Afolog

Android Uygulamaları Devre Dışı Bırakıyoruz(Yetersiz Bellek)

Android Uygulamaları Devre Dışı Bırakıyoruz (Yetersiz Depolama Bellek). Yeterli Depolama Alanı Yok Hatası Nasıl Çözülür. Package Disabler Pro Nedir

Evet arkadaşlar bilindiği gibi telefonlarınız ilk aldığınızda üzerinde yüklü olarak bir çok uygulama ile gelmektedir.

Bu uygulamaların çoğunu silemediğiniz gibi devre dışı da bırakılmamaktadır.

Peki bu uygulamaları nasıl devre dışı bırakacağız.

Özellikle Samsung kullanıcıları için faydalı olabilecek bu yazım ile telefonunuzda bellek bakımından gözle görülür bir boşluğa ve önbellekte ki rahatlık sayesinde daha performanslı çalışan ve pili eskiye nazaran daha az tüketen bir telefonunuz olacaktır. Ayrıca Android Yetersiz Bellek Yeterli Depolama Alanı Yok Hatası’na da çözüm olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca Sadece veriyi sil diyerek bazı uygulamaların gereksiz yer kaplaması sonucu oluşan Yetersiz Depolama Alanı Yetersiz bellek problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Örn: Facebook uygulamasını 1 2 ayda bir veriyi sil diyerek kapladığı yeri oldukça düşürebilirsiniz. Bu şekilde Uygulamaların kendi kendine belleklediği Cache dosyalarını kaldırarak telefonun Uygulama Açma Hızınıda Yükseltebilir yavaş çalışmasının önüne geçebilirsiniz.

/* Önemli: Sistem uygulamalarından benim dediklerimin dışında veya içerisinde devre dışı bıraktığınızda oluşabilecek sorunlardan herhangi bir mesuliyet kabul etmeyeceğimi bilmenizi isterim. Çünkü telefonunuzda önemli bir uygulamayı bilmeyerek veya bilerek devre dışı bıraktığınızda Sistem hatalarına sebep olabilir ve telefonunuzu sıfırlamanız gerekebilir. Bu sebeple Google veya Samsung ve diğer tüm hesaplarınızın bilgilerini E-posta ve Şifre gibi bilgileri eksiksiz bilmeniz ayrıca Kişisel verilerinizin(Rehber Resim vb.) yedeklerini almanız ve herhangi bir problemde telefonunuzu tekrardan kurabilecek yeterli teknik bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca devre dışı bırakın diye söylediğim uygulamaların arasından kullandığınız uygulamalar varsa bunların verileri kaybolacağını bilmeniz ve uygulama içerisinde önemli verilerinizin silinmemesi için yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

Ayrıca devre dışı bıraktığınız uygulamalar ile sisteminizde bazı bölümler artık çalışmayacaktır bunları tekrar kullanmak istediğinizde etkin hale getirmeniz gerekmektedir. Örneğin: S Healt Services’i kapatmanız Adım Sayarı iptal edecektir veya Ayarlar menüsünde bazı bölümlere bastığınızda karşılaşacağınız sorunlar gibi sorunlar oluşabilir Örn: Yardımı kapattığınızda Artık Ayarlar menüsünden Yardıma bastığınızda hata alırsınız. 

Ayrıca Şu uygulamayı kullanın bu uygulamayı kullanın gibi yazdığımdan bu uygulamalar ile etkileşiminiz sırasında meydana gelebilecek sorunlarıda aşabilecek bilgi ve tecrübeye sahip olmanız gerekmektedir.

Bu uyarıyı göz ardı ederek kendinizi zor duruma sokmaktan kaçınınız. */

Birinci uygulamamız Package Disabler pro. (Sadece Samsung Telefonlar İçin geçerli)

Bu uygulama telefonunuzda root erişimine gerek duymadan Sistem Uygulamalarını devre dışı bırakmanızı sağlayacaktır. Ancak ücretli bir uygulamadır.

Bu uygulama sayesinde istemediğiniz uygulamaları aşağıdaki listeyi takip ederek neyin neye yaradığını anlayarak kapatabilirsiniz. Elimden geldiği kadar hepsini açıklamaya çalışacağım.

Bunlardan bazıları sistem uygulamasıdır. Bu sebeple bunları devre dışı bırakmak için Package Disabler Pro veya Titanium Backup (Root) kullanmanız gerekmektedir.

