Yedekleme Nedir? Çok Uzun Sürüyor Fazla Yer Kaplıyor ve Ayarları

Bilindiği gibi Windows 7 veya Windows 8 kullanıcılarının bir çok kez başına gelmiştir hiç bir işlem yapmazken bilgisayarda aşırı yavaşlama ve Hdd ışığının sürekli yanması yani bilgisayarın sürekli işlem yapması biraz kontrol ettiğinizde bilgisayarın yedeklemeye devam ediyor gibi bir uyarının yazdığını görürler saatin yanındaki küçük bayrak simgeli İşlem merkezi denilen bölümde. Bende bu sorununuzla ilgili Yedekleme nedir ve yedekleme yaparken bu kadar uzun sürmemesi için neler yapılmalı gibi başlıkları inceleyeceğim.

Yedekleme Nedir?

Yedekleme bilgisayarınızdaki verilerin gene bilgisayar içinde veya harici bir bileşene (Flash Bellek, Hard disk Cd-Dvd)  bir kopyasının daha oluşturulmasıyla elde edilen imaja veya direk dosya şekline denir. Konumuzla ilgili olarak Windows işletim sistemlerinde aldığınız yedeklerin genelde D:// sürücüsüne yani Hard diskimizin ikinci bölümüne alındığını görürsünüz tabi yedeklemeyi daha önce ayarlamışsanız.

Bu yedekleme işlemi sayesinde bilgisayarınızda ki verilerde herhangi bir bozulma veya virüs bulaşması gibi durumlarda bu yedekleri kullanarak bilgisayarınızdaki önemli verileri kurtara bilirsiniz. Ancak bilgisayarınızdaki verilerin çokluğu ve bu dosyaların tamamının yedeklenmesi oldukça uzun sürebilmektedir.
Windows yedekleme sisteminin daha kısa sürmesi hakkında fikirlerden bahsedeceğim.

Yedekleme İşlemi Uzun Sürüyor Kısa Sürmesi için Nasıl Ayarlanmalı? 

Öncelikle bilgisayarımızda nelerin yedeklenmesini istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Ardından diğer işlemlerimiz oldukça kolaylaşacaktır.

Yedekleme ayarlarının sadece sistemi herhangi bir virüs veya arıza sonucunda yeteri kadar veri ile kurtarabilmemizi sağlayacak ayarlardan bahsedelim.

Başlat Denetim masasından Bilgisayarı Yedekle diyoruz veya küçük simgeleri seçmişseniz Yedekleme ve geri yükleme seçeneğinden yedekleme ekranına ulaşıyoruz.

Bu ekran içerisinden Bir çok şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlarından arasında
* Sistem onarma diski oluştura bilirsiniz.
* Daha önce oluşturduğunuz yedekleri geri yüklemek içinde buradan yararlanabilirsiniz.
* Sisteminizden nelerin yedekleneceğini seçerek istediğiniz saatte bu yedekleme işlemini otomatik olarak başlatabileceğiniz gerekli ayarları buradan sağlayabilirsiniz.

Özellikle hangi dosyaları yedekleme yapmak istediğinize dair olarak bu pencerenin içerisinde bulunan “Ayarları Değiştir” bölümüne tıklıyoruz ancak yedekleme başlatılıyor diye bir uyarı ile karşılaşacaksınız; bunu beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra her seferinde otomatik olarak yedeklemenin başladığında nereye kaydedileceğini seçmeniz gereken bir ekran ile karşılaşıyoruz. Burada Ben D://’yi seçiyorum isterseniz başka bir birime yani CD, Ağda ki bir aygıta yada başka Hard diskinize yada başka bölümlerine yedekleme alınmasını seçebilirsiniz.

İleri dediğimizde “Windows Seçsin” (önerilir) seçerseniz Bilgisayarınızın İşletim sisteminin bölümünde bulunan Kitaplıkların, Masaüstünde bulunan dosyaların ve Windows için gerekli olan klasörlerin yedeklenecektir. Ayrıca daha sonra sisteminizi geri yükleyebileceğiniz bir sistem imajını da oluşturacaktır.

Ben seçeyim Derseniz size Klasörleri seçebileceğiniz bir ekran açılacaktır bu ekrandan istediğiniz klasörü seçerek yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bilgisayarınız Tam olarak nasıl bir görüntüsünü almak istediğinize dair şu şekilde bir yöntem izleyebilirsiniz.

1- Tam dosya ve klasörler ve sürücüler olarak;

C Sürücüsündeki tiki kaldırıp tekrar işaretlediğinizde tim dosyalarınızla beraber şu anda bilgisayarınızda kurulu olan programlarla beraber olan tüm ayarlarınızın yedeğini alabilirsiniz. (Ancak Ben yedekleme alınacak yeri D: sürücü olarak belirttiğim için buranın yedeğini almayacaktır.)

2- Bazı dosya ve programları almak;

Bazıların seçmek gerçekten zordur bunun için bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz programların hangi dizine kurduğunuz hakkında bilginiz olması gerekmektedir. Ayrıca Masaüstünün de yedeğini almak istiyorsanız, User (Kullanıcılar) klasörün de bulunan kullanıcı adınızı taşıyan klasörü, Default-Administrator almanız gerekmektedir. Ancak Deskop klasörünü de alabilirsiniz ancak kullanıcı için özel olan ayarları almamış olursunuz.

3- Sadece bir veya birkaç klasörün yedeğini almak için sadece o klasörleri seçmeniz yeterlidir.

Eğer aldığınız bu yedeklemenin yanında bir sistem geri yükleme noktası da oluşturmak isterseniz Sürücülerin sistem görüntüsünü içerir. Seçeneğini de işaretleyerek bilgisayarın bozulması durumunda bir geri yükleme noktasını da yedeklemenin içerisine almış olursunuz. 

Bu ayarlardan size gerekli olanı seçtikten sonra ileri diyoruz ve Ayarları Kaydet ve Çık butonunu kullanıyoruz. Ayarlarımızı yaptığımıza göre Şimdi Yedekle butonunu kullanarak Yedekleme işlemini başlatabilirsiniz.

Benim kullandığım ise sadece bu geri dönme noktasıdır. Çünkü önemli dokümanları sürekli olarak Google üzerinde yedekleme yapmaktayım ve bana yeni bir sistem kurduğumda tek tek sürücüleri kurmaktansa bu aldığım sürücülerin sistem görüntüsü sayesinde format attığımda ve aynı işletim sistemini yüklediğimde bu şekilde zaman kazanmış oluyorum. Ayrıca bir sistem kurtarma Cd si oluşturmanızda fayda var, herhangi bir bozulmada bunu kullanarak sisteminizi onarabilirsiniz. Bunu ilk girdiğiniz Yedekleme ve Geri Yükleme ekranının sol kısmındaki bölümde Sistem Görüntüsünü Al seçeneği ile yapabilirsiniz. Ayrıca Zamanlamayı kapatı seçerek bilgisayarın otomatik olarak yedekleme almasını engelleyebilirsiniz.

5 Gb’lık alan sizin dosyalarınız için yeterli geliyorsa Google üzerine hem yedekleme yaparak hem de dosyalarınıza internet olan her yerden ulaşabilmek için yapmanız gerekenleri öğrenmek için tıklayın.