Pdf, Word, Epub, Docx, Doc, Txt, Converter Çevirici Google Play Türkçe Kitap Sesli Kitap Okuma Yapma

Konu başlığından da anlaşılabileceği için baya uzun tarzda bir yazı olacak ama yazı içerisinden sizin aradığınız kısmın başlığına inerek rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Daha önceki yazımda da Google Play Kitaplar’a nasıl kitap yükleneceğini konusunda birkaç bilgi vermiştim ancak convert etme yani çevirme yapma konusunda değişik sıkıntılar doğa bilmekte. Epub türkçe karakter sorunu gibi işte Word’den veya Pdf den epub’a nasıl çevirilir gibi bir çok bilinmezlik içerisinde kitap okuma zevkiniz tamamıyla baş ağrısına sebep olabilmekte.

Burada tam anlamıyla türkçe karakterli resimli pdf veya wordleri txt dosya türlerini ebup yapma çevirme konusunda yeterli bilgiye sahip olabileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca Google Play Kitaplık servisi ile bu epub kitabınızı nasıl türkçe sesli okutulur göstereceğim.
Özellikle Google Play’de epub dosyalarını türkçe metinden konuşmaya desteği tam anlamıyla geliştirilmedi ancak bir nebze olarak türkçe olarak nasıl sesli kitap dinleneceğini anlatmaya çalışacağım. Tabi sizi tatmin etmeyebilir ama yine de birkaç detay üzerine gidip bilgi vermeye çalışacağım.

Niçin Epub Mobi Türü;

Telefonlarınızda veya diğer cihazlarınınız da daha akıcı olarak ve düşük dosya kapasitesinde yüksek veri içeren kitaplar oluşturmak ve bu kitapları tüm telefonlarınızın ekranlarında rahat yani tam olarak okunabilir yakınlaştırma yapmadan sadece sayfa değiştirdiğinizde okunabilecek boyutta hızlı ve akıcı kitaplar epubda düzgün görüntülenebilmekte. (Şu anda başka servis veya dosya türü varsa ben bilmiyorum yorumlarda bahsedersiniz.)
Bu sebeple yayın olarak kullanılan .pdf .doc .docx .txt  dosya uzantılı kitap veya dokümanlarınızı her türlü cihazda görüntü boyutuyla uğraşmadan rahat rahat epub’a çevirerek okuyabilirsiniz. 
Özellikle ben Açık Öğretim (aöf e-kitaplarını) kitaplarını bu şekilde epub’a çevirerek rahatlıkla mobil cihaz telefon üzerinden boş kaldıkça okuyabiliyorum.

PDF’yi Epub’a Çevirme

Not: Bu konuya girmeden önce iki yoldan bahsetmek istiyorum resimli ve resimsiz olarak bu işlemler değişmekte. Çünkü Resimli Pdf’nizi Epub’a çevirmek istiyorsanız Konun en altında bahsedeceğim Resimli Pdf’lerinizi nasıl çevirebileceğiniz konusuna göz atabilirsiniz.
Elinizde bulunması gereken Programlar;
1. Ammy FineReader Şu Sayfadan İnceleyebilirsiniz
2. Calibre Şu sayfadan indirebilirsiniz
Öncelikle elinizdeki Pdf dosyasındaki sadece yazıları almak istiyorsanız buradan devam edin.

Pdf’yi Word’e Çevirme;

Abbyy programımızı bilgisayarımızdan açtığımızda Dosya Yeni görevden veya açar açmaz karşınıza gelecektir Yeni görev ekranı buradan Ortak veya Microsoft Word sekmesi içerisinden PDY’yi/Görüntüyü Microsoft Worde dönüştür seçeneğine tıklayalım.

Resim 1
Pdf’yi Word’e Çevirme

Ardından açılan pencere içerisinden dönüştürmek istediğimiz PDF dosyasını gösterelim. Seçenekler bölümüne tıklarsanız Belge sekmesi içerisinde bulunan Belge dillerini Türkçe olarak seçelim.
Daha sonra Sayfa aralığı gibi dönüştürmek istediğiniz sayfaları veya tümünü seçerek Aç diyelim ve dönüştürme işleminin tamamlanmasını bekleyelim.

