Afolog

Web Sitesinde RTSP ile İpcam, DVR Üzerinden Yayın Yapmak

RTSP Destekli Cihazlar ile Web Sitesinde veya İnternet Üzerinde Canlı Yayın Live Stream Yapmak.

Yazımızda DVR veya IP Cam‘lere RTSP üzerinden bağlanarak sürekli olarak bir yayın akışı Canlı Yayın yapmayı anlatacağım. Bu yazı ile aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

RTSP Yayını için İhtiyacınız Olanlar

Öncelikle DVR Cihazınızın Onvif veya RTSP desteklediğinden emin olmanız gerekmektedir. DVR Cihazının RTSP destekleyip desteklemediğini ise Cihazınızın ayarlar menüsünde bulunan Network Kısmında veya Sistem Bilgileri İçerisinde RTSP yazıp yazmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Eğer cihazınızın herhangi bir yerinde RTSP Port yazıyorsa cihazınız destekliyordur.

Hali Hazır internet bağlantınız (VDSL – Hipernet Tavsiye edilir.) bulunması gerekli ve DVR cihazınızın bu internete bağlı ve IP yapılandırması tam olması gerekmektedir. Zaten bu konuyu okuduğunuzu göre bu tür yapılandırmaları yapmış ve başka bir yerden Internet Explorer üzerinden Kameraları izlediğinizi varsayıyorum. Buna ek olarak en azından Modem üzerinden Kamera Cihazınıza HTTP portu (İnternet Explorer üzerinden izliyorsanız zaten açıktır.)  ve RTSP  için Kamera cihazınız üzerinden tespit etmeniz gereken RTSP 554 (Genellikle) portunu açmanız gerekmektedir.

Modem Üzerinden Port Açma işleminin nasıl yapıldığını şu yazımdan yararlanabilirsiniz.

Portların Doğru şekilde açıldığını ve Modemde Açtığınız Porta veri aktaracak cihazın yerel ip adresininde eşleştiğini anlamak isterseniz şu yazımdan faydalanabilirsiniz.

RTSP Adresini Bulmak ve Tespit Etmek

Genellikle en çok zorlayan kısım bu olacaktır. Çünkü cihazlarda genelde RTSP’ye bağlantı için gerekli olan rtsp:// ile başlayan url yapısının ne olduğuna dair bilgi bulunmadığı gibi kullanım kılavuzuna da bir bakın ama bir bilgi bulabileceğinizi zannetmiyorum. İşin garip olan tarafı ise kamera cihazınızı satın aldığınız kişi dahi bununla ilgili bilgisi olmayabilir.

Bunun en güzel çözümü ise IP adresiniz ile Internet Explorer üzerinden bağlandığınız izleme sitesi olan DVR arayüzünün açık olduğu sekmede geçen resimde gösterdiğim yerde yazan NETSurveillance gibi sizin cihazınızın arayüzünün adını bulmanız ve bu sistemi yapan şirketin sitesinde araştırma yapmanızdır. Google da şu şekilde arama gerçekleştirebilirsiniz. NETSurveillance RTSP Address Link URL.

Rtsp Adresi Bulma

Çünkü sistemi yazan firma bu adresin yapısını belirlemektedir. Standart bir yapısı var diyorlar ancak ben çok uğraştım tutturamadım. En son yukarıdaki şekilde aradığımda bir sitede adres yapısını buldum ve kendi ip ve kullanıcı adı şifreme göre ayarlama yapıp VLC üzerinden denediğimde çalıştı. Maalesef internet üzerinde bu şekilde çokça bilgi bulamayabilirsiniz.

Eğer cihazınız Onvif destekliyor ise RTSP adresi bulmayı çeşitli programlar veya Siteler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Onvif destekli cihazınızın RTSP Adresini bulmak için şu yazımdan faydalanın. (Yakında)

NETSurveillance Cihazların RTSP Yapısı

rtsp://IPADRESİNİZ:RTSPPORTU/user=KULLANICI-ADI&password=ŞİFRE&channel=KAMERA-KANAL-NUMARASI&stream=1.sdp?real_stream–rtp-caching=100

Örneğin;

rtsp://11.321.44.123:554/user=admin&password=123456&channel=2&stream=1.sdp?real_stream–rtp-caching=100

Unutmayın her kamera markası veya kamera cihazı markası için bu adres farklıdır. Hatta aynı markanın bazı modellerinde bile bu adres farklılık gösterebilmektedir.

VLC Üzerinden Kontrol

Adres yapınızın doğru olduğunu kontrol etmek isterseniz VLC Programını indirerek RTSP adresinizi cihazınızın Kullanıcı adı şifrenizi düzenleyip deneyebilirsiniz.

Programı kurup açtıktan sonra CTRL+N veya Ortam Sekmesi>Ağ Akışı bölümünden giriş yapın ve  rtsp:// ile başlayan adresi buradaki kutucuğa giriniz. Oynat dediğinizde 5 10 sn içerisinde kamera cihazınıza bağlanabilmeniz gerekmektedir.

Ayrıca VLC’nin Android veya iPhone uygulamasını indirerek aynı adres ile telefondan da izleyebilirsiniz. Unutmayın RTSP adresini doğrudan rtsp:// olarak isteyen ne kadar kullanıcı varsa kameranın bağlı olduğu yerde olan upload ihtiyacı artacaktır. Bunun yerine yazının devamında bulunan servisleri kullanınız. 1 2 kullanıcı izleyecek ise sorun oluşturmayacaktır.

Web Sitesinde Kamera İle Canlı Yayın Yapmak RTSP HTML İframe’ye Çevirmek

RTSP linki ile Web Sitesinde doğrudan yayın yapmak mümkün değildir. Bunun için Video Bellekleme yapan ve bunu istemcilere dağıtan bir Media Server’a ihtiyaç vardır. Bu sebeple bu sistemi çoğu kişi oluşturamayacağından dolayı https://rtsp.me gibi internet sitelerinden yararlanmanız gerekmektedir. Bu tür siteler rtsp adresinizi Web Tarayıcısı üzerinden çalışabilir hale getirecek olan iframe kodunu size verecektir. Bu kodu websitenizde istediğiniz bölüme ekleyip yayının internet üzerinden yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Rtsp Adres Ekleme ve Kayıt Yapma İşlemi

Rtsp Kamera Ekleme ve Yönetme Paneli

RTSP İframe Kodu Html Kodu ALma Ekranı

DVR Güvenlik Kameralarını Programsız Telefondan İzlemek

Ayrıca en son resimdeki panelden permalink’i alabilir ve kameralarınızı bu adres üzerinden telefondan bilgisayardan hiç programsız istediğiniz Tarayıcıdan RTSP’nin uzun adresine ve  VLC ihtiyacı olmadan da izleyebilirsiniz. Ancak unutmayın bu şekilde adrese sahip olan herkes bunu izler bu sebeple sadece kendiniz veya bir kaç kişinin izlemesini istiyorsanız Access Bölümünden yetkili kullanıcı eklemeniz ve sadece bunların erişmesini sağlamanız gerekmektedir.

Evet arkadaşlar detaylı bir şekilde anlatım yaptığımı düşünüyorum umarım işinizi kolaylaştırmıştır. Eğer aklınıza takılan sorular varsa bunları aşağıdaki yorum bölümden sorabilirsiniz. Ancak sizden ricam Rtsp adresimi bulamadım gibi sorular istemiyorum çünkü bende bulmakta çok zorlandım.

Kategoriler
Ana Sayfa