Pageview
afo
yeryüzüne düşen bilgi tanesi

Şebeke Çekmeyen Yerlerde Telefondan Arama Mesajlaşma Nasıl Yapılır

Şebeke Çekmeyen Yerlerde Telefondan Arama Mesajlaşma Nasıl Yapılır, Hangi Durumlarda Kullanılır detaylıca öğrenin.

Evinizde veya piknik alanlarında sıkça yaşadığınız bir sorun olan Şebeke Çekmemesi ile telefon görüşmelerini yapamıyor musunuz? Wifi Aramasını ve RCS’yi denediniz mi?

Yazıyı dikkatlice okursanız bilmediğiniz bir özellikten sizlere bahsetmek istiyorum.

Wifi Arama Nedir?

Wifi araması telefonunuzun çekmediği bölgelerde doğrudan sanki telefonunuz çekiyormuş gibi Wifi üzerinden arama yapmanızı ve almanızı sağlamaktadır.

Bir kaç örnek durum ile olayı anlamanızı sağlamak adına;

  1. Diyelimki Evinizde Şebeke çekmiyor ama Sabit internetli Wifi’ye sahipsiniz. İşte müşteri hizmetlerini arayıp şebeke çekmiyor şikayetinde bulunmaktan kurtulabilirsiniz. Telefonunuz sanki şebeke çekiyormuş gibi Wifi üzerinden arama alıp gönderebilir. Üstelik arayan veya aradığınız kişinin internete bağlı olmasınada gerek yok.
  2. Şebeke çekmeyen bir bölgeye gittiniz ancak arkadaşınızın operatörü çekiyor. İşte arkadaşınızdan Mobil Erişim Noktasını açmasını isteyin ve bağlanın. Artık sizi telefon numaranızdan arayan kişilerin size ulaşmasını veya internete bağlı olmasalar bile başka kişileride arayıp arama alabilmenizin yolu bu.

Ayrıca telefonunuzu Uçak Moduna aldıktan sonra Wifi’nizi açarsanız Telefon Ekstra Şarj harcayıp şebeke bulmak için uğraşmayacak ve Bataryanızı daha efektif kullanabileceksiniz.

Wifi Araması Nasıl Aktif Edilir?

Şurada daha önce VoWifi – Wifi Araması Nasıl Aktif Edilir konusunu ele almıştım.

  1. Wifi araması için Operatörünüzün Mobil uygulamada Hat Ayarları içerisinden aktif edebilir veyahut müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.
  2. Bazen paket veya servis arama kısımlarına wifi araması HD SES gibi terimler ile arayıp ücretsiz paket olarak hattınıza tanımlanmasını sağlayabilirsiniz.
  3. Bazı operatörler şu numaraya şu mesajı atın tarzında da bu servisi açabilmektedirler. (Google’dan Operatör İsmi + Wifi Arama Açma Sms Kodu şeklinde aratabilirsiniz.)
  4. Bugüne kadar ücretli olduğunu görmedim.

Servis aktif olduktan sonra Telefonunuzun Wifi Bağlantılar veya Wifi kısmından Wifi aramasını aktif edebilirsiniz. (Herşeyi yapmanıza rağmen aktif olmazsa telefonu birkez kapatıp açın.)

Unutmayın Öncelik olarak Mobil Ağ seçerseniz telefonunuz Şebeke çekmediği zaman veya uçak moduna geçtiğiniz zaman otomatik olarak wifi bağlı ise Wifi aramasını aktif eder. Gerçekten telefonun çekmemesini istediğiniz için Uçak moduna alıyorsanız ve bir Wifi’ye bağlı iseniz Wifi aramasını Wifi ayarlarından devre dışı bırakmayı unutmayın!

Öncelik Wifi Seçilir ise Telefonunuzda Şebeke çeksin veya çekmesin Wifi’ye bağlı iseniz telefonunuz doğrudan arama ve arama göndermeleri için Wifi kullanacaktır.

Ayrıca wifi araması aktif iken bildirim çubuğunda Wifi Telefon Simgesi belirecek ayrıca telefon numarası çevirme ekranındaki arama butonu üzerinde Wifi’li Telefon simgesi olacaktır.

RCS Mesaj Nedir Nasıl Kullanılır?

Wifi araması konusu anladığımıza göre Wifi Aramasınında zorlandığı durumlar meydana gelebilir.

Örnek Durum: Şebeke Yok bir şekilde wifi üzerinden internete bağlandınız veyahut mobil internetiniz Edge 2G 3G den çok azda olsa çekiyor kısaca az da olsa internet var ama internet hızıda çok kötü. Ne Whatsapp Çalışıyor ne Telegram Çalışıyor Ne Wifi aramasını kullanabiliyorsunuz ve hatta SMS Paketinizde yok ama durun bir çare daha var. Bilgi olarak bir köşede dursun lazım olur.

RCS mesajlaşma böyle bir durumda gene hayat kurtarabilir.

Google Mesajlar veya Varsayılan Mesaj Uygulamanızdan Sohbet veya RCS özelliğini açmanız gereklidir. İşte bukadar. Numara doğrulaması yapacaktır ve aktif olacaktır.

RCS Mesajlaşma tam olarak karşı tarafta RCS mesajlaşma aktif (Samsunglarda Sohbet özelliği diye geçer – iPhone’larda olmayabilir.)ve İnternet’e bağlı ise, sizde bir şekilde çok kötüde olsa internete bağlanabiliyorsanız ücretsiz olarak RCS mesaj gönderebilirsiniz.
Karşı tarafta RCS mesaj aktif ise Mesaj uygulamanızda Yeni Mesaj ekranında kişiyi seçerken yanında ufak bir yeşil simge göreceksiniz işte o insana RCS mesaj atılabilir.
RCS mesaj sadece yukarıda bahsettiğim durumdamı kullanır. Hayır efendim Whastapp Telegram Kullanmak istemiyorsunuz Ücretsiz bir şekilde RCS mesaj alıp gönderebilmektesiniz. Google bu RCS hizmeti size ücretsiz sunuyor.

İşte bu kadar yazıp konuştuktan sonra umarım size fayda sağlayabilecek bir yazı olmuştur.
Bazı anadolu köylerinde şebekelerin dışardan gelen aramaları almama gibi sorunları olduğundan veya evinde Şebekesi çekmeyen köydeki insanların bu hizmetlerden yararlanmalarını sağladığımda vay be diyorlar biz niye onca şey yaşadık diye hayıflanıyorlar.
Pikniğe gittiniz senin operatörün çekmiyor yanındaki başka birinin telefonu çekiyor aç Wifi’yi iletişimden kopma 😉

logs
--> Tüm Konuları Görmek için Tıkla