Tanımadığınız Yakındaki Birine Mesaj Atma

Seneler önce hep hayal ederdim; evde – sokakta takılırken veya bir mekanda iken yoldan geçen veya tanımadığınız yakındaki birisine  telefondan mesaj atabileceğiniz bir uygulama yapmayı 🙂 Ancak bunun bir benzerini Telegram yapmış ve yakınınızda veya çevrenizde bulunan kişilere mesaj atma özelliğini kullanıma sunmuş durumda. Belki başka uygulamalarda bu yapılmış olabilir ancak ne duydum ne gördüm ki telefonda 400 civarı uygulama var.

Telegram Yakındaki Kişiler Özelliği ile Tanımadığınız Kişilere Mesaj Atma

Önce merakla kurcaladım baktım ettim. Gps lokasyonu bazlı çalışan bu özellik ile bulunduğum yerde kimler var diye kurcaladım. Ancak bulunduğum bölgede Telegram kullanıcısının az olmasından dolayı kimseleri göremedim. Ardından bulunduğum ilçenin merkezinde bir sohbet gurubu kurdum. (Kimse yok kim gelecekse.)

Özellikle Telegramı uzun sürelerden beri kullanırım ancak daha önce bunu görmemiştim. Geçtiğimiz günlerde gelen bir güncelleme içeriğini kontrol ettiğimde (genellikle changelog’ları kontrol ederim.) bu özellik dikkatimi çekti. Herhalde Sevgililer Gününde yalnızlık çeken insanlar olabileceği düşünerekten yapmışlar ki 13 şubat civarında bu özelliği fark ettim. Demek ki insanların sevgili bulmalarını amaçlamış olmalılar. 😀 Bu sayede tanımadığınız birisine mesaj atıp tanışabilirsiniz.

Telegram Yakındaki Kişiler Özelliği Nasıl Kullanılır

Uygulamayı kullanmak için son sürümlerde olmanız ve cihazınızda GPS açık vaziyette olması gerekmektedir. Tabii İnternette olacak. (Özellik Bluetooh tabanlı değil.)

Sol tarafta bulunan Menü’den Kişilere girmeniz ve üst tarafta bulunan Yakındaki Kişileri ekleyin kısmına girin. Artık yakınınızda bir grup oluşturabilir veya yakındaki görünür kişiler ile sohbet başlatabilirsiniz. Ancak unutmayın Profil fotoğrafınız herkesin görünümüne açık olması gerekmektedir. (Bu Ayarıda Telegram Ayarlar – Gizlilik ve Güvenlik kısmında Gizlilik sekmesi altında bulunan Profil Fotoğrafı Kısmını Herkes olarak değiştirmeniz gerekmektedir. ) Aksi taktirde kendinizi kimseye gösteremezsiniz.

Kısaca bu özelliği bu şekilde kullanabilirsiniz.

Sahte Konum Durumu

Aklıma Fake GPS uygulaması geldi ve lokasyonumu değiştirerek Telegram uygulamasının yaygın olabileceği lokasyonlarda GPS sinyalimi göstermeye çalıştım. Ancak hangi ülke kodu ile ilgili bir telefon numarası kullanıyorsanız (+90 Türkiye) o ülke sınırlarından dışında yakındaki kişiler özelliğini kullanamayacağınızı uygulama size söylemekte. Peki türkiye içi bu Sahte Konum özelliği çalıştı mı derseniz. Malesef Hayır veya ben beceremedim. Kısacası gerçek konumda kullanmanız zorlanmış durumda. 3 farklı fake Gps uygulması ile denedim. Ancak şöyle birşey yapılabilir. Bilgisayar üzerinden Andorid Kurularak içerisinde Telegram açılarak sahte konum tam olarak hedeflenebilir. Çünkü telefonda GPS baz istasyonu veya Wifi İnternet servis sağlayacığının size tanımladığı IP adresinin konum yapılandırmasından da çekiliyor olabilir.

Otobüste Gördüğün Birisine Mesaj Atma

Bu özelliğin kullanıcı çoğalırsa baya popüler olacak gibi duruyor. Çünkü yeni insanlarla tanışma olayı baya basitleşmiş olacak gibi duruyor.