Android ve iPhone Rehber Yedekleme ve Aktarma Nasıl Yapılır

Telefonunuz ister Android olsun ister iPhone olsun Rehber Yedekleme ile ilgili veya kişilerinizin kaybolması ile ilgili bugüne kadar başınıza bir sorun gelmiştir. Bende bu yazıyı sizlerle paylaşarak bu sorunun üstesinden kesin ve sürekli olarak nasıl gelebileceğiniz hakkında sizi bilgilendireceğim. Bundan böyle hem iPhone hemde Android Cihazlarda Rehber ve Rehber Yedekleme hakkında tüm detaylı sahip olacağınız bu yazıyı hazırladım.

Android Telefonlarda Rehber Yedekleme Yöntemleri:

Hemen hemen tüm telefonlarda bulunan Rehber üzerinden dışa aktar seçeneklerini kullanarak Rehber yedeğinizi cihaz hafızasında oluşturabilirsiniz. Bu oluşturduğunuz VCF uzantılı dosyayı bilgisayarınıza, flash belleğinize veya Bulut hizmetlerine atarak telefonunuz bozulsa dahi geri getirebileceğiniz şekilde tutabilirsiniz.

Ancak bu her Rehberinize yeni kişiler eklenmesinde veya bazı kişileri silmeniz de tekrarlamanız gereken bir durum oluşturmaktadır. Çünkü senkronizasyon olması gerekmektedir. Bunun ise tek çaresi her değişiklikte yeniden bu işlemi tekrarlamanız durumudur.

Ancak Android kullanıcılarına Google’ın sunmuş olduğu mükemmel bir özellik olan rehber yedeklemesini kullanabilirsiniz.

Bu sayede hem sürekli yedeklemeyi tekrarlamaktan kurtulmuş olacaksınız, hemde güzel bir şekilde veri kaybı olmadan rehber yedeklemesi yapmış olacaksınız.

Google Rehber Yedekleme Nasıl Kullanılır

Öncelikle Google Hesabınızın olması gerekmektedir ve şifresini biliyor olmanızda önemlidir.

Google Hesabının nasıl Alınacağına dair şu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Hesabı alıp telefonunuza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz. Ancak Hesabınızı telefonunuza nasıl gireceğinizi bilmiyorsanız şu yazıdan faydalanabilirsiniz.

Ardından Rehber uygulamanızı açarak kişileri resimlerde de gösterildiği şekilde Google Hesabınıza aktarabilirsiniz.

Google Rehber Yedekleme Adımları

Telefonumuzdan Rehbere girelim.

Sağ üst köşede bulunan seçenekler kısmına giriş yapalım. (Ben Note 4 Telefonumda denediğim için sizde farklı olabilir ancak genelde hepsinin mantığı aynı çalışmaktadır.)

Seçenekler menüsünde bulunan Ayarlar kısmına giriş yapalım.

Kişiler kısmına giriş yapalım.

 

Kişileri İçe aktar/Dışa Aktar seçenekleri üzerinden devam edelim.

Cihaz Hafızasına Dışa Aktar’ı seçelim.

Tüm kişiler ekranda beliren kısımda bulunan Dizine vcf uzantılı dosya olarak aktarılacağına dair bir uyarı göreceksiniz buna tamam diyelim.

Ardından kişileri içe aktarı seçelim ve size nereye aktarmak istediğinizi soran ekranda Google hesabınızı Seçin.

 

Bu adımları yaptığınız taktirde kişileriniz kısa süre içerisinde Google’a Senkronizasyon edilecektir.

Eğer Senkronizasyon yapılmadı ise Seknronizasyonun açmak için bildirim çubuğunda bulunan hızlı ayar kısayolları içerisindeki Senkr butonunu aktif edin.

Eğer Senkronize olmada sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız Telefon>Ayarlar>Hesaplar>Google>Gmail Hesabınızı Seçin.

Senkr Rehber veya Kişiler kısmında Senkronizasyonun işaretli olduğundan emin olun.

Senkronizasyonun başlamadığından şüpheleniyorsanız Kişiler işaretini birkez kaldırıp tekrar koyun bu şekilde Senkronizasyon başlama sürecini kısaltırsınız. (Telefonunuzun internete bağlı olduğundan emin olun.)

Ardından kişilerinizin gerçek manada Senkronize olduğundan emin olmak için contacts.google.com adresini ziyaret ediniz.

Açılan Sayfada Gmail hesabınız ile giriş yapın. (Ancak daha anlaşılır bir ekran görebilmeniz adına contacts.google.com adresine Bilgisayar üzerinden girmenizi tavsiye ederim.)

Eğer bu adreste kişileriniz eksiksiz gözüküyor ise Senkronizasyon tamamlanmıştır. (Zaten Telefonda da tarih ve saat olarak son eşitleme zamanını göreceksiniz.)

