Yazıcıyı Ağ Üzerinden Paylaşımda Driver (Sürücü) Bulunamadı – Yazıcı Ekleme Sorunu

Ofislerde genelde sürekli açık olan bir bilgisayara bağlantıda bulunan yazıcıyı diğer işletim sistemleri farklı bilgisayarlara ağ üzerinden yazıcı paylaşımı yaparken sürücü bulunamıyor veya yüklenemiyor gibi sorunlar oluşabilmektedir. Bu problem işletim sistemlerinin birbirlerinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır.
El ile ağ üzerinden istemci olacak bilgisayara sürücüyü yüklerken de doğru sürücü değil uyarısıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu problemin kökten çözümü için yapılacak adımlar aşağıda gösterilmiştir.

Öncelik yazıcının bağlı olduğu cihaza geçmeniz ve bu cihazda yazıcınızın sürücüsüne sahip olmanız gerekmektedir. Yani kurulum dosyalarına.

Ardından yapmanız gereken işlemler;

  1. Başlat>> Yazıcı ve Fakslar veya aygıtlar ve yazıcılar bölümüne girilir.
  2. Paylaşım yapmak istediğimiz yazıcıyı paylaşım ayarlarınızı yaptığınızı varsayıyorum.
  3. Paylaşım Sekmesinden Ek Sürücüler butonuna tıklıyoruz.
  4. Ardından Paylaşım yapacağımız işletim sistemleri ortamlarının (Yani istemci bilgisayar 64 bit ise x64 gibi olarak) başına tik koyup “Tamam” diyoruz. (Ancak paylaştırdığınız bilgisayarların işletim sistemlerine uygun sürücüler paylaşıma açan bilgisayarda bulunması gerekmektedir.
  5. Ardından Ek sürücüye yüklemek istediğimiz sürücüyü göstermemiz gerekmektedir. (.inf yani kur bilgilerini bulunduran dosyalar)
  6. İstemci bilgisayarlardan artık yazıcı ekle dediğinizde Sürücü bulunamadı gibi bir uyarı ile karşılaşmazsınız. Gelen uyarılara onay verip istemci aygıta ek sürücüyü yükleyerek yazıcıyı diğer bilgisayarlardan kullanılabilir hale getiriyoruz.

Ayrıca benzer işlemler ile doğrudan PDF’e yazıdrma Taratmadan PDF oluşturma – PDF Bölme – PDF’e yazdırma konusuda ilginizi çekebilir.

Sorunun çözümü bu şekildedir. Kolay gelsin.