PUBG FPS Drop Sorunu Problemi Anlık Donma Çözümü

PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS – PUBG oynarken sizinde başınıza gelmiştir oyun ani donmalar Pubg FPS Drop Sorunu (Düşüşleri) oluşmakta. Bunun için sorunun kaynaklandığı bölümü tespit etmeniz gerekmekte. Bunun için MSI Afterburner programından yararlanarak oyun sırasında neyin %99 da çalıştığını ve ısındığını tespit etmeniz gerekiyor.

PUBG FSP DROP ÇÖZÜMÜ:

Benim Lenovo Y520 İ7 7700HQ 16GB Ram Nvidia GeForce GTX 1050 M.2 SSD bilgisayarımda Dropları yok etmemi sağlayan şey termal macunu kaliteli kullanmak ve bazı servisleri devre dışı bırakmak oldu.

Öncesinde normal bir termal macun ile soğutma olayına giriştiğimde yine klima olmayan ortamda 92C 100C‘leri gördüm.

Ancak Artic MX-4 macunu alıp uyguladığımda klimasız ortamda bile aşağı yukarı bir 10-30C lik düşme yakaladım.

Ayrıca oyun oynarken dikkat ettiğimde V-sync Açık değil iken FPS sürekli yükselme eğilimi gösteriyor ve buda ekran kartına fazlaca yüklenmeye sebep oluyor. 60 Fps zaten oyunun kasmadan oynanması için yeterli bir derece. O yüzden tavsiyem Fps Droplarını ortadan kaldırmak için Oyunu Tam Ekran Modunda iken V-sync’i de açarak kullanmanızdır. Bu şekilde yaptığınızda Ekran kartı ve işlemci üzerindeki PUBG  FPS’i sürekli yüksek yapma işi ortadan kalkacak ve ısınmayı da azaltacaktır ısınma azalınca FPS Drop olmayacaktır. Fan ayarlarınızı yüksekte iken oynamanız tavsiye edilir.

Ayrıca Bilgisayarın zaten güç seçeneklerinde Yüksek Performansta çalıştığından ve Nvidia Ayarlarının düzgün yaptığınızdan emin olun.

Resimde Gözüken Servisleri Durdur ve Devredışı diyerek tümü kapatın.

Haricinde ise eğer bilgisayarda dosya arama işlemini pek kullanmıyorsanız Windows Search‘ıda kapatmanız sizin açınızdan uygun olur bana gerekli olduğu için kapatmadım.

Ayrıca msconfig üzerinden önyüklemedeki işlemci sayısını maksimuma çıkartınız.

 

Yazımda şimdiye kadarki ayarları yapmadan önceki sıcaklık durumu Fsp Drop Devam:

Anlatılanları yaptıktan sonraki Sıcaklık Durumu Fps Drop Kalkıyor: