Slack Nedir Nasıl Kullanılır – Nasıl Giriş Yapılır

Slack Nedir?

Slack Bulut tabanlı çalışan bir ekip iletişim paylaşım iş birliği programı diyebiliriz. Özellikle bir çok kişi barındıran bir organizasyon yapınız var ve bunlar ile sürekli iletişimde kalmak ayrıca organizasyondaki kişilerinde kendi aralarında veya gruplarında iletişim kurmalarını sağlamak isteyenlere has biçilmiş kaftan diyebiliriz. Bunlara artı olarak Eski paylaşımları içerikleri arayabilmek hızlı bulabilmek için kullanabilirsiniz veya kişilere roller tanımlayıp kanalların işleyişini kontrol altında tutabilir ve amaçlarınız doğrultusunda iletişimin kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Slack’e Nasıl Girilir?

Slack’te bir Workspace – Çalışma Alanı oluşturabilir veya önceden oluşturulmuş alanlara dahil olabilirsiniz.

Ancak dahil olma kısmı yöneticinin belirleyeceği davet usulü yada dahil olma bağlantısı ile gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca şirketinize veya organizasyonunuza ait bir mail sistemi varsa yani kendinize ait alanadınız bulunmakta ve buna ait bir e-posta sistemi var ise bu alan adına veya alan adlarına sahip e-postaların giriş yapabilecekleri çalışma alanları açılabilmekte. Örn: Sadece @afolog.com uzantılı mail adresi olanlara Workspace’inizin urlsini göndererek (örn:afolog.slack.com) Workspace’ye dahil olmalarını sağlayabilirsiniz. (Kısacası herkese davet göndermeniz gerekmeyecektir.)

Önüne gelen herkesin dahil olmasını isterseniz İnvite link’i oluşturabilir bunun üzerinden girişlerini sağlayabilirsiniz.

Slack Nasıl Kullanılır?

Dahil olduktan sonra veya alan oluşturduktan sonra kanallar oluşturabilir ve bu alanlarda oda başlığı konusuna göre iletişim kurulmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde iletişiminiz daha kolay ve anlaşılır hal alacaktır. Herkes aradığı bilginin nerede oluştuğu hakkında bilgi sahibi olacaktır.

Eklentileri sayesinde diğer uygulamalar ile Slack’in iletişimini sağlayabilir ve iş için daha etkili bir Workspace oluşturabilirsiniz.

Örneğin Ortak kullanılan veya kişisel Google Drive‘ınız var ve uygulamanın içerisinden buna ulaşılmasının önünü açabilir ve ortak döküman geliştirebilirsiniz. Birçok uygulama ile entegre edilebilen Slack konuşma pencerelerinde komutlar ile bir çok işi ekranlar arasında gezmeden halletmenizi sağlayacaktır.

Slack Workspace Oluşturma

1- slack.com adresinden Get Started bölümünü kullanarak Alan oluşturmaya başlayabilirsiniz.

2- Alan oluşturmak için Create a new workspace diyelim.

3- Sizden doğrulama için mail adresinizi isteyecek ve girdiğinizde size kısa kod gönderecek bu kodu ilgili ekranlara girelim.

4- Ardından isminizi bu Workspace’e giriş için oluşturmak istediğiniz şifreyi ve Organizasyonun ismini girmenizi isteyecektir.

 

5- Oluşturduğunuz Workspace için url tanımlaması yapmanızı isteyecektir. Bunu daha sonra değiştirebilirsinizde.

6- Create Workspace butonundan sonra artık alan kullanıma açılmış olacaktır. Invite – Davet ekranında Skip For Now diyerek davet ekranını kapatabilir veya Paylaşım linki oluşturmak için Get an invite link’e basarak davet linkini oluşturabilirsiniz.  Tanıtım ekranlarını Skip Tutorial diyerek kapattıktan sonra artık panel kullanıma hazırdır ve istediğiniz gibi kanallar oluşturabilir Workspace’inize ait ayarlamaları yapabilirsiniz.

 

 

Davet E-postası, Davet Linki ile kayıt Olmak

Oluşturulan E-posta daveti veya invite link’i üzerinden slack’e dahil olmak için yapmanız gerekenler Sitemize verilen Afolog Slack Grubu linki için anlatılacaktır.

Öncelikle şu linke tıklayalım.

1- Açılan Pencerede bulunan E-Posta giriş ekranını kullanarak E-postamıza kendi kendimize davet linki göndertelim.

 

2- E-Postamıza gelen maili açın ve içerisinde bulunan Confirm Email linkine basalım.

 

3- Açılan pencerede ismimizi bu alana giriş için gerekli olacak şifreyi girelim ve Next diyelim açılan ekranda da I Agree’yi kullanalım.

Invite ekranını Skip ile geçelim.

 

Artık panel açıktır ve sol kısımdan Channels Yazan kısma girelim ve açılan listeden Channels You Can Join Kısmında bulunan kanalların hepsine Bağlanabilirsiniz. Ancak sıra sıra ile bir tanesine basalım ve açılan pencerede bulunan Join Channel’e basarak Kanala dahil olalım.

 

 

İşte bu kadar artık kanallarda mesaj yazabilir ve yardım veya önerilerde bulunabilirsiniz.