Whatsapp Web Bilgisayar Üzerinden Giriş Sohbet Çıkış Nasıl Yapılır

Whatsapp yeni gelen güncellemesi ile birlikte getirmiş olduğu Web Tarayıcısı üzerinden (Google Chrome İnternet Explorer FireFox) sohbet özelliği yani Whatsapp Web ile çok konuşulacak gibi duruyor.
Bu sayede artık Whatsapp arkadaşlarınıza ve Gruplara sadece telefon üzerinden değil ayrıca Bilgisayar üzerinden konuşma özelliği de eklenmiş oldu. Web İnternet Sitesi üzerinden Whatsapp Web ile görüşmek oldukça kullanışlı gibi gözüküyor. Yazının Devamında Whatsapp Web Nasıl Kullanılır, Whatsapp Web’den Nasıl Çıkış Yapılır Oturum Kapatma hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Whatsapp’da dün bazı kullanıcılarını Gizlilik ve Politika kuralları dışında hareket ettiği için geçici olarak 24 saatlik bir disiplin cezasına uğratıp terbiye etmişti.

Haber etmeden insanları zor durumda bıraktığı için mail ile soru sorduğumda (Neden haber edilmediği için) Otomatik olarak mail geldiğini gördüğümden oldukça mail yağmuruna tutuldukları ortadaydı. Neyse kullanıcıların engel süreleri dolmuştu ki yeni bir güncelleme ile kullanıcılarını sevindirdi.
Bu yeni özellik ile daha çok mesaj bombardımanı oluşacağı kesin olan Whatsapp’ın bunun altından kalkabileceğini düşünüyorum. Ancak görünen dezavantajı ise Arkadaşınız veya başka kişiler diyelim elinde telefonu geçirdiğinde kendi bilgisayarından QR Code’u taratarak mesajlarınızı okuyabilir dikkatli olmanız da fayda var yazının altında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.
Her neyse yeni özellik ile internet sitesi üzerinden nasıl konuşulur sizlere daha detaylı bir anlatım oluşturmayı düşündüm. Bazı kullanıcılar ufakta olsa zorlanabilir diye düşünüyorum.

WhatsApp Web Nasıl Giriş Yapılır Kullanılır

Resim 1
WhatsApp Web Nasıl Kullanılır

Öncelikle Telefonunuzdan Google Play Store’da bulunan (Şu anda Apple için yayınlandı mı haberim yok.) Whatsapp uygulamasına girerek yeni güncellemeyi almanız gerekmekte.

Ardından telefona başarılı bir şekilde Whatsapp yüklendikten sonra telefonunuzdan Whatsapp’ı açın.
Daha sonra Sohbetler Ekranında iken Seçenek Tuşuna basın. ( Yani Ayarlar’a veya Durum bilgilerinizi düzenlemeye yarayan ekranda bulunan “WhatsApp Web” seçeneğine girin.
Daha önce herhangi bir bilgisayarda giriş yapmışsanız burada o bilgisayarın ve işletim sistemini ve Whatsapp Web‘in açıldığı internet tarayıcısının Sembolünü içeren bir liste var. Bu liste sayesinde Whatsappınızı hangi cihazlarda açtığınızı görebilir ve hepsinde oturumu sonlandırarak güvenliği de sağlayabilirsiniz.
Her neyse web.whatsapp.com adresini bilgisayarımızdan giriş yapalım ve ekranda görünen ve yaklaşık 20 Saniyede bir değişen QR Kodu telefonunuzdan girmiş olduğunuz WhatsApp Web kısmındaki (Eğer daha önce bir tarayıcıda bu işlemi yapmamışsanız direk QR Code okutma ekranı gelir.) sağ üst köşede artıya basın ve Bilgisayar ekranında görünen QR Kodu okutun. Eğer Parlak bir ekran veya Işık yüksek bir ekran ise QR kodu 5MP veya daha düşük bir kamerada okutmanız oldukça zor olabilir.

Resim 2
Whatsapp Web’e Giriş Yapmak

WhatsApp Web Çıkış Yapma Nasıl Yapılır

Resim 3
Whatsapp Web Çıkış Yapma Nasıl Yapılır
Her neyse telefonda QR Kodu okuma işlemi başarılı olduktan sonra Bilgisayarınızdan Whatsapp Sohbetler bölümünde daha önce konuştuklarınız dahil tüm mesajlarınıza ve Rehberinize de ulaşabilirsiniz. Mikrofon (özelliği henüz çalışmıyor tam olarak) resim gönderme ve Resim çekme izinleri tarayıcınız üzerinden sağlayıp Bilgisayardan Whatsapp Web’i kullanmanın tadını çıkartabilirsiniz. Ancak Yukarıdaki resimde de Oturumu Açık Tut işaretli ise telefonunuzdan işiniz bittiğinde çıkış yapmayı unutmayın.

WhatsApp Web’den Çıkışı iki yol ile gerçekleştirebilirsiniz;

Birincisi Web sitesinde bulunan Kendi Profil resminizin sağındaki Yeni Sohbet Simgesinin sağ tarafındaki alt alta üç nokta kısmına girin çıkış yap diyin.

İkincisi ise Telefondaki Whatsapp’dan girerek Seçenekler tuşuna ile açılan Menü içerisinde bulunan Whatsapp Web Ekranına girin ve Tüm bilgisayarlardan çık kısmına basın.

Telefonunuz Başkaları ellerine geçtiğinde ise kendi bilgisayarlarından bu kodu okutarak konuşmuş olduğunuz konuşmaları görebilirler anlık olarak takip edebilirler.

Bu sebeple telefonunuzu bir yerlerde unuttuğunuzda veya birisinin eline verdiğinizde sizin görmediğiniz bir ara bu kod ile erişim yapmayı deneyebilir.

Bu sebeple Whatsapp da bulunan seçenekler içerisinde WhatsApp Web kısmını kontrol ederek tanımadığınız bir giriş eylemi var ise tüm bilgisayarlardan çıkış yapabilirsiniz.

Ayrıca Whatsapp Web  mantık olarak Telefona mesajlar gelir ve tekrardan Whatsapp Web’e Gönderilir bu sebeple telefonunuzda Mobil Veri kullanmamanızı Whatsapp Web’i Wi-fi üzerinden kullanmanızı tavsiye ederim.