Eğer kişilerinizde Çiftli oluşma var ise Sol Menüde bulunan Eski Sürüme Geç kısmına gidin.

Google Kişileri Eski Sürüme Geçirme

Yukarıda bulunan Diğer bölümüne geçiş yapın.

Google Kişileri Eski Sürüme Geçirme

Google Kişileri Eski Sürüme Geçirme

Çift Girişleri Bul ve Birleştir seçeneğine gidin ve ikili kayıtları birleştirmek için Birleştir Butonunu kullanın.

 

Artık Çift veya daha fazla aynı kayıtlarıda birleştirdiğimize göre Telefonunuzdan tekrardan Senkronizasyonu başlatın ve Rehberinizin Google Contacts’daki haline gelmesini bekleyin.

İşte bu kadar. Artık kişileriniz Google hesabınızda yedeklenmeye başladı.

Dışa ve İçeri Aktarmada Sorunlar

Kişileri Dışa Aktaramadım diye bir sorununuz mevcutsa bu sorun genelde kişilerinizin Telefon Belleğinde Rehber İçerisinde olmamasından kaynaklanmaktadır. Telefon Belleği ve Google Hesabının içerisi boş işe Kişileri Sim Kartından Almanız gerekecektir. Eğer telefon rehberinizdeki kişiler Sim Kartınızda ise İçe Dışarı Aktardan kısmına girerek Sim Kartından Al diyeceksiniz. Bu sırada nereye alınacağını size soracaktır. Sizde Google hesabını seçerek yedekleme işlemini gerçekleştireceksiniz ardından yukarıda bulunan 9. adımına dönerek işlemlere devam edin.

Bu işlemleri tamamladığınız taktirde Senkr’yi kapatmayınız ve telefonunuzu arada sırada internet bağlantısını açarak son yaptığınız telefon rehberindeki değişiklikleri Google hesabınızın içeriğine yansıtmasını sağlamayı unutmayın.

Ayrıca Yeni Eklenen kişinin Nasıl bu Google servisine senkronize olmasını sağlayacağınız hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

Google Rehber’e Yeni Google Kişisi Ekleme:

Telefonunuzda yeni kişi oluştururken bunu tam da oluşturma ekranında belirlemeniz gerekiyor. Kişinin kaydedileceği yeri Google Hesabı olarak belirleyin.

Bu şekilde yeni eklenen kişininde Google Rehberinizde bulunmasını sağlayıp kaybetme olasılığınızı yok edin.

Aşağıdaki Resimde bunu kısaca gösteriyorum. (Kaydetme butonuna basmadan önce Kişinin Kaydedileceği Yeri Google Olarak ayarlayın.)

Diğer Kısımlardaki Rehberleri Silme

Ayrıca belki işinize yarar diye şunuda belirteyim. Eski Kullanmayacağınız kısımları artık silebilirsiniz. Yani kişilerin hem telefon belleğinde veya sim kartınızda olması hemde Google Hesabı kısmında olması pek işe yaramayacaktır. Bunun için pratik yöntem Rehber Uygulmasını açın seçenekler kısmında bulunan Ayarlara giriş yapın ve Görüntülenecek Kişileri seçin. Burada bulunan içeriği dolu ancak kullanmak istemediğiniz kısımdaki kişileri silmek için bellek kısmını seçin. Örn: Cihaz, SIM kartı vb.

Ardından Rehber Listesine geri dönün ve bir kişinin üzerine uzun basarak o kişiyi silmek için seçin. (Seçmeden önce ekranın üzerinde neredeki rehber görüntülendiği hakkında bilgiyi görebilirsiniz.) Sonra En üstte bulunan kutucuk ile Tüm kişileri seçin ve SİLİN.

Diğer kullanmadığınız alanlarada aynı işlemi uyguladıktan sonra Kullanmak istediğiniz rehberi seçin ve artık Silme işlemini uygulamayın.

İşte bukadar artık Rehber ekranınızda Sadece Google Hesabınızda bulunan kişiler var ve diğer belleklerde de kimseler kalmadı. Bu Şekilde Eksiksiz bir Rehber Yedeklemesini Android cihazınızda gerçekleştirmiş oldunuz.

