Yerel Ağda Uzak Masaüstü Bağlantısı Kurulumu Ağ Parolası Yanlış Sorunu Çözüm

Uzak masaüstü kurulum sorunları ve yanlış parola hataları ile ilgili olarak sizlere temiz bir kurulum yapma hakkında detaylı bir içerik sağlamak istedim.

Özellikle baştan belirteyim Uzaktan Masaüstü Bağlantısı yapmak istediğiniz bilgisayar bağlantı sırasında Oturum Açma ekranı devreye girerek işlem yapmanızı engelleyecektir. O yüzden aynı anda kullanım için uygun olmayan bu uygulamayı kullanmayı düşünüyorsanız başından sizi bununla ilgili bilgilendirmek isterim. Aslına bakarsanız bir yolu var ancak uğraşmamız gerektiğini düşünmüyorum.

Neyse Parolasız olarak bağlantı Boş parola ile bağlantı yapabilmekte biraz zahmetli ancak ufak bir parola oluşturursanız parola hatasından da kurtulmuş olursunuz.

Yerel Ağda Uzak Masaüstü Kurulum Ayarları, Bağlantı Sorunları ve Parola Sorunu

İlk başta bağlanacağınız bilgisayar üzerinden bir kaç ayar yapmanız gerekmektedir. Aşağıda sıralanmıştır.

Öncelikle Bilgisayarım/Özellikler/Uzak Bağlantı Ayarları/Uzak Sekmesine tıklıyoruz.

Ardından açılan ekranda bulunan Herhangi bir Uzak Masaüstü sürümü çalıştıran bilgisayarlardan yapılan bağlantılara izin ver (az güvenli) seçeneğini işaretleyin

Ardından Kullanıcıları Seç butonuna basarak açılan ekrandan Ekle diyoruz.

Gelişmiş/Şimdi Bul ve Alt tarafta bulunan EVERYONE(HERKES) seçeneğine çift tıklıyoruz ve Tamam butonuna basıp kaydediyoruz. İkinci Tamam’a da bastıktan sonra Uygula Tamam diyip çıkıyoruz.
;
Birde bağlanılacak bilgisayarın internet ip adresini sabitlememiz gerekmektedir.

Bunu yapabilmek için Bağlı olduğunuz bağdaştırıcıya birkaç ayar yapmanız gerekmekte.

Bunu yapabilmek için Denetim Masasından Ağ paylaşım merkezine giriyoruz. Burada bulunan Ağ  bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin bölümünden, bağlantı sağladığınız yani modeme bağlı olan yerel ağ bağdaştırıcınızın üzerine ilk önce iki defa normal olarak tıklayıp açılan pencerede bulunan Ayrıntılar Butonuna basıyoruz, Açılan bilgilerin içerisinden Varsayılan Ağ Geçidi karşısındaki ip (192.168.1.1 benzeri) numarayı bir yere not edelim. Ardından bu ekranı kapatıp gene aynı simgenin üzerine bu sefer sağ tıklayıp özelliklerine girin.
Ardından açılan ekranda İnternet Protokolü Sürüm 4 (IPv4)’ün üzerine tıklayıp Özellikler butonuna basıyoruz.

Açılan pencerede aşağıdaki IP adresini kullan seçeneğine tıklayıp

Aşağıdaki resme göre doldurmaları yapmanız gerekmektedir.

Resim 1
Ağ Özellikleri Ekranı

Yukarıdaki Resimdeki işlemleri de gerçekleştirdikten sonra Tamam diyerek bu ekrandan da ayrılıyoruz.
İşlemlerimiz bitmiş oluyor artık aynı ağ üzerinden diğer bilgisayarlardan bu bilgisayarı rahatlıkla kontrol edebiliriz. Ancak yine hatırlatmakta fayda görüyorum Denetim Masası Kullanıcı Hesaplarından Kullandığınız oturum için bir Parola Oluşturun.
Ayrıca Bu bilgisayarın tam olarak adını öğrenmenizde de fayda var. Bunu da başlat bölümüne tıklayarak burada bulunan Küçük resmin üzerine tıkladığınızda Bilgisayar isminiz şu şekilde gözükecektir.

Resim 2
Kullanıcı İsmi
ve bilgisayarım sağ tık yapıp bu ekranda bulunan bilgisayar adı kısmındaki bilgide öğrenmenizde fayda vardır çünkü herhangi bir şekilde bağlantıda sorun yaşarsanız bu bilgileri kullanarak da bağlantınızı sağlayabilirsiniz.
Resim 3
Bilgisayar adı

Ardından bağlantıyı sağlayacak bilgisayara geçerek bağlantımız sorunsuz çalışıyor mu diye kontrol ediyoruz.
Bunun için bağlantı yapacağımız bilgisayarın IP’sini yukarıda gösterdiğim şekilde girmiş olduğunuz IP’den bahsediyorum bunu bu Uzak Masaüstü Bağlantısı adlı programımıza giriyoruz. Başlat Tüm Programlar Donatılar Uzak Masaüstü Bağlantısı’na (Remote Deskop Connection) tıklıyoruz.

Bilgisayar: (Computer:) Olarak bulunan kısıma verdiğiniz IP adresini giriyorsunuz. Yani 192.168.2.30 tabi siz kendi girdiğinizi yazıyorsunuz. Bu IP adresini yazdıktan sonra sertifikalarla ilgili gelen ekrana “Evet” diyerek geçiyorsunuz.  Bu adımdan sonra herhangi bir sorun yaşamadan sadece belirlediğiniz Parolayı giriş yaparak uzak masaüstü bağlantınızı sağlamış oluyorsunuz. Ancak hala parola veya kullanıcı adı ile ilgili sorun yaşıyorsanız, Kullanıcıları değiştir menüsünden başka kullanıcı adı ve parola diye ulaşacağınız ekranda yukarıda bahsettiğim şekilde öğrendiğiniz kullanıcı adı ve şifresini girerek bağlantınızı sağlamış olursunuz. ( Büyük Küçük harfe dikkat etmeniz gerekmektedir.) Ancak bağlantıyı yaptığınız anda bağlandığınız bilgisayar ekranı oturum açma ekranına dönüp işlem yapmanızı ortadan kaldıracaktır. Ev ofis tarzı çalışanlar için düşünülmüş bir sistem ancak ev ofis arası kullanmak isterseniz de sabit ip’ye ve port açma işlemlerine ihtiyacınız olacaktır. Neyse bağlantınızı yerel uzak masaüstü kontrolünü bu şekilde sağlamış oluyorsunuz. Kolay gelsin.