Turkcell Mobil İmza Nedir Nasıl Alınır Başvuru Yapma

Mobil İmza Nedir?

Mobil imza günümüz teknolojisinde KamuSM E-Devlet Epdk PTT KEP Uyap gibi servislere giriş yaparak buralardan yapacağınız Elektronik E-bildirge E-dilekçe servislerini kullanırken Mobil ortamda göndereceğiniz Pdf veya Belgeleri Mobil imza ile imzalamanızı sağlayan ve Türkiye’de de operatörlerin kullanıcılarına sunmuş olduğu resmi olarakta kabul edilen bir hizmettir.

Mobil İmza Faydaları

Mobil İmza kullanımı yapdığınız taktirde yapacağınız bildirgeleri veya başvuruları elektronik ortamda göndererek gönderim ücreti, posta kaybolma riski, işlem vakti, geri dönüş süresinden tasarruf edebilir veyahut kurumun binasına gitmeden bir çok işlemi hallederek bir çok masraftan kaçınabilirsiniz. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak her zaman size daha az stres ve zamanınızı daha iyi kullanmanıza olanak tanıyacaktır.

Turkcell Mobil İmza Nasıl Alınır – Başvuru Yapma?

Özellikle Türkcell Firmasının kullanıcılarına verdiği mobil imzadan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle mobil imza için 128Kb sim kartına ihtiyacınız bulunduğu için bu kartı almanız gerekmektedir.

Bu karta sahip olabilmek için ilginç ama iki şekilde yöntem bulunmaktadır. (En azından Turkcell için bu durum bu şekilde)

Mobil İmza 128Kb Sim Kart almak için 1. Yöntem:

0532 757 22 22 Mobil İmza Müşteri Hizmetleri numaralı telefonu arayıp başvuruda bulunabilirsiniz.

TCKIMLIK NO yazıp 2929’a göndererek ön başvuruda bulunduğunuz taktirde de Turkcell sizi arayıp gerekli işlemleri sağlayacaktır.

Bu şekilde yaptığınız taktirde Mobil İmza Destekleyen 128KB 4G LTE sim kartınız size özel kurye ile ulaştırılacak ve telefonunuza taktığınız anda diğer sim kartınız iptal edilerek yeni sim kartınız kullanıma açılacaktır. Ardından Eğer garanti bankası kullanıyorsanız aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Takıldığınız durumlarda ARA yazıp 2929’a göndererek bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Turkcell Mobil İmza Başvuru için 2. Yöntem:

Mağazalara (Turkcell İletişim Merkezleri) giderek ellerinde 128KB sim kart olup olmadığını öğrenmeniz ve varsa başvuru yaptırmanız gerekecektir, Ancak Mağazadan yapılan işlemlerde Sim kart için sizden ücret talep edilebilir. (İki şekilde de başvuru yaptığım için Mağazadan alınmada sim kart ücreti alındı.)

Kısacası; Mağazadan alma yöntemine giderseniz işlem hızlı ancak ücretli.

Genel Merkezden gönderim talep ederseniz ücretsiz ama yavaş oluyor diyebilirim.

Servisi kullanıma başlarken başlangıç kodu gelecek ve şifre belirledikten sonra sürekli olarak aynı şifre ile kullanım sağlayabilirsiniz.

KamuSm Mobil İmza

Bu işlemleri yapmadan önce; KAMUSM Mobil İmza için TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi sitesinden faydalanabilirsiniz.

Başvuru Formuna şu siteden ulaşabilirsiniz. Tübitak Kamu Sertifikasyon Merkezi Başvuru Formu

Mobil İmza Kullanımı

Mobil imza abonesi olduktan sonra girdiğiniz resmi sitelerde mobil imza (M-İMZA) sekmelerini kullanarak telefon numaranızı girerek giriş butonuna bastığınızda bildirimin gelmesini bekleyin, bildirim geldiği taktirde tamam diyerek daha önce oluşturduğunuz şifrenizi girmeniz için telefonda bir ekran açılacaktır. Şifrenizi girmeniz sonucunda ise sistem sizi otomatik olarak içeriye alacaktır. Yapacağınız işlemleri de aynı şekilde imzalama yönteminde Mobil Desteği bulunan resmi sayfalarda M-imza sekmesinden yararlanarak imzala özelliğini kullanarak belgeleri imzalayabilirsiniz.