Windows 10 Arama Çalışmıyor Cortana Beyaz Ekran Sorunu Çözüm

Sorunun Açıklaması: Windows 10 yüklü bilgisayarda Windows Tuşuna basıp aramak istediğiniz metni yazdığınızda karşılaştığınız Arama Ekranının yani Cortananın Çalışmaması yani beyaz ve hiçbir dosyanın gözükmemesi sorununu düzelteceğiz.
Sorunun Nedeni: Windows Paketlerinde (Cortana Paketi)’nden oluşan hatalardan kaynaklanmaktadır.
Sorunun Çözümü: Windows + X Tuşunu kullanarak PowerShell (Yönetici)’ye tıklayın ve aşağıdaki kodu kopyalayıp Powersheel ekranını açın ve sağ tıklayın otomatik olarak kod gelecektir ve Enter’a basınız.

Win+X Ekranı
Win + X Tuşuna Bastığınızda Çıkacak Ekran

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}

Kısa süre içerisinde bilgisayarınızda olması gereken paketler tekrar kontrol edilerek yüklenecektir. Bu sayede Bilgisayarınızda Arama yapma ekranında oluşan Beyaz Ekran Sorunu düzelecektir. Bilgisayarı bir kez yeniden başlatmanız gerekebilir.
Sorun Hala devam ediyorsa bazı bilgisayar onarma komutlarını deneyebilirsiniz. Windows Tuşu + X tuşuna bastığınızda PowerShell (Yöneticiyi açın)

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Yukarıdaki komutu kopyalayıp PowerShell’e yapıştırın.
Bu Komut internet üzerinden gerekli olan düzeltme dosyalarını indirerek düzeltme işlemi gerçekleştirecektir. Ancak unutmayın Windows Update zaten bozuksa bu komut çalışmaz.
Bu sebeple internet üzerinden Disk İmajı kullanarak düzeltmeyi arayın.

Ayrıca deneyebileceğiniz bir diğer kod ise;

sfc /scannow

SFC komutu Bilgisayarınızda korunan ve bozulmuş tüm sistem dosyaları yedekten geri yükler. Yukarıdaki adımları yaptığınızda Windows Arama Çalışmama problemi çözülecektir. Bu yazıda geçenleri uyguladığınız takditrde diğer hatalı olan bazı Windows Uygulamalarıda tekrardan çalışmaya başlayacaktır.