Yeni Hard Disk (HDD) Görmüyor Ayarlarını Yapma Formatlama Biçimlendirme

Yeni aldığınız Harddisk’inizi bilgisayarımda göremiyor tanıtamıyorsanız yapmanız gereken işlemlerden bahsedeceğim.

Hdd‘yi bilgisayara bağladığınızda bilgisayar açılışta Marka ve modeli görülmesi bağlantılarını düzgün yaptığınızı gösterir. Yada biraz sonra göstereceğim pencereler içerisinde HDD’nizi görürseniz sorun yoktur. Ayrıca Aygıt yönetici içerisinde de Disk Sürücüleri içerisinde Hard -Disk Marka ve Modeli Görünecektir
Ancak bilgisayarımı açtığınızda göremezsiniz. Bunun sebebi Sıfır Hard Diskte herhangi bir dosya sistemi bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Harddisk’te İlk kurulum yani dosya sistemini oluşturmanız gerekmektedir ve bölümleme yapmanız gerekir.

Sıfır Hard Disk Dosya Sistemi Oluşturma Formatlama – Biçimlendirme – Bölme

Bu ayarlara Başlatta bulunan Denetim Masasından>Yönetimsel Araçlar>Bilgisayar Yönetimi veya Bilgisayarıma Sağ Tık yapıp Yönetten Depolama Sekmesi Altında bulunan Disk Yönetimine Ulaşın ve Burada Kullanmadığınız (Sürücü Harfi bulunmayan Disk 1 olur genelde) Hdd yi tespit etmeniz gerekmektedir. Ancak dikkat edin Disk 0 da o anda kullandığınız Birinci Hard Disk C-D ve Sistem reserved yazandır. Sizde Değişiklik gösterebilir.

Yani herhangi bir bölümlendirme yapılmamış Başlatılmamış Diski bulup Üzerine Sağ tıklayıp Diski Başlatmanız ve Ayrılmamış Kısımı Bölümleyip devreye sokmaktır. (Elimde ikinci Hdd bulunmadığı için Tam gösteremiyorum. Ancak Aşağıdaki Resimde Aygıtların Nasıl olması gerektiğini Gözlemleyebilirsiniz. Resimde Yeni ikinci Hdd’nizi tespit edip rahatlıkla başlatabilirsiniz.

Resim 1
Harddisk İlk Kurulum ve Dosya Sistemi Oluşturma

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Disk 0 işletim sistemime ait olan Harddisk Disk 1 ise yeni takacağınız Hard Disk’i temsil eden bölüm Disk 1’in üzerine sağ tıkladığınızda Birimi Başlat veya Diski Başlat gibi ibareler görürsünüz. Bunları uygulayın ve Sağ tarafında sizde ayrılmamış olarak yazar ben resimde örnek teşkil etsin diye Flash Belleğimi Gösterdim biçimlendirilmiş halidir. 

Yeni birim yazan yere sağ tıklayın ve Biçimlendirme veya bölümleme işlemlerini görürsünüz bunları uygulayın ikiye bölecekseniz tamamını tek seferde biçimlendirmeyin kullanılacak kısmı belirtin ve biçimlendirin. Yönergeleri okuduğunuz taktirde rahatlıkla yaparsınız. Size sorduğu bölümleme alanını toplam kapasiteden düşük tutarak diyelim ki 100 Gb lık Hdd yi 50 Gb lık olarak bir bölün İkinci ayrılmamış Kısmada bir daha bölün ancak unutmayın küçük bir birim daima boş olarak kalacaktır orası bölümlenmedi diye uğraşmayın. Bu şekilde biçimlendirme sırasında Sürücü harfi olarak verdiğiniz harf ile bilgisayarımın içerisine biriminiz gelecektir. Dilerseniz daha sonra tekrardan biçimlendirerek istediğiniz büyüklükte tekrardan bölümlendirme yapabilirsiniz.