Samsung’mu iPhone’mu Hangi Telefonu Almalıyım Farkı Nedir?

Bilindiği gibi arkadaşlar iPhone veya Samsung’un arasında hangisini alması konusunda çoğu insan da kafa karışıklığı yaşayabilir, bu sebeple öncelikli olarak bilmeniz gereken sizin kullanım amacınız.

Bu sizin için kafa karışıklığını ortadan kaldıracaktır.

Samsung’mu iPhone’mu sorusuna aşağıdaki olayları bilerek bakmanızda fayda var.

Özellikle Samsung’la ilgili piyasada oluşmuş bir çeşit algı vardır “KASIYOR”

iPhone kullananların çoğunda ise bir problem yoktur genelde sağına soluna sorarak iOS’un sıkıntılarını başkalarına çözdürme eğilimindedirler. Bu sebeple can sıkıcı ekranlardan otomatikmen kurtuldukları için gerçekten ellerinde ne taşıdıklarının farkında değillerdir. Genel olarak söylüyorum.

Özellikle sağımda solumda iPhone telefon almış olupta telefon kullanmasını tam olarak bilmeyen insanlardan dolayı hesap açma veya diğer saçma sorunlarından dolayı her seferinde beni bulmalarından ve çoğunu bedavaya halletmem gerektiğini düşünen insanlardan dolayı APPLE’ın gerçekten birşeyleri yanlış yaptığı kanaatini getirdim. Çünkü bir hesap açmada bile hertürlü eziyeti kullanıcılarına etmekten çekinmemekte olduğunu düşünüyorum. Ama abartmadan konuyu sizlere güzelce anlatacağım karar sizin zaten.

Samsung’un veya Android’li bir telefonun iPhone’a göre üstünlüklerinden bahsedelim.

Her Samsung veya Android telefonu iyi değildir. Aldığınız telefonun özelliklerine bakmanız gerekmektedir. Ram Ekran Pil ve İşlemci vb.

Android’in özelliğinin biriside bu yakın fiyatlar vererek aldığınız telefonlar arasında dağlar kadar farklar bulunabilir. Çünkü farklı firmaların ürünleridir ve her telefon firması her parçayı üretemez.

Bu sebeple aldığınız telefonda 3GB 4GB gibi bir Ram var ise Samsung için konuşuyorum iyi bir telefona sahipsiniz diyebiliriz. Ancak başka markaların Ram’i yüksek tutup ekranı, işlemciyi veya içerisindeki sensörlerden kısmaya gittiğinide görebiliriz.

Bu sebeple telefonun fiyatı ucuzlamakta ve performanstan vazgeçip paranızda cebinizde kalabilir. Ancak hem performans ve hem iyi bir kullanım istiyorsanız İşlemciye de değer vermeniz gerekli. Yani Fiyata göre değil özelliğe göre telefon almanız gerekmektedir.

Bu sebeple Samsung alırken iyi incelemeniz işlemci ekran veya ram gibi teknik konulardan anlamanız sizin için o telefonla daha uzun bir süre beraber kalabileceğiniz anlamına gelmektedir. İhtiyacınıza göre iyi bir seçim yani.

Ben Ne kullanıyorum:

Note 4 Kullanıyorum isteklerimin hepsine cevap verdiği için 2 sene civarında halen bir sorun yaşamadan kullanmaktayım ama teknoloji ilerledikçe oda yetersiz gelmeye başlayacaktır.

Ama bir LG G4(Aldığım zamana göre konuşuyorum.) almış olsaydım veya bir iPhone şu anda ya pili ölmüş değişim için servis yolu beklemiş ve usanıp değiştirme yoluna gitmiş veya Lg’nin gereksiz kasmaları ve çökmeleri sonucunda telefonumu değiştirme yoluna giden bir insan olacaktım. Note 4 Tak Çıkar Pil olduğu için 2 sene sonunda 1 kere pil değiştirdim ve halen memnunum.

