Ortak Çalışma Alanı – Bilgisayarlar Arası Ortak Klasör Paylaşımı Yapma

Resim 1
Google Drive Ortak Çalışma Alanı

Evet arkadaşlar 1 haftadır sınavlara ağırlık verdiğim için herhangi bir içerik girememiş bulunmaktayım ancak önümüzdeki bir ay boyunca her gün yeni içeriklerle karşınızda olmaya devam edeceğim inşallah.

Bu arada Facebook üzerinden blog sayfamızı beğenen arkadaşlara ve ve gönderdiğiniz sorulara teşekkür etmek isterim.

Neyse konumuza dönelim teknoloji hayatımıza girdiğinden buyana her gün yeni bir yeni bir şeyler olmakta pekte yeni bir şey olmasa da aşağıda bahsettiğim olayı bilmeniz sizin faydanıza olacaktır diye söylüyorum. Halen bir proje üzerinde bir arkadaşımla çalışma yürütmekteyiz ve sürekli iletişim halinde olmamız gerekmekte. Bu yüzden yeni oluşturduğumuz veriler ve dosyaları birbirimizle anında paylaşmamız gerekebiliyor ve daha önce ortak çalışma alanı dediğimiz Google Drive ile ilgili bir doküman üzerinde nasıl beraber çalışılır bahsetmiştim o yazıma ulaşmak için tıklayınız.

Bugün bunu bir adım daha ileriye taşıyarak iki veya daha çok kişinin ortak olarak ulaşabileceği bilgisayarınızın masa üstünde ellerinin altında bulunan bir klasörün içerisinde herhangi bir değişiklik olduğunda anında diğer kullanıcılarında görebileceği bir klasörden bahsetmek istiyorum.

Gene bu özellik bir çok serviste var ancak ben gene üstüne basa basa Google Drive ile bunun nasıl yapıldığı hakkında detaylıca sıkmadan bahsetmek istiyorum. Yukarıdan aşağıya doğru en tepeden en inceye şöyle bir girelim.

Google Drive Nedir?

Google Drive sayesinde g mail olarak adı geçen google mail servisinin ek olarak bizlere ücretsiz internet üzerinde şu anda 5 gb olan bir alan hediye etmesi. Ne güzel herkese bu alan veriliyor tabi gene ücretleri karşılığında bunun alanını genişletebilmektesiniz.

Google Drive Ne İşlere Yarar?

Yukarıda da dediğim gibi bu alan içerisine attığınız dosyaları anında herkesle paylaşıp (otomatik linkler ile) sadece görüntüleyebilmesi veya dosyalara tam erişebilmeleri gibi izin ayarlarını yaparak veri paylaşımında gayet sıkıntısız bir ortam yaratmış oluyoruz kendimize ve arkadaşlarımıza.

Google Drive Uygulaması Nedir?

Google bununla yetinmeyip birde dosyalarımızı sadece internet tarayıcısı ile değil normal Usb belleğe atar gibi masaüstümüzde oluşan Google Drive klasörüne attığımız dosyaların veya dokümanların internet üzerine taşınması için bir senkronizasyon uygulaması da geliştirmişler. Ek bilgi ; Sürekli veri yedeklemesi gerekenler veya muhasebe programları gibi programlardan veri almaları gereken arkadaşlar şu konuyu da inceleyin derim.
Bu uygulamayı indirmek için bu sayfayı kontrol edin… Sayfanın sol tarafındaki menüde PC için Drive İndirin seçeneğini kullanacaksınız.

Google Drive İle Ortak Çalışma Klasörü Oluşturma

Buraya kadar bir ön bilginiz oluştu peki bu ortak klasörü nasıl yapacaksınız. Öncelikle Google Drive sayfasından bir klasör oluşturuyorsunuz ve bu dosyaya ulaşabilmesi için önceliğinde G mail hesabı olması gerekmektedir veya yeni bir tane alması gerekmekte.
Bu klasör üzerine sağ tıkladığınızda (internet tarayıcıdan girmeniz gerekmekte) paylaş seçeneğini kullanarak önümüze açılan paylaşım ayarları ekranının en alt kısmında bulunan kişi ekle seçeneğine Google+ çevrelerinizden herhangi birini veya tamamını veya gmail adresi bulunan kişinin buraya mail adresini yazarak bu kişiye gerekli izinlerinde ayarlamasını yaparak ( Düzenleyebilir veya sahibi gibi ayarlardan bahsediyorum) işlemimizi tamamlıyoruz. 
En son olarak arkadaşınız yukarıdaki bahsettiğim Google Drive uygulamasını bilgisayarına kurması gerekmekte ve uygulamayı kurup gmail hesap bilgileri ile giriş yapıyor saatin yanında bulunan Google Drive işaretine sağ tıklayıp Benimle Paylaşılan Öğeleri Görüntüle dediğinde internet tarayıcınızda açılan sayfadan Google Drive’ime Taşı diye bir buton çıkacaktır bu butonu kullanarak Google Drive klasöründe bu klasörün de eğer içerisinde bilgiler varsa senkronizasyon olmaya başladığını görecektir. 
Yukarıdaki adım yerine direkt olarak Drive Panelinden Benimle paylaşılan öğeler linkine de tıklayabilir. 
Bu sayede bir yerde oluşturulan verinin bu klasörün içerisine konulduğunda çalışma arkadaşlarınıza da anlık olarak paylaşımını yapmış olacaksınız. 
Ayrıca bu klasör üzerine eklediğiniz E-posta adreslerine toplu olarak Mail gönderimi de yapabilmektesiniz. 
Bunun içinse çalışma yaptığınız klasörün üzerine sağ tıkladığınızda ortak çalışılanlara e-posta gönder seçeneğini kullanabilirsiniz.
Umarım yararlı bir konu olmuştur artık bu sayede çalışmalarınız hız kazanmış olacaktır diye düşünüyorum. 
Artı bu konuyla ilgili düşündüklerinizi yorum yolu ile iletmekten çekinmeyiniz.