Wifi Kablosuz Modemin Yanında Çekmiyor

Bahsedeceğim Kablosuz Ağ yani Wifi’nin çekmemesi Sinyal Az sorununu çözebilmeniz için önemli bir kaç çözümden bahseceğim. Dediğim adımları gerçekleştirdiğinizde sorununuzu giderebilirsiniz.

Kablosuz Ağ Wifi Sürücü Yazılımını Güncelleme

Öncelikle bağdaştırıcınınız en son sürümünü yüklemeniz gerekmektedir.

Bunun için şu konudan yardım alabilirsiniz. Donanım kimlikleri ile kablosuz ağ sürücünüzün donanım kimliği ile doğru model mi yüklü veya en sonra sürümünü üretimi kablosuz ağ kartınızı üreten firmanın sitesinden indirebilirsiniz.

Bunun için windows tuşuna bastıktan sonra şu komutu yazarak

mmc devmgmt.msc

enter tuşuna basalım.

Ardından Ağ bağdaştırıcıları kısmının solundaki artıya basalım ve Wireless Network – Kablosuz Ağ Bağdaştırıcısı yazan kısımın üzerine sağ tıklayalım ve özelliklere girelim.

Açılan pencereden Ayrıntılar sekmesine gelelim ve Aygıt Açıklaması kısmını Donanım Kimliklerini seçelim.

Ardından açılan kısımdan üstten ikinci satırdaki yazan PCI\VEN_168C&DEV_0032&SUBSYS_321817AA

şuna benzeyen kısma tıklayın ve Ctrl+C’ye basın ve daha sonra bunu Google’da aratalım.

http://www.driveridentifier.com/ adresine girelim ve size bu donanım kimliğinin hangi aygıt olduğunu belirten kısıma gelelim. Bu kısım Driver Name olarak yazar buradaki Qualcomm Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter ismine benzer bir şekilde yazacaktır. Bu donanımın hangi marka model olduğunu gösterir.

Yanlış yüklemiş olsanız bile bu şekilde doğru donanım isim ve markasına ulaşabilirsiniz.

Daha sonra bu imi Google’a tekrar ekleyerek sonuna işletim sisteminizin türünü ve Bit’ini yazın.

Qualcomm Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter Win 7 64Bit Download Driver gibi yazabilirsiniz.

Daha sonra varsa zaten Firmanın ismini taşıyan siteler çıkar ve buradan son sürümleri edinebilirsiniz.

Kurulum yerine inf dosyası olarak geldi ise yapmanız gereken Aygıt yöneticisine tekrar girerek Wireless Network’e sağ tıklayın ve Sürücü yazılımını güncelleştire basalım.

Açılan ekranda Sürücü yazılımı için bilgisayarımı taraya basın ve Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin vere basın.

Açılan ekranda disketi var diyelim ve indirdiğiniz dosya sıkıştırılmış türde ise klasöre çıkartın ve çıkarttığınız klasörü de disketi var dediğiniz yerden açılan ekranda bularak klasöre girin.

Size inf uzantılı dosyaları gösterecektir. Gördüğünüz inf dosyalarının yanında belirtilen x64 x32 şeklinde belirtir.

İşletim sisteminizin türüne göre dosyanın üzerine çift tıklayın ve ileri diyelim.

Daha sonra bu sürücünün yüklemesi tamamlandı diye bir uyarı görürsünüz.

Daha sonra Kablosuz Ağ simgesindeki sinyal kuvvetinde değişiklik olduğunu kontrol edin.

Laptop’da Diz Üstü Bilgisayarda Kablosuz Ağ – Wifi Kartının Kontrolü

Bunun için biraz teknik bilgiye sahip olmanız gerekmekte. Çünkü Laptobunuzu bozabilirsiniz.

Wifi kartına iki adet anten kablosu gider. Bu anten kabloları diz üstünüzün ekran menteşelerinin yanından geçerek ekranın arka kapağında bulunan arka kapağa tutturulmuş alıcı işlevini görerek sinyali toplayan tabaka ile iletişimi sağlar. Bu sayede wifinizin çekim kuvveti artar. Eğer bu tabaka ile wifi kartınızın arasında bulunan anten kablolarında bir aşınma veya temazsızlık sonucu wifi kartınızın çekim kuvveti modemin yanında dahi olsanız dip seviyelere düşmektedir.

 

Resim 1

Laptop Wifi Kartı

Bunun kontrol için Wifi kartınızın üzerine bastırma yolu ile geçkilenmiş anten kaplolarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Resimde de görüldüğü gibi sarı ile gösterilen bu kabloların wifi kartındaki soketinden oynaması sonucu temazsızlık olabilir ve wifiniz çekmemeye başlayabilir. Bu bağlantılarınızı kontrol ederekte wifi sinyalinizin artmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak bunları kontrol ettiğinizde bilgisayarınızdaki sorun düzelecektir. Ancak modemin çekim gücünün az olup olmadığını diğer aygıtlarınızdan da kontrol ediniz. Telefon veya bir başka bilgisayardan da aynı şekilde düşük sinyal alıyorsanız. Modeminizin anten çıkışlarını veya farklı modemlerde de denemeyi unutmayınız.