Updater.exe Hatası Sorunu Alıyorum Virüsü Silme Bilgisayar Açılmıyor Nasıl Düzeltilir

Updater.exe adındaki spam virüs bir program bilgisayarınıza izin girmeyi bırakın bir müddet sonra bozulan ve bozulduğu gibi de bilgisayarın açılmasına da engel olan bir kötü niyetli yazılımdır.


Bu uygulamanın sebep olduğu başlıca sorunlar;

Öncelikle Herhangi bir bilgisayardan Flash bellek yardımı ile Hijack ve Combofix edininiz. Size bilgisayarımızın Masaüstünü getirmeyi ve bu problemden kurtulmayı sizlere göstereceğim.

Updater.Exe Hatası Bilgisayar Masaüstü Açılmaması Düzeltme ve Virüsü Silme Temizleme

Bilgisayarımızı Açarken F8 Tuşuna basalım ve Komut İstemiyle Güvenli Moda Giriş yapalım.
Açılma işlemi gerçekleştirken Eğer CMD ekranı yani siyah bir komut girme ekranı gelmezse Ctrl+Alt+Delete tuş yardımı ile Oturumu Kapatıp tekar açalım CMD ekranı gelecektir.
Komut ekranına explorer.exe yazalım entere basalım.

Arından Flash belleğimizde getirdiğimiz Hijackthis ve Combofix’i masaüstüne çıkartalım.

Ancak Combofix bazen geçmiş sürüm olduğunda kendini silebilmekte. (Eski sisteme göre işlem yapıp da sistemi hasarlandırmamayayım diye)

İlk önce Hijackthis’i açalım Do a system scan and save a logfile’ a basalım ve şu girdiyi temizleyelim.

Resim 1
Disable Regedit=1’i silelim

O7’i işaretleyelim (Yani O7’nin başına Tik işareti koyacaksınız) ve Fix Checked’e basalım.

;Görev Yöneticisini aktif etmek için;
Başlata girin gpedit.msc yazın açılan ekranda Kullanıcı Yapılandırması sekmesinin altındaki kısımdan Yönetim Şablonlarını açın Sisteme basalım Sağ tarafta çıkan Ctrl+Alt+Del Seçenekleri içerisine girelim Görev Yöneticisini Devre Kaldıra basalım ve Devre Dışı Bırak’ı seçelim uygula tamam’a basalım.
Aynı işlemi Sistem klasörüne bastığımızda sağ tarafta çıkan ekranda Kayıt Defteri Düzenleme Araçlarına Erişimi Engelle için yapalım.
O ekranı kapatalım ve Başlata regedit yazalım entere basalım.
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem’ e girelim

DisableTaskMgr kısmına iki defa tıklıyalım 0 yapalım.

Denetim Masasından Program ve Özelliklerine Girelim ve şu ve şunlara benzer uygulamaları kaldıralım.

Resim 2
Program Ekle Kaldır Updater Programını Kaldırma

BonanzaDeals ve Updater.exe hatasını verdirten uygulama olan Software Version Updater Uygulamasını Kaldırmayı deneyelim Eğer kaldırmazsa çok uğraşmayın.
Başlat’a Klasör Seçenekleri Yazalım entere basalım ve Açılan Ekranda Görünüm Sekmesine Girelim Gizli Dosya, Klasör ve Sürücüleri Gösteri İşaretleyin
Biraz aşağısında da Korunan İşletim Sistemi Dosyaları gizle (Önerilen) satırının işaretini kaldıralım. Uygula Diyelim.

Daha sonra Bilgisayarım>C:(işletim sisteminizin kurulu olduğu sürücü yani) Girelim.
ProgramData içerisine girelim.
Açılan Ekran içerisinde

Resim 3
Updater.exe Hatası

eSafe-Babylon-BonanzaDeallive gibi dosyaları silelim.

Daha sonra Bilgisayarım’ı açalım ve sağ üst köşede bulunan Arama kısmına Updater.exe yazalım ve Enter’e basalım. Arama işleminin bitmesini bekleyelim ve şuna benzer dosyalar çıkacaktır.

Resim 4
Updater.exe Hatası

Kırmızı olarak belirttiğim dosyaları silelim. Updater uygulamasında Firefox adres yolundaki updater’i silmeyin.

Daha sonra Başlata msconfig yazalım ve Başlatma ve Hizmetler Sekmesinde Updater.exe dosyasını başlatan bir girdi varsa devre dışı bırakalım. Hizmetler Sekmesinde Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle sekmesini işaretleyip yaparsanız daha basit bir şekilde görürsünüz.

Bunları yaptıktan sonra artık Program ekle Kaldırdan Kaldıramadığınız yukarıda belirttiğim Software Version Updater uygulamasını silelim.

En sonra olarak Combofix ile taratma yapabilirsiniz Kullanmasını bilmiyorsanız. Şu yazımdan Combofix hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Yada Bilgisayarı Yeniden Başlatın. Normal olarak açın bilgisayarı eğer açılmaz ve Updater.exe hatası alırsanız yine CTRL+ALT+DEL yapın Görev Yöneticisini Açın Dosyadan Aç’a basın ve explorer.exe yazın entere basın masaüstü gelecektir. Birde Combofix’le Taratın. Sonuç alırsınız. Kolay Gelsin. Konuyla ilgili sorunlar veya çözüm isteyen arkadaşlar yorumdan yardım isteyebilirler.