Eğer normal yolla devre dışı bırakmak isterseniz Uygulama Yöneticisinden kontrol etmeniz gereklidir.

Package Disabler‘in güzelliği ise Bloatware yani pilinizin kan kaybetmesine sebep olan uygulamaları Pembe renkte yazarak size kolaylık sağlaması ancak Uygulamada ara ara lisans problemleri oluşuyor. Titanium ile dondur çöz bölmesinden tek tek işaretleyip tek seferde dondurabilirsiniz. Ancak veri sil demeyi unutmayın uygulamayı devre dışı bırakmadan önce.

Telefonunuzda Package Pro veya Titanium backup’ı  veya Root erişimi yok ise sistem uygulaması olmayan uygulamaları devre dışı bırakırken Ayarlar>Uygulama Yöneticisi>Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulama>Hafıza>Veriyi Sil ve Önbelleği Sil’e basarak butonun gri bir hal almasını sağlayın ve en son devre dışı bırak diyerekte çoğu uygulamayı devre dışı bırakabileceğinizi bilin.

 

Bu şekilde telefonunuzda önceden açık olup da kendisi büyük boyutlarda veri oluşturmuş olan uygulamanın oluşturduğu verileri temizlersiniz ve devre dışı bırakırken bu verilerin silinmesini de sağlamış olursunuz.

Aşağıda kullanılan “Kapatın” + “Devre Dışı Bırakın” + “İptal Edin” gibi terimlerin hepsi veriyi sil ve devre dışı bırak demektir.

ANT + DUT : Kullandığınız spor aletleri ile iletişim protokolüdür. Spor aletinden alınan verileri telefona aktarır. Devre Dışı

ANT HAL Service: ANT + DUT açıklaması ile aynı. Devre Dışı

ANT Radio Service: ANT + DUT açıklaması ile aynı. Devre Dışı

ANT+ Plugins Service: ANT + DUT açıklaması ile aynı. Devre Dışı

Automation Test: Otomasyon test bende 1 senedir kapalı neye yaradığını anlamadım. Devre Dışı

AutoPreconfig: 1 Senedir kapalı bir sorunum yok. Devre Dışı

BadgeProvider: Eğer Arayüz olarak Tochwiz kullanıyorsanız şu Samsung’un arayüzü uygulamalardan gelen bildirim sayılarını uygulamanın bir kenarında 1 2 diye yazmasını sağlar. Mesela Sms uygulaması Okunmamış gelen smslerin sayını uygulama simgesinin yanında yazmasını sağlayan sistem uygulaması ben nova kullandığım için kapalı tutuyorum.

Başlatıcı: Yine Samsung’un resmi arayüzünü kullanmadığım için kapalı. Nova kullanıyorum.

BeaconManager: Ekran veya fener ile alakalı olduğunu düşündüğüm bir uygulama kapalı bir sorun yok. Kapalı olmasına rağmen Widgetlerden eklediğiniz fener düğmesi çalışmaya devam ediyor.

Bookmark Provider: Yer işaretleyicisi kullanmıyorum kapalı.

Briefing: Samsung telefonlardaki klasik dergi kısmı ekranı soldan sağa sürüklediğinizde açılıyor. Kullanmıyorum devre dışı.

Car mode: Araç Kiti veya araç modu ile alakalı kullanmadım devre dışı.

CarModeRemote: Araç modu ile alakalı kapalı. kullanmıyorum.

com.samsung.android.sdk.spenv10 : Kullanmıyorum kapalı. Kalem ile akalı Note 4’de kapalı olmasına rağmen kalem çalışıyor.

Container Agent2: Yüklenmedi diyor kapatmış olabilirim.

Çekim ve Fazlası: Kapalı yani devre dışı hiç kullanmadım kullanmamda.

Çiftsaat: Devre Dışı.

DeezerTROffer: Müzik uygulaması servisi kullanmıyorum. Devre Dışı

Drive: Google’ın bizlere sunmuş olduğu bulut ortamında dosya yükleme depolama servisi 15 gb alan veriyor. Pc’de kullanıyorum ama telefonda gereksiz kapalı.

Dropbox: Buda bulut dosya sistemi kullanmıyorum devre dışı.

EasySetup: Kolay kurulum devre dışı.

Etiketler: Devre dışı.

Excel,Word ,Power Point falan kullanmıyorsanız bunları da kapatabilirsiniz. Oldukça yer kaplarlar veriyi sil demeyi unutmayın ardından kapatın.

