Turkcell Vodafone TürkTelekom 3g 4g Modem/Router ile Vınn’dan İnternet Almak

Elimde bulunan Uptech marka KX5005 modelli 3g routerın ayarlarını yapabilmeniz için sizlere gerekli bilgileri vereceğim. Diğer marka ve modelli 3g/4g routerler da da aynı şekilde yaparak Türk Telekom Vodafone ve Turkcell operatörlerde aynı şekilde ayar işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz.
Vodafone, Turkcell veya TürkTelekom hattınızı vınn jet veya vodeme taktığınızda rahatlıkla wifi yani kablosuz olarak 3g modeminizden yayın yapabilecek ayrıca Router’ınızın kablo çıkışı varsa da ethernet kablosu ile başka cihazlara da 3g internetinizi verebileceksiniz.

Öncelikle bilmeniz gereken her 3g router’ın her model vın yani mobil alıcıyı desteklememesi. Bu sebeple 3g routerınıza uygun 3g modemi bulmanız gerekmektedir. Bu işte bazen baya sıkıntılı bir iş olduğu için ZTE marka modelli aygıtların daha çok desteklendiğini gözlemledim. Huawei ise tam bir çıkmaz nokta ancak bazı Airties ve Tp-link 3G Router’larda Huawei de desteklenmekte.

Bunu 3G Router alırken satıcıya sormanızda veya cihazın üretici firmasının verdiği firmware yani aygıt yazılımı versiyon içeriğinde desteklediği 3G modemler bulunmaktadır. Bu listeleri incelemeniz gerekmekte. Eğer yeni çıkmış yazılım içerisinde elinizdeki Vın yani 3G Modem‘in Marka ve Modeli varsa güncelleme yapın. Ancak bu işlem sırasında Doğru yazılımı yüklediğinizden emin olmanız gerekmektedir.

3G modemi yani Vınn Jet veya Vodeminizin Marka ve Modelini destekleyen bir 3G Router bulmanız gerekmekte.

Operator Konusunda herhangi bir sorun yaratmayacaktır Routerınız.

Gelelim ayarları yapmaya.

3G Modem 3G Router APN ve Dial Number Ayarlarını Yapma:

Öncelikle benim elimde bulunan Avea Jet ZTE Mobile Broadband HSPA+USB Stick Model: MF667 ve upTech Portable Wireless-N 3G Router Model: KX5005-WF olduğunu bilmenizi isterim.

Jet cihazı herhangi bir pin bulunmamaktadır. Yani Pin koruması yoktur.

Ardından Uptech marka modelli aygıtımıza kablo veya kablosuz olarak arayüzüne girip ayarları yapılandırmamız gerekmektedir.

Bu ayarlara Kablosuz dan Wireless3G-N olarak çıkan aygıtımızın kablosuzuna bağlanarak yapmaya başlayalım.
İnternet tarayıcınızdan 192.168.1.254 olarak (bu cihazdan cihaza farklılık gösterebilir.) yazıp aygıtın kullanıcı adını ve şifresini giriyoruz. Büyük ihtimalle Kullanıcı Adı: admin Şifre: admin olarak giriş yapılır. Routerın arayüzünde 3g alıcı yani modeminizin ayarlarının bulunduğu kısım WAN kısmıdır.

Operation Mode’u 3G/Gateway moduna almış olmamız gerekmektedir. Arayüz ayarından bu moda geçirilemezse 3g routerın üzerinde anahtarı 3G/Gateway moduna geçirelim.

Daha sonra kablosuz yayınınızın şifrelerini ayarlamak isterseniz Wireless 0 kısmının altından Basic Setting menüsünden SSID: kısmından kablosuzun ismini değiştirebilirsiniz değiştirdikten sonra Apply Changes’e basabilirsiniz. Yine Wireless 0 altından Securtiy kısmından Encryption’u Wpa2 veya dilediğiniz şifreleme türünü belirleyerek Pre-Shared Key kısmına şifre girebilirsiniz. Eğer Farklı bir modelde internete bağlantı işlemini gerçekleştiremezseniz 192.168.1.254 sayfasına ilk girdiğinizde çıkan Wan Configuration kısmı altında Product Name’nin karşısında Jet’inizin markasının ismi çıkması lazım.

3G Router 3G  Modemi Destekledi mi?

Yani burada ismi yazarsa 3G Router’ın 3G modemi desteklediği anlama gelmektedir. Destekledikten sonrada bağlantı yapamıyorsanız ayarlarınızla ilgili bir problem var demektir bunları da biraz uğraş vererek yapabilirsiniz. Yada Müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz. Kolay gelsin.