Resim 2
Pdf’yi Epub’a Çevirme

İşlemlerimize devam edelim…

Word’ü Txt Olarak Kaydetme;

İşlem devam ederken bazı sayfalar sarı ünlem işareti ile uyarı verebilir bunu pek önemsemenize gerek yok. İşlem tamamlandıktan sonra eğer bilgisayarınızda Microsoft Word yüklü ise otomatik dönüştürülen dosya açılacaktır. Bunu kapatabilirsiniz. İşlem tamamlandı uyarısını da kapatalım.
Daha sonra Program ana penceresinde göreceğiniz KAYDET isimli butonun yanındaki OK işaretine basıp TXT seçelim ve Kaydet butonuna basalım.

Resim 3
Word’ü Txt’ye Çevirme

Kaydetme penceresi açıldığında Tüm sayfalar için tek dosya oluştur Kayıt türü TXT ve Tüm sayfalar seçeneği işaretli olacak genelde böle işaretlidir siz yine bir kontrol edin.

Kaydet dediğimizde tüm Pdf dosyamız içerisindeki yazılar Txt olarak ve Türkçe olarak çevrilmiş olacaktır.

Not: Bu arada  çevrilmiş word dosyalarınızı bu ekranda Word olarak kayıt ederseniz, resimlerle beraber kayıt etmiş olursunuz worde ancak biz E-kitap yapacağımız için Txt yani sadece yazılar bize yeterli. İsterseniz ilerleyen adımlarda bu Txt dosyasını Epub’a çevirirken Word olarak kayıt ederseniz de Görüntülü e-kitap yani epub yapmayı da deneyebilirsiniz ancak ben sayfa yerleşimlerinde verim alamadığım için bunu yazının ilerisinde resimli Word(Doc)’lari çevirmeyi, Adobe InDesing ile yapmayı anlatacağım.

Txt’yi Epub’a Çevirme;


Txt olarak elimizde bulunan kitabımızı artık Türkçe karakter sorunu olmayan Epub Dosyasına çevirebiliriz.
Calibre programımızı açalım Kitap ekle diyelim ve Txt dosyamızı gösterelim yada Txt dosyamızı Calibrenin Boş alanına sürükleyip bırakalım.
Eklenme işlemi bitmesinin ardından Calibrenin içerisine gelen Txt dosyamızın isminin üzerine sağ tıklayalım Kitapları dönüştür> Tek Dosya Dönüştür diyelim.
Açılan ekran içerisinden Kitabın İsmi Yazarı veya kitabın kapak resmi gibi çeşitli girdiler yapabilirsiniz. Ben onları anlatmıyorum.
Sadece Girdi Biçimi TXT Çıktı Biçimi Epub olarak seçilimi kontrol edelim seçili değilse Girdi Txt Çıktı Epub olarak ayarlayalım ve Tamam diyelim.
Resim 4
Txt’yi Epub’a Çevirme
İşlemimiz tamamladıktan sonra Ana ekrandaki Kitabımızın üzerinde bir kez tıklayıp seçin.
Daha sonra  Diske Kaydet butonun yanındaki Yalnızca Epub formatını kaydet diyeceğiz. Açılan ekranda bir klasör gösterip epub dosyamızın kaydetme işlemini tamamlamış olacağız.

Resim 5
Epub Kaydetme

Bu Epub uzantılı kitabınızı Google Play Kitaplar uygulamasında açarak güzel güzel okuyabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapabilmek için yazının en başında verdiğim linkten Google Play Kitaplığa Nasıl kitap yükleneceği hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Google Play Kitapları Sesli Okuma Özelliği Nasıl Yapılır Text-to-Speech Metinden Konuşamaya

Kaydettiğiniz yerdeki sadece .epub uzantılı dosyanızı mobil okuyucu yani telefon’a falan attığınızda rahatlıkla okuyabilirsiniz ayrıca epub dosyaları Google Play Kitaplık sayesinde Android telefonlarınız da sesli olarak da okutabilirsiniz.

Bunu yapmak için Google Play Kitaplığa Kitabınızı yükledikten sonra okuma sırasında seçeneklerden Sesli Oku kısmına dokunduğunuzda Kitabınız şu anda biraz kötü de olsa az çok Türkçe sesli olarak dinlenebilmekte. Google Text-to-Speech ile ilgili güncellemeleri yaparsa gayet güzel ve akıcı bir Sesli kitap okuma alışkanlığımız olabilir. (Google Mağaza’dan Uygulamalarım penceresi içerisinde bulunan Tümü sekmesi içerisine girerek bu uygulamanın Güncelle diye uyarısı varsa güncellemenizi tavsiye ederim. Artı uyarısı gelmeyen uygulamaları da bu şekilde güncelleye bilirsiniz Google Play Müzik Google Haritalar vb..)