Pil Konusu:

Telefoncularda Orjinal diye size satılan Samsung pilleri orjinal değildir diyebilirim. Orjinal pil SAMSUNG bayiinde bulunur ve 80-100 TL’den aşağı bulunamaz. Bulunduğunuz bölgede Samsung yoksa Ana bayilerden birini arayıp kargo ile parasını havale edeceğinizi söyleyip temin edebilirsiniz. Kafanız ağrımaz. iPhone’da ise 150 lira civarında bir para vererek servise göndermeniz gerekmektedir veya bir telefon tamircisinden yardım almanız yada bunu kendinizin yapması gerebilir.

Android Özelleştirme ve Kişiselleştirmeleri:

Ayrıca Android’li telefon olduğundan dolayı USB OTG, Dosya sistemine sahip olması, Gereksiz uygulamaları Samsung Bloatware Remover programları (Ücretli) veya Titanium Backup (Root ve Ücretli) sayesinde dondurarak Bol Bol Ram ve Şarj kazanımı yapıldığından ve çok uygulamadan dolayı hafif kasmalardan kurtulabildiğiniz için olmazsa olmazlardan. Ayrıca Bluetooth, NFC, Wifi Direct Ant+, VR’ın oluşu kullanımlarının basit oluşu sizi bir çok konuda (Eğer teknolojiyi gerçekten severek kullanıyorsanız) tatmin edicektir.
Artı değişik arayüz programları yüklemenizi sağlaması veya Note 4 Üstü telefonlarda Tema desteğinin bulunması gibi espriler sizi memnun edecektir.

Bu özelliklerden bazısı iPhone’da da vardır. VR gibi.

Kullanım Kolaylığı:

En önemlisi Bluetooth ile dosya gönderme veya bildirim okuduğunuz ekranda Wifi gibi açma kapama butonlarına uzun bastığınızda direk Wifi Ayar ve Bağlantı panellerinin açılması büyük kolaylıktır yada hücresel veriyi açma kapatma. Bu konuda Android’in üstünlüğü tartışılmazdır diye düşünüyorum.

Örn: iPhone’da İnterneti açıp veya kapatmak için 4-6 adımda ana ekrana dönerken. (Bulması dikkat gerektirir.)

Android’de 2 bile denmez 1.5 adımda bunu halledebilirsiniz. Ayrıca bulması kolaydır.

Ayrıca Android’de Widget kullanımınız var ise 1 adımda biter.

Widget Kullanımı:

Widget olayına ufaktan değinirsem ekranınızı gerçekten özveri ile kullanım amacınıza uygun olarak widget yani uygulamanın kolay erişim pencerelerini ekranınıza yerleştirirseniz çoğu uygulamayı açmadan son durum verilerini anlık görebilirsiniz. Buda sizi birçok tekrarlayan hareketlerinizi azaltarak büyük keyif verecektir. Maalesef iPhone’da yoktur.

Dosya Yükleme PC bağlantısı:

iPhone’a baktığımızda dosya yüklemek bile iTunes programı sayesinde olduğundan büyük bir dert oluşturmaktadır. Bu uygulama bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir veya Mac OS’ye sahip bir Apple ürünü kullanmanız gerekebilir. Ha dosya atsanız bile telefonunuzda göremeyeceğiniz dosyalar vardır.

Ancak iPhone telefonu alıp ben Facebook Instagram Whatsapp kullanıcam ikide bir şifre giricem veya Foto Çeksin yeter diyorsanız o zaman ayrı ama sırf bunları yapmak içinde gereksiz para vermenin anlamlı olduğunu düşünmüyorum.

iPhone telefon kasarmı evet kasar uygulamalarında bulunan hatalardan dolayı uygulamayı açıp kapatmanız gerekebilir.

Ayrıca Google Fotoğraflar uygulaması sayesinde sınırsız bir foto yedekleme kapasitesine sahip olursunuz ve istediğiniz zaman şu adresten indirme işlemlerinin nasıl yapıldığını görerek indirebilirsiniz.

Peki Neden hala iPhone?

