OneNote – Evernote – Google Keep Uygulama Karşılaştırması

Telefonunuzda veya Bilgisayarınızda kullanmak için Not alma Programı – Uygulaması arıyorsanız tam yerindesiniz. 09.04.2018 tarihli One Note, Evernote ve Google Keep ile ilgili kullanım tarzınıza uygun olan En İyi Not Alma Tutma Uygulamasını bulabileceğinizi düşünüyorum.

Aralarında Karşılaştırma yapacağım özellikler şunlar:

Hız: Açılış Hızı, Kullanım Hızı ve Senkronizasyon Hızı.

Aradığını Bulma (Türkçe Karakter Desteği): Daha önce kaydetmiş olduğunuz bir notu bulabilmek için arama yaptığınızda en doğru sonucu size gösterme derecesidir.

Diğer Platforlarda Kullanılabilirlik: Bilgisayardan ve Web’te Kullanımı ve Kolaylığı.

Şifreleme Özelliği: Detayları Uygulamayı anlattığım kısımda bulabilirsiniz.

Bilgisayar Üzerinden Kullanırken Şifreleme: Bilgisayar üzerinden kullanırken ne kadar güvenlik sağladığı.

Dosya Ekleme: Farklı dosya türlerini ekleyebilmek.

Anımsatıcı: Hatırlatma özelliğinin gelişmişliği.

Konum Tabanlı Anımsatma: Bir yere vardığınızda size orada yapmanız gereken bir şeyi hatırlatması.

Klasör Mantığı: Notlarınızı Bir etiket veya Klasör içerisinde Hiyerarşi şeklinde görebilmeniz.

Etiketleme: Etiketleme Kullanımının kolaylığı.

Paylaşım: Bir not paylaşmak ve ortak çalışma üzerine gelişmişliği.

Google Keep

 

Google’ın servislerinden Olan Keep basit not tutma ve To-do List yapma özellikleri bulunmaktadır.

Basit olmanın yanı sıra Hız ve Diğer özellikleri ile tamda yetişmemiş bir not tutma uygulaması diyebilirim. “Şimdilik”

Google Keep ile tuttuğunuz bir bilgiyi tekrar bakmak istediğinizde inanılmaz hızı sayesinde hemen bulabilir ve işinize devam edebilirsiniz. Ancak Dosya ekleme özelliğinin olmaması sebebi ile sadece kısa metinleri tutmakta pek cazip gelmeyebilir. Yani sadece Text ve Foto ve Hatırlatma özellikleri size yeterli gelecek ise bu uygulamadan şaşmayın derim.

İlerde belki Google Keep daha fazla yenilik yaparak daha kapsamlı hale gelebilir.

Şimdilik Google Keep’i arayınca bulmanız gereken elinizin altına hemen gelmesini istediğiniz notları tutmakta kullanabilirsiniz. Liste veya Not Paylaşmasıda gayet iyi ancak üzerinde bir notun değişiklik yapıldığında bildirim göndermemesi ise garip. Hatırlaması da gayet hoş denilebilir.

Arşivleme ise ayrı bir güzel standart bilgileri artık oraya atın ve unutun. Gerekli olduğunda arayın geri gelsin. Mesela Evin Elektrik Abone Bilgisini Kaydedin ve arşivleyin aradığınızda gözüksün. Nota resim eklediğinizde bunu çeviremiyorsunuz biraz saçma.

Ancak Resim üzerindeki yazıları size metine çeviriyor veya konuşmanızı sizin için hem yazıya çeviriyor hemde ses kaydınızı tutuyor. O yönden güzel bir uygulama. Eklenen özellikler yerinde kullanılabiliyor. Konum hatırlatması ayrı bir güzel.

