VDSL Hipernet Nedir? VDSL Modem Tavsiyesi

Bu yazımda VDSL (Hipernet) Nedir  sorusuna cevaplamaya çalışacağım. Vdsl Adsl’ye göre hızı yüksektir ve  VDSL En Yüksek Hız 100 Mbps‘dir. Modemi VDSL2 ile çalışır. Modem Tavsiyesi için en aşağıda iki markadan bahsedeceğim

VDSL Nedir? Hipernet Nedir?

Sorusunu daha da detaylandırırsak Hipernet kısmı Reklam ismidir diyebilirim. (Türk Telekom Sağolsun.)

VDSL ADSL’e göre daha hızlı bir internet versiyonudur. Bakır kablo ile sadece saha dolabına kadar iletişim sağlanır diğer taraf Fiber optik kablo ile iletişim halindedir. ADSL ile FİBER arasında bir hız verir. Ancak unutmayın hız konusu değişkendir bulunduğunuz bölgeye göre hız değişebilir maksimum hız VDSL’de 100 Mbps’dir ancak 35 ve 50’yi alt yapı desteği var ise rahatlıkla alabilirsiniz diye tahmin ediyorum Müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

Asıl ismi VDSL’dir. VDSL, Adsl ve Fiber arasındaki farkı daha önce şu yazımda açıklamıştım.

Ayrıca VDSL’i hattınızın destekleyip desteklemediğini Hizmet almakta olduğunuz veya hizmet almaya karar verdiğiniz şirketin müşteri hizmetlerini arayıp mahalle ve kapı numaranızı vererek kontrol ettirebilirsiniz. Ayrıca Türk Telekom internet üzerinden hangi adreslerde VDSL Fiber veya İnternet olduğu hakkında sorgulama yapabileceğiniz bir panele sahip, girin bakın. Türk Telekom Destekliyorsa Super Online’da destekler biri destekleyip diğeri desteklememe durumu yoktur.

VDSL Fiber İnternet Alt Yapı Bilgisi Sorgulamak İçin Tıklayın! Eğer nasıl sorgulama yapacağınız hakkında bilginiz yok ise VDSL Fiber İnternet Alt Yapı Sorgulama Anlatımı yaptığım sayfadan faydalanın.

Yukarıdaki linkten açılan sayfada birken haritanın olduğu bölüme tıklayıp ardından bulunduğunuz adres bilgilerini giriniz.

VDSL Modem Nedir?

VDSL Modem dediğiniz modem ADSL modemlerde bulunmayan bazı özelliklere sahiptir ve daha hızlı bir şekilde paket alıp gönderebilir bu sebeple daha hızlı bağlantıları destekler. VDSL ve ADSL arasındaki en belirgin farkı modemin dışına bakıp anlayamazsınız girişler falan aynıdır. Modem Özelliklerinden bakmanız gerekmektedir. İç Donanımsal farklılık bulunmaktadır tabi ki yazılımsal da. VDSL çalıştıran her modem ADSL’de çalıştırır. Adsl çalıştıran her modem VDSL çalıştırmaz.

Modemim VDSL Destekliyormu Kontrol Etmek?

Modeminizin varsayılan ağ geçidi üzerinden arayüze giriş yapalım. (Genelde 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 olarak ayarlanmıştır. Tabi modemden modeme fark edebilir. Genelde modemin altında yazar.)

Kullanıcı Adı: admin Şifre: superonline

Kullanıcı Adı: admin Şifre ttnet

Kullanıcı Adı: admin Şifre turktelekom gibi deneyebilirsiniz. Tabi yine bu genelde modeminizin altında yazar.

Arayüzde bulunan internet ile alakalı sekmenin altında olur veya PPPOE modülü ile akalı ayarların içerisinde VDSL gibi bir ibre varmı bunu kontrol edin.

VDSL Nedir Hipernet Nedir Modem Destekliyormu Kontrol Etmek

En garanti yöntem ise modem Marka ve Modelinizi internet üzerinde aratıp özelliklerinde VDSL varmı diye bakın.

VDSL Modem Tavsiyesi

Modem olarak TP-LİNK veya Şu Anda Superonline’nın da VDSL tarifeye geçiş sırasında vermiş olduğu Huawei modelini önerebilirim.

TP-LİNK Modem şu sayfada bulunanlardan iyi modem tavsiye modem diyebileceğim paraya kıyacağım diyorsan Archer VR400 veya Archer1200 diyebilirim. Tabi bu tarz modemler üst seviye kullancılara hitap etmektedir. Üst seviyeden kastım bazı teknik ayarlamaları yapabileceğiniz veya Network için gerekli olan bazı panelleri kontrol etmenize yarayacak tarzdadır.

Diğer modemi orta derece bir kullanıcıyım diyorsanız Superonline Hattınızı bağlarken göndermiş olduğu Huawei HG658 tarzında olabilir. (Gayet stabil ve çekimi güzel işinizi fazlası ile görür.)

Umarım aklınızdaki soru işaretlerine cevap verebilmişimdir. VDSL Nedir konusunda aklınıza takılan diğer soruları yorum kısmında sorabilirsiniz.