Pageview
afo
yeryüzüne düşen bilgi tanesi

Seri Port Com Modbus Uzaktan Haberleşme Nasıl Yapılır?

Seri Com Port ve Modbus Uzaktan Haberleşme Nasıl Yapılır?

Olayın teknik boyutlarına fazla girmeden kısaca konuyu özetlemek istiyorum.

Herhangi bir yerde bu türde bişeylere ihtiyacınız olması halinde kullanmanız özet bilgi kaynağı olması adına yazıyorum.

Seri haberleşmede kullanılan en yaygın TTL – RS-232 – RS-485 gibi çeviriciler bulunmakta.

Bu türde iletişimi destekleyen cihazları çalıştırabilmek için elinizde iletişiminin nasıl sağlandığına dair bir kılavuz bulunmalıdır.

Bu verilerinde çeşitleri ve protokolleri olmakla beraber üzerlerinde kullanılan entegrenin modeline göre farklı farklı okuma yazma komutları bulunmaktadır.

Modbus protokolünün bir veri yapısı vardır. Gönderdiğiniz verinin cihazın anlayacağı yapıda ve tipte olması gereklidir.

Genel kod yapıları da daha basit işleri yapabileceğiniz genel tanımlamalara karşılık gelen işleri yapar.

Uzaktan kontrol okuma ve iş yaptırmak için değişik senaryolara ihtiyacınız bulunacaktır.

İlla kablo bağlantısı olmasın derseniz bu sefer devreye GPRS (Mobil İnternet) Gateway’leri veya Lora Network, Wifi Gateway gibi yöntemlere geçmeniz ve kullanmanız gerekli.

Yani örnek verecek olursak RS-485 cihazınız ile iletişimi uzaklardan sağlamak için bir dış internete çıkışa hazır modem (statik – sabit ip ile) ve modem üzerinden port yönlendirmesi yapılmış bir modbus sunucusuna ve bu modbus sunucusunun iletişim yapılandırmalarının rs-485 cihazınız ile doğru şekilde olması gerekir.

Modbus iletişim için bir mesaj protokolüdür ve bir yapısı vardır. O yapıya uygun Slave cihazınız ise o mesajlarla ne yapacağı tanımlıdır. Yani veriyi okuma bir röleyi harekete geçirme gibi işin bu kısmından sonrası aklınızın sınırları ve teknolojinin sınırları ile alakalı bir durumdur.

Kullanım kolaylığı olması için komutların yapılarını kısa hale getirebileceğiniz Python C# gibi programlama dillerinin kütüphane bilgilerine sahip olmanız gerekecektir.

Ayrıca bir çok cihazı birbirinden gelen veriye göre hareket ettirmek istediğinizde (tamda işte nesnelerin interneti kavramı burada oluşmakta) iletişim kuracakları yöntemler seri port haberleşmedir.

Tüm bunlar Standart bir işi insan faktörünü ortadan kaldırarak devam ettirmenin kolaylığını sağlar.

Kısa işleriniz varsa programlama bilmeniz illa gerekli değil.

Mesala Uzaktaki bir Sensördeki 1 2 değeri okumak için bir GPRS Gateway ile Modbus protokollerini destekleyen hazır ücretsiz programları kullanarak veri okuması yapabilirsiniz. TCP/UDP protokollerine uygun modbus mesajlarınız cihazlara ulaştığında işinizi çözecek kadar. Ayrıca modbus gateway’inizin ara yüzünde bir terminal var ise direk buradan verileri okuyabilirsiniz.

Malesef bu işlerle uğraşırken teknik bir alt yapınızın olması gereklidir. Terminal programı baudrate port yönlendirme http ara yüzü ne biraz anlamanız gereklidir.

Artı cihazların maliyetleri de biraz pahalı bir ilgi alanı olduğunu göstermektedir.

Yapılabilecek işlerin sınırı olmadığı için biraz kapsamlı bir konudur. Farklı farklı bilgi teknolojilerinin bilgisine sahip olmanız sizin yapabileceklerinizin sınırını arttırabilir.

logs
--> Tüm Konuları Görmek için Tıkla