Yalın İnternet Nedir?

Önceden bir internet hattı (DSL) sahibi olmak için evinizde ilk önce bir sabit telefon hattı olması gerekliydi. Ancak günümüzde artık buna ihtiyaç kalmamıştır. Yani Yalın İnternet başvurduğunuz taktirde evinize gelen telefon hattı olarak da adlandırabileceğimiz DSL yalın hattı sayesinde telefon hattınızın ses aboneliği olmadan sadece internet erişimi için kullanabilmenizi sağlamaktadır.

Bunun sizin için herhangi bir artısı var mı aslında firmadan firmaya değişebilir. Çünkü siz evinize veya iş yerinize yalın internet bağlattığınız da sizden ekstra olarak 15 20 lira arası yalın paket ücreti alındığını varsayalım.

Bu şekilde internet aboneliği işlemlerinde İnternet Tarifenize ek olarak ekstradan bu yalın paket ücreti yansıtıldığı için sanki sabit telefon hattınız varmış gibi bir sonuca yaklaşıyorsunuz.

Ha şöyle bir durum var eğer sabit telefon aboneliği olanlar eğer hattından hiç görüşme yapmıyorsa buna yakın bir ücret ile ücretlendiriliyor. Yani telefon hattınızın olması bence bir avantaj ne olur olmaz ev telefonundan size ulaşmak isteyenler bu şekilde rahatlıkla ulaşabilir. Zaten ona yakın bir ücreti yalın paket ücreti olarak ödüyorsunuz.

Her neyse, ben sadece internet hattım olsun diyorsanız yalın paket ücreti ile normalde sabit telefonu olan kişiyle aşağı yukarı aynı fiyatı ödeyeceksiniz. Firma içinde Hat çektikten sonra sabit telefonunuz olmuş veya olmamış bişe ifade etmiyor onlarda normal bir ücret alıyorlar. Yalın İnternet denilen olay bundan ibaret.