Bence insanlarda şöyle bir algı var iPhone basit geliyor ancak bu basit gelmesi Android’i tam olarak anlamamalarından kaynaklanmaktadır. Artı iPhone adı var diyerekten iPhone tercih ediyor olabilirler.

Ancak gerçekten ben telefonda bilgisayarda yapabildiğim çoğu şeyi yapmak istiyorum ve kolay olsun diyorsanız Android’li telefonu bilerek ve anlayarak kullanmadan bunu anlamanız imkansız.

Yazılım Değiştirme:

Samsung Telefonlar internet üzerinde bir çok geliştiricinin diğer üst modellerden port ederek veya Android’in has versiyonunu port ederek çok güzel sade veya çok kapsamlı Rom (Yazılım) geliştirebilmektedirler. Bunları eğer teknik konulardan anlıyorsanız rahatlıkla telefonunuza yükleyebilirsiniz. Ancak garantiyi unutmanız gerekebilir. iPhone yazılım değiştirme diye birşey yoktur. Beta sürüm veya Bir alt sürüme belli bir gün aralığında geçme mevcuttur bir işe de yaramaz.

Samsunglar’da az yazılım gelmesinden şikayet edilmektedir. Ancak elinizdeki telefonun kaldırdığı ve Stabil dediğimiz yazılım türlerini genelde Samsung vermektedir.

Yeni çıkan Android versiyon sizin telefonunuza gelmese dahi Android’de Şu tarih itibari ile piyasadaki Android Versiyonların çoğu bir çok özelliği desteklemektedir.

Ayrıca yazılım değiştirme yoluna giderek kendiniz Özel bir yazılım yükleyebilirsiniz.

iPhone Yazılım Güncelleme Sıklığı:

iPhone yazılım güncelleme sıklığı evet sık ancak ne kadar etkilidir diyecek olursanız. Çoğu sürüm gereksiz çıktığı kanaatindeyim. Sadece Müzik çaları için Yazılım sürümü gönderdiği günleri biliyorum. Android’de böyle birşey yoktur uygulamalar Play Store üzerinden güncellenir .Sırf o yüzden sürüm yükseltilmez. Yani tam bir işletim sistemi özelliğine sahip. Bu sebeple iPhone’un her yazılım sürümü sizin telefonunuz için bir şey katmaz.

Android’de durum farklıdır yeni gelen yazılım sürümü gerçekten kapsamlı değişiklikler taşır ve (Firmadan firmaya değişir ancak) hatalar çıkması normaldir. Daha sonra düzeltme paketleri ile hatalar giderilir ve en Stabil halini alır. Kapsamlı bir sürüm geldiğinden sonra çıkan 50mb 100mb’lık güncellemeler genelde yazılım hataları giderme performans arttırma paketleridir.

Yani bir telefona Kasıyor bozuk diye söylenmeden önce bir araştırmanız ve yazılımsal bir sorun mu olduğunu görmeniz güncelleme paketi gelmiş mi veya gelecek mi diye kontrol etmeniz boşu boşuna servise göndermeniz gereksizdir.

Örn: J7 2016 telefonu bundan 4 5 ay kadar önce konuşurken kapanma veya çağrı geldiğinde donma gibi problemleri vardı ancak en son gelen 2 paket ile bu sorunu kökten çözdüler.

Ne almalıyım:

Yukarıdaki sebepler ile düşüncek olduğunuzda karar vermekte zorluk çekmeyeceğinizi düşünüyorum. iPhone Mantığı Samsung Android mantığı ortadadır. Bu sebeple size ne gerekli olduğunu düşünerek bir telefon almanız gereklidir. Umarım oldukça yardımcı olmuştur. iPhone için atladığım ufak tefek noktalar vardır belki ancak genel itibari ile durum budur.

Bu yazı genel olarak düşüncelerimdir kimseyi bir ürüne markaya yöneltme amacı gütmemektedir.

Kendi tecrübelerime göre oluşturulan bu yazı ile aldığınız ürünlerin gerçekten ne olduğunu anlama şansı bulabileceğinizi düşünüyorum.