Facebook App Installer ve Facebook App Manager : devre dışı bırakın verileri silin.

Flipboard: Seyahat uygulaması devre dışı.

Fotoğraf stüdyosu: Devre dışı kullanmıyorum.

Galaxy Apps: Samsung’un Google Play Store benzeri uygulaması bazen güzel uygun ücretli uygulamalar olabiliyor ayrıca telefonda samsung temaları kullanıyorsanız olması gerekebilir. Ben kullanmıyorum kapalı.

Galaxy Apps Widget: Buda Galaxy Apps’ın ana ekrana ekleyebileceğiniz widget uygulaması Devre dışı.

GameMode: Oyunla alakalı bende devre dışı hiç sorun yok herşey çalışmaya devam.

Gear VR Service, Gear VR SetupWizard Stub, Gear Vr Shell: Bu 3 uygulama ile VR sanal gerçeklik gözlük kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Kurulumu kullanımı falan ben kullanmıyorum devre dışı.

Gmail: Google Mail’in e-posta kontrol uygulaması Mymail kullandığım için devre dışı.

Google Play Filmler: Google’ın film servisi devre dışı bende ancak devre dışı bıraktıktan sonra bir daha devre dışı bırakmanız gerekebilir kendini açıyor otomatik. 2.’den sonra komple kapanıyor devre dışı bırakmadan önce her seferinde veriyi sil demeyi unutmayınız.

Google Play Gazetecilik: Gazete servisi Play Filmler ile aynı yöntemle kapatınız.

Google Play Kitaplar: Google Kitap okuma servisi Play Filmler ile aynı yöntemle kapatınız.

Google Play Müzik: Eğer telefonunuzun kendisine ait müzik çalar uygulaması var ise bunu Play Filmler ile aynı yöntemle kapatınız. Durduruldu hatası verecektir devre dışı bıraktığınızda durduğu için telaşa gerek yok.

Google Uygulaması: Telefonunuzda Chrome uygulaması var ise birde Google Uygulamasına gerek yok diye düşünüyorum. Hem epey bi alandan tasarruf etmenizi sağlar ayrıca telefon Home tuşuna uzun basmadaki tanımlanması ortadan kalkar rahat kullanıma engeldir. Play filmler ile aynı yöntemle kaldırınız. Chrome ile aramalarınızı yaparsınız.

Google+: Facebook benzeri Google’ın servisi olan sosyal platform kullanmıyorsanız kapatın.

Hancom Office Viewer: Pdf falan word dosyası excel açmada kullanılıyordu sanırım kapatın.

Hangouts: Google’ın mesajlaşma servisi devre dışı.

Hava: Devre dışı

Health Service: Eğer S Health’ı kullanmıyorsanız kapatın. Adım sayarın çalışmasını falan sağlıyor.

Hızlı Erişim: Yüklenmedi yazıyor varsa kaldırın.

Kişisel veri yönetimi: Samsung’un yedekleme hizmetlerini kullanmıyorsanız kaldırın. Ben Google’ın yedekleme servislerini kullanıyorum bu sebeple devre dışı. Google Fotoğraflar ve Rehberim Google hesabında olması bence yeterli yedekleme sağlıyor.

KLMS Agent: Knox güvenlik ile alakalı bende kapalı.

Knox: Güvenlik için kullanılan şifreli dosyalar veya Erişim sınırlandırmaları sağlayan uygulamadır devre dışı.

Knox SetupWizardClient: Knox Kurulum Sihirbazı İstemcisi Knox kurar iken gerekli olandır. Knox’u ya komple kapatın ya hepsi açık olucak.

KnoxAppsUpdateAgent: Güncellemesi ile alakalı bende devre dışı

KnoxBBCProvider:Bende devre Dışı.

KnowKeyGuard: Güvenli klavye hizmeti Yüklenmedi devre dışı.

LogsProvider: Loglama sistemi bende devre dışı.

Nearby Service: Yakındaki cihazlar ile veri alıp verebilmenizi sağlayan bir uygulama bana Bluetooth yeter diyorsanız devre dışı bırakın.

Peel Smart Remote: Uzaktan kumanda uygulaması telefonunuzda kızılötesi varsa buda yüklü gelir televizyonu uyduyu kumanda etmenizi sağlar.kullanmıyorum devre dışı.

Remote Controls: Uzaktan kontrol neye yarıyorsa artık bende devre dışı.

Sbeam: Nfc ile veri transferi sağlayan olaydır bende devre dışı.

