Samsung S3 S4 Mini Şifreyi Unuttum ve Ekran Kilidi Ayarlarını Yapma

Akıllı Telefonlarınızda daha değişik ekran kilidi kullanarak kişisel bilgileriniz güvenliğini arttırmak için aşağıda bahsedeceğim ve telefonunuzda da bulunan değişik ekran kilitleme türlerini kullanabilirsiniz.

Aşağıda Başlıklar halinde telefonunuzda bulunan ekran kilitleme yöntemlerinden bahsetmek istiyorum ve unuttuğunuzda nasıl açılacağı hakkında bilgiler vardır.
Öncelikle ekran kilit ayarlarının bulunduğu menü içerisinde telefonunuzda da açıklamaları ile bulunan ekran kilit türlerini görüntüleyebilirsiniz.
UygulamalarAyarlarKilit Ekranı Ekran Kilidi içerisinden sırası ile inceleyelim;
Kaydır ve Hareket olarak sunulan ekran kilidi türleri herhangi bir güvenlik sağlamayarak sadece cebinizde olur olmadık tuşlara basılmasını engellemek amacı ile sunulan ekran kilidi türlerindendir. Bunları kullanım yaparak sadece tek dokunuşla veya Hareket olarak eğme ile veya yan çevirme ile ekran kilidinin açılmasını uygulayabilmektesiniz.
Yüz Kilidi: Telefonunuz sizi yüzünüzden tanıyarak ekran kilidini açmaktadır ancak yüz kilidi ile açamadığınız taktirde tanımladığınız bir pin kodu veya Model diye tabir edilen ekrandaki 9 Adet noktanın üzerinde bir şekil çizerek ekranın açılmasını sağlayan Modeli kilidini seçerek ekranın açılmasını sağlayabilirsiniz.
Yüz ve Ses: Yüzünüzü ve sesinizi kayıt ederek ekran açma sırasında yüzünüzü tanıdıktan sonra tanımladığınız ses dizisini söylediğiniz taktirde ekranın açılmasını sağlayan bir ekran kilidi modelidir. Pin kodu veya Model ile de ikinci bir giriş yöntemi de belirleyerek sizi tanıyamadığı veya sesinizi tanıyamadığı durumlarda açılmasını sağlayacaktır.
Model: En çok kullanılan Ekran kilidi uygulamalarından biridir. Ekranda 9 adet bulunan noktalar arasında en az 4 tanesinin üzerinde parmağınızı sürükleyerek bir şekil oluşturup kaydediyorsunuz ve ekranı bu şekil sayesinde açıyorsunuz. Ekstra Pin kodu ile güvenceye alınarak hatırlayamadığınız modeli kilidinizi Gmail posta ve parola kodunuzu yada Pin kodunuz ile açılmasını sağlayan bir özelliğe sahiptir.
Pin: Kısa bir kod oluşturarak ekranı kilitlemenize olanak sağlar.
Şifre: Herhangi bir harf veya (Büyük Küçük Hafta dahil ) rakamlardan oluşan bir şifre oluşturarak ekranı kilitlemenize yarıyan bir şifreleme türüdür.
Yukarıda bahsettiklerim haricinde birde model olarak oluşturduğunuz şifre türünde modelin çizimi sırasında ekranda şekil çıkmaması başkaların tam olarak anlamasını güçleştiren Uygulamalar/Ayarlar/Kilit ekranı içerisinde Modeli görünür yap seçeneğinin başında bulunan tiki kaldırarak modeli giriş sırasında şeklinizin görünmesini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu oluşturduğunuz şifreleri unuttuğunuz taktirde telefonunuzdan e-posta ve parolanızı girerek şifrenizi tekrar oluşturabilirsiniz. Ancak Hatırlamıyorsanız yapmanız gereken tüm ayarlarınızı sıfırlamaktır.