One Note

 

OneNote ise Microsoft’un not tutma uygulamasıdır. OneNote ile oldukça serbest bir çalışma alanına sahip oluyorsunuz. Aslında ben One Note’u Normal Windows Masaüstünün Yazılabilir ve yanınızda taşınabilir hali diyebiliriz. Gayet hoş ancak benim dikkatimi çeken yavaş olması ve arayüzünün karışık olmasıdır. Özellikle Telefondan kullanım için pekte pratik sayılmaz. Ancak bölüm şifrelemesi falan hoş. Eposta kayıt edebilmeniz falan oldukça iyi. Ancak biraz daha depolama mantığını ön plana çıkarmış ve gündelik hayatta bazen kullanmak zor olabiliyor. Not paylaşma kısmında Not Defterini komple paylaşabiliyorsunuz ve buda bir dezavantaj. Bölüm paylaşımı maalesef yok veya sadece not paylaşımı yok. Ayrıca Windows 10 Uygulamasının hataları var Senkronizasyonu çok kötü. İlerleyen dönem içinde hiç ama hiç gelecek vadetmiyor.

Evernote

 

Arayüzü karışık gelebiliyor zamanla alışırım diyorsun ancak pekte sanıldığı gibi olmuyor. Ücretli olan özellikleri güzel ancak çok özellik o Uygulamanın güzel olduğu anlamını benim için taşımıyor. Kullanışlı ve iş görür olması yeterli. Senelerdir kullanırım ancak son dönemlerde gözüme ilişen bazı problem mi desem eksiklikmi desem beni kullanmaktan vazgeçirdi. Özellikle Bilgisayar sürümünde kafamda soru işareti oluşturan şeylerin başında eklediğim dosyaların bilgisayara inmesi ve bunların oturum kapatıldıktan sonra bile durması. Bilgisayardaki programında şifreleme yapılamaması garip. Google Keep Google hesabı ile açılmakta ve tekrar açtığında da hızlı bir şekilde yüklenmesi Evernote’u Keep’in yanında çok hantal bırakıyor. Web arayüzü de çok kullanışlı değil. Arama ise hızlı olmadığı gibi Türkçe Karakter içeren şeylerde sapıtabiliyor ve alakasız arama sonuçlarını size sunabiliyor. Workchat ile not paylaşma sağlanmış ancak bence yetersiz çünkü paylaştığınız not üzerinde sohbet ettiniz sohbet kısmını sileyim dediğinizde yine problemler çıkabiliyor.

İçerisine ek olarak eklenen PDF’lerin içeriğinde arama yapma özelliği falan güzel.

Ancak bir ton not doldurabilir ve onların oralarda beklemesini sağlayabilir ve senelerce tutabilirsiniz.

Not Alma Programları ve Özellikleri One Note Evernote Keep
Hız 3. 2. 1.
Aradığını Bulma (Türkçe Karakter Desteği) 2. 3. 1.
Bilgisayardan ve Web’te Kullanma 2. 3. 1.
Şifreleme Var Var Yok
Bilgisayardaki Programında Şifreleme Var Yok Yok
Dosya Ekleme Var Var Yok
Anımsatısı 3. 2. 1.
Konum Tabanlı Hatırlatıcı Yok Yok Var Ancak Koordinata Göre Değil Sadece Google Haritalardaki Mekanlar ile Sınırlı
Klasör Mantığı 1. 2. Yok
Etiketleme 2. 3. 1.
Not Paylaşma 3. 2. 1.

Çözüm Önerim:

Dosya Yedekleme: Google Drive

Not: Google Keep

To-do list: Wunderlist üçlüsünü kullanabilirsiniz.

Tercih sizin ancak zaman benim için önemli ve özellikte olsun istiyorsanız bu üçlü işinizi çözer. Tek program olarak Dosya Not Yapılacak Listesi ve Paylaşımını karşılayan yok yada kullanışlı olarak yok.
Şu sizin için muhteşem olur diyemiyorum. Hep bana bu piyasada hala bir boşluk var ve insanlarda olanlar ile idare ediyor gibi geliyor.