Resim 6
Epub Sesli Okuma 

Ayrıca bu ses Google TTS ayarlarını yani metinden konuşmaya ayarlarını kontrol edebilmek için telefonunuzdan veya android yüklü cihazınızdan Uygulamalar>Ayarlar>(Burası cihaza göre değişebilir)>Erişilebilirlik>Metinden Konuşmaya ekranına girerek yukarıdaki gibi kitapta türkçe dinleme yapmak için Google TTS seçili olmalı az çok türkçe var yani güzel. Metin hızını falan kontrol edebiliyorsunuz.

Resim 7
Google Metinden Konuşmaya Text-to-Speech

Ben Samsung Galaxy S4 ve S3 mini telefonlarında sesli kitap okumayı denemiş bulunmaktayım ilerde gayet başarılı olacak gibi durmakta.

Word(doc veya docx)’den Epub’a Görüntüleri, Resimler ve Yerleşimleri Kaybetmeden Nasıl Yapılır – inDesing CS6 ile Pdf convert çevirme yapmak;

Öncelikle Abbyy ile çevirdiğiniz word dosyasını Doc olarak yani Microsoft Word 97 – 2003 Document (.doc) dosyası olarak kaydetmeniz gereklidir. Word dosyanızın Özelliklerine bastığınızda görürsünüz hangi türde olduğunu dosyasının. (Ayrıca docx’leride çevirebilirsiniz ancak yerleşim bakımından sıkıntılı oluyor.)

Yukarıdaki kısımlarda bahsettiğimiz Pdf Dosyasını Abby ile Word’e Çevirdiğinizde kayıt ederken DOC tarzında kayıt ederseniz indesing ile bu doc dosyasını rahatlıkla epub’a çevirebilirsiniz. Aşağıda da .doc dosyasını nasıl epub’a çevireceğinizi göstereceğim.

Bilgisayarımızda bulunması gereken program; Adobe indesing‘dir

Aşağıdaki adımlar ile rahatlıkla yapabilirsiniz;

 1. Doc yani word uzantılı dosyamız masaüstünde bulunsun.
 2. indesin programını açalım
 3. indesing penceresinden Dosya>Yeni Belge’yi seçelim
 4. Açılan ekranda Genişlik 768 mm (width) olarak girilir.
 5. Yükseklik 1024 mm (height) olarak girilir.
 6. Yön Dikey seçilir ve Tamam ok’a basılır.
 7. Doc word dosyası 1 kez tıklanarak seçilir ve SHIFT tuşuna basılır
 8. SHIFT basılı iken Doc dosyayı tutularak indesingde ki oluşturduğumuz 1024×768 ebadındaki beyaz zemine bırakılır. Aktarım işlemi başlayınca SHIFT tuşundan elinizi çekin.
 9. Aktarma bitince fontu bul gibi seçenekler çıkabilir bunları başka fontlarla değiştirebilirsiniz. Tümünü Değiştir die bir seçenek olacaktır açılan ekranda. (Çıkmadıysa bu adımı atlayın.)
 10. Fareyi oynattığınızda Fare ile hareket eden Word dosyanızın ilk sayfasındaki metinleri görürsünüz. Bunu tekrar SHIFT’e basarak indesing sayfasındaki beyaz kısımdan bahsediyorum; sayfanın sol üst köşesine faremizi getirerek SHIFT’e basılı iken bu yazıyı sayfaya oturtalım.
 11. Aktarma başlayacaktır.
 12. Aktarma bitince CTRL+E veya Dosya>Dışa Aktar (Export) seçeneğine basalım.
 13. Açılan pencerede Kayıt Türünü EPUB olarak seçerek bilgisayarımızda istediğimiz bir yere kayıt edelim.
 14. Daha sonra bu epub’ Google Play Kitap gibi hizmetlere yazının başında verdiğim linkteki anlatıma bakarak yükleyip kontrol edebilirsiniz.
Umarım yeterli bir anlatım olmuştur kolay gelsin.