Pageview
afo
yeryüzüne düşen bilgi tanesi

VPN Sunucusu Kurmak L2TP IPSEC Uzak Ağda Yerel IP Almak

Vpn'ni asıl amacı ile kullanmanın size getireceği fayda. Vpn Sunucusu kurmak L2TP IPSEC ve Kullanım Yöntemi

VPN kullanma amacınızı değiştirmeyi hiç düşündünüz mü?

Yurt dışı VPN servisleri ile IP adresinizi gizleyip yasaklı sitelere erişim yapabilirsiniz ancak VPN’nin asıl kullanım amacı güvenliktir.

Diyelim ki İşyerinizde çalışan bir bir uygulamanız var (Apache sunucu, FTP sunucusu yazıcı vb.) bunlara modem üzerinden port açarak erişim yapmak için bir Statik IP’ye ihtiyacınız vardır. Modeminizden de ilgili portları açarak rahatlıkla dış internetten ofisinizdeki sunucu veya cihazlar ile veri alış verişi ve işlemleri yaptırabilirsiniz.

Ancak port açmak herzaman ek güvenlik önlemleri almanız gerektirmektedir. Bu sebepten bunun yerine hiç bir portu açmadan VPN kullanmak daha uygun olacaktır. (Güvenlik Açısından.)

Özellikle bu iş için Keenetic Modem kullanarak IKEv2/IPSEC veya L2tp/IPSEC VPN protokolleri ile doğrudan uzak yerdeki yerel ağınızdaki tüm cihazlara ulaşmanız mümkündür.

Bu şekilde kullanımlarınız için sadece VPN sunucusunun kurulu olduğu yere Statik IP almanız yeterli gelir. Başka VPN türleri ile Statik IP almadanda işlem yapabilirsiniz.

Ben kendi kullanım şeklimden bahsedecek olursam Keenetic Modem’e L2TP/IPSEC (Windows’da sorunsuz çalışır.) ve IKEV2/IPSEC (strongSwan (Android için çok güzel çalışıyor.)) kullanarak farklı noktalardaki aygıtları veya uygulamaları aynı ağ üzerinde birbiri ile iletişim kurabilir hale getirmeyi gerçekten kullanışlı buluyorum. MSSQL sunucusuna bağlantı yapıp işteymiş gibi işlerimi halledip aynı anda iş yerindeki Yazıcı’ya uzaktan yazdırabiliyorum. Bunları ciddi anlamda seri yapmak gerçekten işleri kolaylaştıran bir yöntem.

Keenetic Modem Vpn sunucu kurulumları da oldukça basit çalışmakta. Az araştırma yaparak çok kolay bir şekilde kullanıma hazır hale gelebilirsiniz.

Yaptığınız tüm bu işlemler güvenli bir protokol arkasında çalışır ve korunaklıdır.

Tek tıkla VPN sunucusunu aktif edebilir kapatabilir cihazları istediğiniz şekilde IP yapılandırmasına sokup internet erişimi de verebilirsiniz.

logs
--> Tüm Konuları Görmek için Tıkla