Pageview
afo
yeryüzüne düşen bilgi tanesi

WordPress SSL HTTPS Yönlendirme Çalışmıyor

Wordpress Bazı Sayfalar HTTPS'ye yönlendirme çalışmıyor sorununun detaylıca çözümü inceleyin.

WordPress sitenizde SSL kurulumu sonrasında HTTPS yönlendirme hataları veya yönlendirmenin tam anlamıyla çalışmaması gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum normaldir. Çünkü Sunucuda ve WordPress sisteminde bazı ayarları yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda SSL sertifikası yükleme işleminden sonra site içi tüm bağlantılarınızı Https’li adrese çevirmiş olmanıza rağmen hala sitenizin http isteklerine http üzerinden cevap vermesi sorununu ele alacağım. Dahada detaylandırmak gerekirse; Ana Sayfanıza HTTP ile girmeye çalıştığınızda HTTPS’li adrese yönlendiriyor. Ancak diğer sayfalarda veya yazı sayfalarında http isteği yaptığınızda https olmayan adres sorunununu nasıl çözebileceğinize yardımcı olması adına bu yazıyı yazıyorum.

WordPress SSL Https Site Yönlendirme Çalışmaması Çözümü

SSL Yönlendirme için öncelikle WordPress Ayarlar Panelinden Genel Bölümü içerisinde Site adresinizi, başında https://afolog.com veya www ön ekini kullanıyorsanız https://www.siteadiniz.com olacak şekilde WordPress ve Site Adresi kısımlarını ayarlayalım.

WordPress HTTPS HTACCESS Yönlendirme Çalışmıyor Ayarları Nasıl Yapılır?

Sitenizde HTTPS yönlendirme tam olarak istediğiniz şekilde çalışmıyorsa WordPress SSL yönlendirmenizi aşağıdaki kod yardımı ile htaccess dosyasına ekleyeceğiniz kod ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kod tarafımdan denenmiştir.
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Yukarıda verilen kodları .htaccess dosyasına ekleyelim. Kod ile Tüm sayfalarınızda http isteği ile sayfa çağrılsa dahi https’ye dönecektir.
Önemli: Ancak kural sıralamasında üstte bulunması gerekir. Yani ekledikten sonra şuna benzer bir şekilde yerleşmiş olması gerekmektedir. Aksi taktirde yine Http istekleri Https olarak değişme olayı sadece Anasayfada çalışacaktır. Diğer yazı sayfaları ve kategori sayfalarında HTTP olarak yapılan istek HTTPS’ye dönüşmez. Kural sırası önemli.
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

Ayrıca wp-config.php dosyanıza şu kodu ekleyelim.
define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true);
Ayrıca Domain firmanızın Alan Adı yönetim panelinde bulunan URL Yönlendirme bölümünden 301 Kalıcı Yönlendirme ile yönlendirilecek alan adını https://siteadi.com veya https://www.siteadi.com olarak ayarlayın.

Bu ayarları yaptıktan sonra eğer Cache programı kullanıyorsanız Belleği temizlemenizi gerekecektir. Ardından sitenizin değişik sayfalarında http’li adres ile giriş yapıp https’ye yönlenip yönlenmediğini kontrol ediniz.

logs
--> Tüm Konuları Görmek için Tıkla