Bilgisayardaki Verileri Anlık Olarak Yedekleme

Özellikle iş yerlerinde kullandığınız muhasebe veya veresiye bilgilerini sürekli yedeklemeyi unutuyorsanız bu  konuda bununla ilgili olarak size masrafsız bir taktikten bahsedeceğim.

Bu sayede veresiye veya önemli veriler oluşturduğunuz programlarda yedekleme işlemini unutsanız dahi bir güvenceniz olacak.

Bilgisayarlarında meydana gelen arızalardan dolayı bir çok işini gördüğüm insanın temel sıkıntısı müşterilerimin bilgileri veya alacak verecek hesaplarının verilerini yedeklemeyi unuttukları.

Son bir kaç günlük verilerinin kayboldu gibi sorunlarına önlem olarak ve ek bir maliyet getirmeden bu yöntemi tavsiye ediyorum ve hepsi de bu çözümden memnundur.

Ancak bu sistemi deneme ile yapmanız gerekmekte bazen ufak sorunlar çıkabilir.

Programınız çalışamaz hale gelebilir kullandığınız hesap programını Google Drive, Yandex Disk veya Onedrive gibi hizmetlerin Deskop programını bilgisayarınıza indirerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabii bu sitelerde üyeliğiniz olması gerekmekte.

Kullandığınız Programı Sürekli Yedekleme

Bilgisayarınıza indirip kurduğunuz drive programında üyeliğinizle girip senkronizasyona izin veriyorsunuz ve bulut sisteminle sürekli yedekleme yapan bir dosyaya sahip oluyorsunuz. Masaüstünüze Drive klasörü gelecektir.

Bu klasörün bulunduğu ana dizinin içerisine programınızı kurup veya kurulumsuz olarak bulunan hesap programınızı yerleştirdiğinizde verileriniz bulut sistemine yüklenmeye başlayacaktır. Senkronizasyon tamamlandığında bu Drive klasörü içerisinde ki programınızın .exe dosyasının kısa yolunu masaüstünüze gönderiyoruz.

Ardında senkronizeli dosyanın içerisini de ki hesap programımızı çalıştırdığımızda veya program içerisinde ki hesaplarda bir değişiklik yaptığımızda Drive programınızın değişikliği algılayarak senkronizasyonu başlatır.

Değişen dosyayı sunucuda da değiştirmeye başladığını göreceksiniz.

Bu şekilde 1 veya 2 gün boyunca bir sorun çıkarmadan yani verilerinizin kaybolmadan çalışır ise Drive ile programınız sorunsuz çalışıyordur. Tabi programınız size sağlanan alandan büyük değilse uygun çalışacaktır. Ayrıca piyasada kendi bulut sisteminle yedekleme yapan programlar veya tüm sisteminizi yedekleyen programlar mevcuttur. Ancak bu şekilde sistemi olmayan programları da halen kullananlar olduğu için bu şekilde özellik kazandırmanın yolunu anlatmak istedim. Tabi konu üzerinde bilginiz var ise bu işlemi gerçekleştirin herhangi bir veri kaybından sorumlu değilimdir.