Router ile Kablo(Ethernet Kablosu) İnternet Paylaştırmak Bilgisayarları Birbirine Bağlama

Bilgisayarlar arası Ağ kurmak İnterneti Dağıtmak için yapılması sahip olunması gereken donanım Router’dır Bu donanım sayesinde modemden çıkan bir ethernet kablosu ile diğer tüm cihazlara dağıtma yapabilirsiniz. Modeminizin çıkışları az geldiğinde veya 1 tane ethernet çıkışına sahip modemlerden birden fazla bilgisayara internet bağlantısı vermek istediğinizde sahip olduğunuz.

Router’a modemin bir çıkışından ethernet kablosu yardımı ile Router’a bağlantı yaparsanız diğer bilgisayarlar üzerinden gelen ethernet kablolarını da (Ağ kablosu) routerın diğer girişlerine taktığınız tüm bilgisayarlarda internet bağlantısını elde etmiş olursunuz.

Router üzerinden bilgisayarların bazısı bağlanıyor bazıları bağlanmıyor ise Jacklarınızın doğru çakıldığından ve kablolarınızın ezilmemiş olduğundan emin olun. Ya da Sorun yaşadığınız bilgisayarınızdan gelen kabloyu direk olarak modem çıkışındaki ethernete takarak sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sorun devam ediyor ise kablonuz da veya sorun yaşadığınız bilgisayarın ethernet kartını ve sürücülerini kontrol edin. Eğer sürücülerinde sorun yaşar iseniz Sürücülerin nasıl bulunduğuna dair detaylı bilgiyi şu sayfadan edinebilirsiniz.

Bilgisayarlarınız arasında ağ kurduktan sonra IP çakışması gibi problemler meydana gelebilir ve Güvenlik duvarınız bilgisayarınızın bağlantısınız sınırlandırabilir. Aynı IP üzerinden bağlanmadığınız konusunda emin olun.

Yukarıdaki önerdiğim adımları dikkate aldığınızda sorunsuz bir şekilde internet bağlantınızı Router üzerinden dağıtabilirsiniz.