Sfidner: Samsun’un telefonunuzda dosya müzik uygulama resim vb. şeyleri isimlerini yazarak hızlıca bulmanızı sağlayan bir index uygulaması gibi birşey kullanmıyorum kapalı.

S Not: S not ile not almıyorsanız kapatın gitsin.

S Voice: Samsung’un ses ile kontrol sistemi. Çok yer kaplıyor devre dışı.

Saat (digital): Devre dışı. Saat çalışmamazlık yapmaz sıkıntı yok widget bunlar.

Saat (digital): Devre dışı. 2. uygulaması olan.

Samsung Billing: Samsung ödeme kullanmadım kullanmamda kapatın gitsin.

Samsung Content Agent: Anı defteri olması gerekli içerik izleyicisi denmiş ancak hiç kullanmadım devre dışı.

Samsung Galaxy: bence istatiksel bir veri toplama uygulaması Facebook da oturum açtığınızda buda izin ister gereksiz devre dışı.

Samsung Klavye: Devre Dışı çünkü Gboard yani Google Klavye var online senkronizeli sözlüğü falan olmasından dolayı Samsung klavye gereksiz kalıyor. Devre Dışı.

Samsung kurulum Sihirbazı: Telefonunuzu ilk aldığınızda açtığınızda sizi karşılayan ayarlamalar ekranı. Devre Dışı.

Samsung Link Platformu: Bulunduğunuz ortamdaki samsung cihazlar ile toplu veri ağı oluşturmanızı Tv’ye falan bağlanmanızı sağlayan bir uygulama devre dışı.

Samsung Metinden Konuşmaya: Samsung’un size sesli okunma özelliğini destekleyen kitapları falan okumasını sağlayan servis devre dışı.

Samsung Mirrorlink: Samsung cihaz veya araç kitlerine bağlantı sağlıyor diyebiliyorum Devre dışı.

Samsung Print Service Plugin: Telefondan yazıcıya yazdırma eklentisi. Devre dışı

Samsung Push Service: Ekrana bildirim pencerelerini açıyor sadece samsung uygulamalar için gerekli devre dışı.

Sayfa yöneticisi: Facebook sayfanızı yönetmeye yarıyor bende devre dışı.

SharedDeviceKeyguar: Knox servislerinden biri daha bende devre dışı.

Smart Manager: Pil kullanım istatistiklerinin tutulduğu bazen ram tüketimini kontrol etmenizi sağlıyor devre dışı bırakırsanız Ayarlardaki Pil seçeneği kaybolur ancak ekranda Pil durmaya devem eder siz bilirsiniz bende açık.

Smart Swicth: İki telefon arasında uygulamaları fotoları rehberi falan aktarmaya yarar devre dışı.

Talkback: Görme engelliler için sesli uyarı sistemi ekranda neye basarsanız size söyler. Devre dışı.

TouchWiz ana syf: Samsung Arayüzdür ben kullanmıyorum. Nova Launcher kullanıyorum O sebeple Devre dışı.

TouchWiz Kolay Ana Sayfası: Buda daha büyük simgelere sahip yaşlı işi ekranın ara yüzü devre dışı.

Unified Daemon: Hava durumu uygulamasına verileri çeken servis bunu kapatıp ta hava durumunu açarsanız hava durumu güncellemez. Hava durumunu kapatıp bunu açarsanız hava durumu gene çalışmaz. Bende ikiside Devre dışı.

With Tv: Samsung Tv’ler ile iletişim sağlama bende devre dışı.

Yardım: Size ekranda yardım ipuçları veren uygulama devre dışı.

Yazılım Güncellemesi: Ben kendim genelde manuel takip ettiğim için yazılım güncellemesi çıktığında kendim pc üzerinden attığım için bende devre dışı. Zaten rootlu telefonda yazılım güncelleme çalışmayacağından dolayı kapalı devre dışı.

Yerlerim: Valla hangi yerleri kast ettiğini bir türlü anlamadım anlamak içinde uğraşmadan devre dışı bıraktım.

Yazının başında da belirttiğim gibi sistem uygulaması olmayan uygulamaları uygulama yöneticisinden devre dışı bırakırken Uygulama Yöneticisi>Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamaya basın>Hafıza>Veriyi Sil>Geri>Devre Dışı bırak şeklinde uygulayınız.

Sistem uygulamaları olan uygulamaları devre dışı bırakmak için Package Disabler Pro veya Titanium Backup uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ana Sayfa