Silinen Rehberi Geri Getirme:

Yedeklemeyi yaptınız ve sorunsuz bir şekilde uzun bir süre Google Rehberleri kullandınız ve bir gün; Google Rehberinizde kişilerin birini veya birkaçını hatalı bir şekilde sildiniz. Telaş etmeyin contacts.google.com adresine giderek Eski Sürüme Geç butonunu kullanın ve açılan ekranda yukarıda bulunan diğer butonu ile Kişileri Geri Yükle seçeneğine gidin. Geri yüklemek istediğiniz yani değişiklik yapılmadan önceki haline çokta uzak bir vakte değil Örn:1 saat öncesine geri yükleme yaptırın ve o yanlışlıkla silinmiş olan kişilerin gelip gelmediğini kontrol edin. Tam saati tutturmanız gerekli sadece atıyorum 1 saat önceki halinde eksik yoktu ise yine o hale geri dönecektir. Ancak bu işlemi yapmadan önce yinede siz Diğer butonu içerisinde bulunan Dışa Aktarı kullanarak Vcard veya Google CVS biçimini seçerek ve Tüm kişileri diyerek Dışa aktarın ve kişilerinizin yedeği bulunsun. (Daha sonra içe aktar kısmından bu inen dosyayı geri yükleyerek hiç olmazsa Dışarı aktardığınız zamandaki kişilere dönebilirsiniz.)

Apple İphone’da Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?

Apple şirketi de telefonda kullanıcılarının verileri kaybolmaması için hizmet vermekte. iCloud olarak kullanılan yedekleme servisinden biraz bahsedelim ve telefonda nasıl yedekleme yapılacağı hakkında bilgi verelim.

Telefonunuzun rehberinizi iCloud’a yedekleme yapabilmesi için yapılması gerekenler öncelikle Apple hesabı ve bu hesap ile iCloud’da da oturum açmış olmanız gerekmekte.

iCloud’a telefonun ayarlar menüsü altında en başta bulunan (Apple yerini değiştirmiş olma ihtimalini unutmayın) İsminizin üzerine tıklayıp bu kısıma girebilirsiniz. Ardından Yedekleme bölümünde kişiler işaretinin açık olduğundan emin olun.

Ardından bilgisayar üzerinden https://www.icloud.com/ adresine giriş yapın ve kullanıcı adı ve şifrenizle oturum açın. açılan ekranda kişiler kısmına girin rehberiniz ile tam kişi sayısı olarak eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

Eşleşmiyorsa Yedeklemeniz; Kapalı olabilir, iCloud yedekleme alanı dolmuş olabilir(Eğer resimler veya videolardan dolayı telefon belleğiniz dolu ise şu yazımdan yararlanarak resim veya videolarınızı sınırsız bir şekilde depolayabilirsiniz), kişiler yedeklemesini yeni açtığınız için henüz senkronize edilmemiş olabilir (Telefonu şarja takılı bir şekilde Wifi ağına bağlı olacak durumda 1 2 saat tutmanız gerekebilir.)

Apple Rehber Kişileri Dışa Aktarma ve Google Android Telefona Aktarma 

Bilgisayar üzerinden açık olan iCLoud’da kişiler ekranında bir kişinin üzerine tıklayın ve CTRL+A kombinasyonu ile tüm kişileri seçin ve sol alt kısımda bulunan dişli simgesine basarak dışarı aktar yapın. Dışarı aktardığınızda Contact.vcf uzantısına sahip bir dosya bilgisayarınıza inecektir. Bu Dosyayı bu makalenin başında anlatılanlar yardımı ile Google kişilere (PC üzerinden eski sürüme geçerek Diğer menüsü altında bulunan içe aktar kısmını kullanın.) içe aktar yaparsanız Android telefonunuzda Google Hesabına içe aktardığınız Apple kişileri yüklenecek ve artık o kişileri yüklediğini google hesabını Android telefonunuzda oturum açtığınızda göreceksiniz.

Apple iOs’a Google Kişileri Aktarma

Yukarıdaki başlıklarda anlatılmış olan Google Rehber’de diğer menüsü altında bulunan dışa aktar butonunu kullanınız. Dışa Aktarırken Apple iPhone’a aktaracağınızı belirtmeniz gerekmektedir. Bu şekilde iPhone’un anlayacağı türde dosya çıkacak ve Bilgisayardan icloud.com adresine giriş yaptıktan sonra Kişiler ekranında bulunan sol alt kısımdaki dişli simgesinden içe aktar butonunu kullanarak bu indirmiş olduğunuz rehber yedeğini yükleyiniz.

iCloud ve Google Gmail Rehber yedeği aynı mıdır?

Malesef Apple Hesabınız yani iCloud hesabınızın sonu @gmail.com’la bitse dahi iCloud hesabınıza eklenen bir rehber kişisi gmail.com uzantılı hesabınızın Google kişiler paneline eklenmez. Bunun böyle olmasının sebebi kullandığınız telefonunuzun işletim sistemi ile akalı bir durumdur. Apple iCloud’a Android Google Kişiler’e. Eğer telefonunuzun değişmesi yani Android’den iOs’a veya iOs’dan Android işletim sistemli bir telefona geçiş sırasında yedeklarnizi iki hesap arasında aktarmayı unutmayın.