Navigasyon Aletinin Yazılımını Güncelleme Hataları Bilinmesi Gerekenler

Merhaba öncelikle yeni aldığınız Navigasyon cihazınızı güncellemeye kalkıştığınızda bir çok problem ile karşılaşabilirsiniz. Kullanacağınız Navigasyon Cihazı Yazılım Güncelleme Programının rapi.dll veya CEUTIL.DLL hatası gibi çeşitli dll hataları ile karşılaşabilirsiniz. Bu hataları düzeltmek ve Navigasyon cihazınızı güncelleyebilmek için öncelikle bilgisayarınızda Windows Mobil Aygıt Merkezi denilen bir uygulama edinmeniz gerekmektedir.

Windows İşletim Sistemli Navigasyon Aygıtını ve Haritaları Güncelleme Windows Mobil Aygıt Merkezi İndirme Linkleri

Bu uygulamayı edinmek için öncelikle bilgisayarınızdan Microsoft sayfası olan şu aşağıdaki sayfalardan işletim sisteminizin türüne göre Windows Mobil Aygıt Merkezi uygulamasını (Ancak Windows İşletim sistemine sahip Navigasyon Cihazları için bu şekildedir. Daha farklı işletim sistemi kullanan arkadaşlar soru sorarak yardım isteyebilirler.) indirmeniz gerekmektedir;

Windows Xp için Link
Windows Vista ve Window7 Mobil aygıt Merkezi (32 Bit)     Ayrıca 64 Bit için Tıklayın!
Windows 8 Mobil Aygıt Merkezi İndir
gerekli uygulamayı edinebilmek için öncelikle Doğrulama yapmanız gerekmekte gerekli işlemleri sağladığınız taktirde bilgisayarınızdan Navigasyon cihazınızın bağlantısını tamamladıktan sonra Software Updater denilen yazılım güncelleme programını sorunsuz olarak çalıştıracağınız anlamına gelmektedir. 
Daha sonra bilgisayarınıza üretici firmanın sitesinden edineceğiniz bu yukarıda bahsettiğim yazılım güncelleme aracını ve güncelleme paketini edinmeniz gerekmektedir.
Güncelleme paketini cihazınızın model ve markasına uygun olmasına özen gösterin ardından bu paket ile birlikte güncelleme aracını çalıştırarak gerekli güncelleme işlemleri esnasında edindiğiniz güncelleme paketini bu Yazılım güncelleme arayüzüne göstererek güncelleme işlemini başlatabilirsiniz. Haritaları ve navigasyon cihazınızın temasını yani ara yüzünü bu şekilde güncellemiş ve daha iyi bir doğruluk payına sahip olan bir navigasyon cihazına sahip olursunuz. Öncelikle bu yazılımları indirdiğiniz siteden yazılım yükseltme işlemi için kullanacağınız bilgisayarda ne gibi yol izleyeceğiniz tarzında yazılar var mı bunları kontrol edin. Özellikle dikkat etmeniz başka bir ayrıntı ise yazılım güncelleme programı ile navigasyon cihazınızı arasında sorunsuz bir bağlantı sağlamak adına cihazınızdan USB bağlantı türü olarak yığın bellek değilde senkronizasyon tarzında bir tür olması gerekmektedir bunu seçiyorsunuz. Aksi taktirde cihaz ile bilgisayarı bu güncelleme programı ile bağlantılı hale getiremez ve güncelleme yapamazsınız. 
Özellikle Navgasyon cihazınızı güncelleme sırasında karşılaşılan temel problemler bunlardır. Bunları göz önünde bulundurarak gerekli güncelleme işlemleri esnasında (Her cihazda farklı güncelleme türü olabilmektedir.) sorun yaşayan arkadaşlara yararlı olur diye düşünüyorum.