WordPress 5.0 Block Editör Gutenberg Sayfa Boş Açılma Sorunu

Geçtiğimiz gün gelen WordPress 5.0 sürümü ile gömülü halde getirilen yeni yazı editörü ile artık block tasarımda daha esnek yapıda yazılar yazabilecektiniz ki oda ne WordPress 5.0’ya güncellediniz ama Post Editör yerinde beyaz kuşlar uçuyor.

Malesef şu anda bir çok kullanıcı Yeni yazı ekle dediğinde beyaz sayfa sorunundan muzdarip.

Gutenberg yani yeni yazı editörünün özellikle Özel Tema Custom Theme’larda çalışmama problemi mevcut bunun için bir functions koduda henüz gün yüzüne çıkartılabilmiş değildir. Ancak bazı kullanıcılar eklentiler yüzünden çalışmadığını iddia etmişler ama pekte öyle gözükmüyor. Eklentileri devre dışı bırakıp deneyebilirsiniz ama Temanız Klasik temelardan biri değilse sorununuz çözülürmüş gibi durmuyor ki eklentileri devre dışı bırakıp denediğimde Özel temadan klasiğe dönmezsem çalışmıyor olmuyor eziyet ediyor… Farklı bir yöntem olarak Post Editör’ün yerine klasik Editör kullanabilirsiniz.

Ancak Sorun yinede çözülmeyebilir; bu seferde yazılarınız kaynak kod görünüme sahip ve beyaz renge bürünebiliyor.

WordPress 5.0 Yazı Editör Beyaz Boş Sayfa Sorununu Giderme

Bu sebeple WordPress ekibi bu sorunu giderinceye kadar bize de eski sürüme dönmek düşüyor.

Bunun için şu eklentiden yararlanabilirsiniz. (Yedek almayı unutmayın yinede)

Şu linkten eklentiyi indirip kurun https://wordpress.org/plugins/wp-downgrade/  veya WordPress panelinizden WP Downgrade | Specific Core Version diye aratıp yükleyin.

Daha sonra Ayarlar Kısmından eklentiye girin ve 4.9.8 gibi bir versiyonu yazın değişiklikleri kaydet diyelim ve Up-/Downgrade Core butonuna basalım ve kurulumun tamamlanmasını bekleyelim.