Sesin Üzerinde Kırmızı Çarpı Var – Müzik Çalıyor Ses Yok

Ses Sorunu Hakkında

Bilgisayarınızda ses yok, müzik çalıyor ses gelmiyor ise yapmanız gereken kontroller aşağıda sıralanmıştır.
Saat simgesinin yanında ses denetimi yapmanızı sağlayan simgeniz yok ise öncellikle denetim masasından bu simgeyi açmanız gerekmektedir. Ayrıca ses işaretçinizin üzerinde çarpı işareti var ise burada detaylı bir şekilde bununla ilgili kontrolleri bulabilirsiniz.
Öncelikle sorununuzu çözmek için 3 başlık altında sorunlar sıralanacaktır.

Ses işaretinin üzerinde çarpı var ise;

Öncelikle bunun sebebinin başında ses driver yani sürücünüzü yüklemediyseniz bu türde bir simge ile karşılaşabilirsiniz. Birde varsayılan aygıtınızın seçimini yapmaz iseniz bu şekilde bir problem ile karşılaşabilirsiniz. Bunların kontrollerini sağlamak için aşağıdaki adımları kontrol ediniz.

Ses Simgesini Geri Getirmek

Bu işlem saat simgesinin yanında ses işaretçiniz yok ise yapınız.
Denetim Masasından Bildirim alanları simgesine tıklayın eğer bulamaz iseniz denetim masasının sağ üstünden görüntüleme ölçütünü Küçük simgeler olarak ayarlayın bu şekilde rahatlıkla görülecektir.
Resim 1
Bildirim Ayarları

Yukarıda resme göre sizdekinde bir değişiklik var ise Tüm simgeleri ve bildirimleri göster yerindeki tik işaretini kullanınız.
Eğer Ses işaretçisinde değişiklik yapmanıza izin verilmiyor ise Ses sürücünüzü yeniden yüklemeniz de fayda var.

Ses sürücüm yüklümü?


Bu soruya cevap bulabilmek için öncelikle Başlat> Denetim Masası> Aygıt Yöneticisi üzerinden bilinmeyen aygıt veya unknow device gibi uyarıların tümü yüklenmemiş sürücü anlamına geldiği için öncelikle bunları ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Driver bulma hakkında detaylı bilgiyi şusayfadan öğrenebilirsiniz.
Eğer böyle bir sorun yok ancak ses driver yani sürücülerinizin birinde veya bir jaçının üzerinde ünlem işareti gibi uyarı işaretleri var ise bu sürücülerinizi yenilemeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Windows 7 kullanıyor iseniz bilgisayarınızın güncellemelerini denetleyerek bu uyarıların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu tür srücü güncellemeleri önemli güncelleştirmeler içerisinde değil seçmeli güncelleştirmeler içerisinde bulunmaktadır bu gibi Sound, driveri, uptade güncelleme gibi terimler barındıran güncelleştirmelerin başına tik işareti koyarak ok demeniz gereklidir ve güncellemeleri başlattığınızda güncelleştirmeler bu ses driver güncellemelerinizi yapacaktır. Ancak güncelleştirmelerin de sorununuzun çözülmesini sağlamaz ise kendiniz el ile güncelleme yapmanız gerekmektedir. Yukarıdaki sürücüleri bulma konusuna göz atmanızda fayda var.

Ses Aygıtlarını Hangisi Seçilmeli? (Varsayılan ayarları)

Ayrıca varsayılan ayarlarınızda değişimler olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bazen Laptop bluetooth bağlantısı ile kullandığınız kulaklığın normalde laptop hoparlöründe olan varsayılanı değiştirebilir veya değiştirmeniz için uyarı verebilir bu sebepten blurtooth kulaklığınızı iptal ettiğinizde ses gelmemesi gibi sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple varsayılan olarak seçtiğiniz aygıtın aslında sizin ses üreten aygıtınız olmaması gibi bir durum gelişebilir. Bunun ayarları kontrol etmeniz gereken yer Denetim Masası–Ses ölümüne ulaşarak Aşağıdaki resimdeki gördüğünüz gibi varsayılan aygıtın doğru aygıt olarak ayarlandığını kontrol etmeniz gereklidir.
Resim 2
Ses Ayar

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi benim kullandığım bir ses düzenleme programı ses kartıma çıkış yaptığı için kodlama işlemini o yaptığından varsayılan program o seçili. Ancak siz böyle bir program kullanımıyor iseniz yapmanız gereken Speakers yani hoparlörü seçerek VARSAYILAN YAP olarak ses ayarınızı yapmanız gerekmekte. Bu şekilde seçtiğinizde eğer başka bir aygıtın seçili olupta bilgisayarınızdan ses alamama probleminiz var ise ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca müzik çalıyor ses yoksa gene buradan ayarlamanız gerekmekte.

Eğer Probleminizi Çözdüyseniz size ses kalitenizi yükseltebilmeniz için yukarıda da resimde görülen uygulama ile ilgili bilgi almak için tıklayın.