Wifi Şifresinin Kırılmaması veya Çalınmaması için Alınması Gereken Önlemler

Kablosuz ağ kullanıcılarının yaygınlaşması ile kişisel bilgilerinizin güvenirliliği alehine birçok yeni yöntem ile Wifi Kablosuz Ağ Şifreleri kırılabilmekte. Bu sebepten kullandığınız modemleri en üst seviyede nasıl güvenli hale getiririz ve ağı güvenilir bir hale getiririz sizlere değişik bakış açıları ile bilgi vermeye çalışacağım.

Öncelikle evinizde veya iş yerinizde kullandığınız Kablosuz ADSL modemlerin Ap (Acces Point) veya repreater‘ların nasıl daha güvenli hale getirileceğinden iki adımda bahsedeceğim. Ancak bu ayarları yapmanız için genel bilgilerden bahsedeceğim ancak bunları uygulayabilmeniz için teknoloji ile aranız iyi olması ve bu tür cihazların az da olsa dilinden anlamanız gerekmektedir.

Modem Mac Filtreleme Yapma İle Ağa Sızmaları Önleyin:

Adsl modeminize veya Router’a modem mac şifreleme yapma ile sadece belirttiğiniz Mac numaralarına sahip aygıtlara modeme ulaşım izni verebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız taktirde Wifi şifrenize değişik yöntemlerle kırma uygulayan arkadaşlar cihaza ulaşmakta zorlanacaklardır yani mac adresinizi taklit etmeleri gerecektir ancak bu şekilde de işlemler uzayacağı için güvenliğiniz açısından sizin yaranızadır.

Resim 1
Mac Adresi Öğrenme

Modemlerin erişim güvenlik Security bölümlerinde bu mac şifreleme ayarlarını bulabilir. Bilgisayarınızın Mac Adreslerini Öğrenme Cihazınızın mac adresini de Başlat’tan CMD yazarak ulaşacağınız komut istemi ekranında getmac /v komutunu yazarak enter’a bastığınızda, cihazınızda dış bağlantılar yapan tüm cihazların mac adreslerini öğrenebilirsiniz. Daha sonra Modeminizin arayüzüne Varsayılan ağ geçici adresini kullanarak girebilirsiniz. Modem marka ve modellerine göre ayar panelleri dğeiştiği için nasıl girileceğine dair bilgi vermiyorum. Cihazınızın marka ve modeline göre ararsanız bu ayarları nasıl yapabileceğinize dair bilgilere ulaşırsınız diye düşünüyorum.

Wifi Şifreleme Türü Ne Olmalı;

;Özellikle modem kullanıcılarının çoğu hala WEB türü şifreleme kullanıyor. Ancak bu şifreleme türü ile wifi şifreniz çok basit bir şekilde yani 10 dk gibi bir sürede uzun uzun şifre koysanız dahi kırma işlemine tutulduğunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple Wifi Yani Kablosuz Ağ Şifrenizin güvenliği açısından WPA2/PSK olan sadece WPA/PSK değil WPA2/PSK olan şifreleme türünü uygulamanızda fayda var.

 Resim 2
Güvenlik Türü

Çünkü WPA/PSK da 10 saat gibi sürelerde kırılabilmekte. Kırılmaması için yapmanız gereken Şifreleme türü yani şu anda bu zor kırılmakta ve tahmin edilebilir tarzda olmayan bir şifre ile WPA2/PSK şifreleme türünü modeminize girerseniz iyi bir Güvenlik Oluşturmuş olursunuz. Ancak ara sıra modeminize bağlı olan cihaz sayısını bildiğiniz durumlarda Modem Arayüzünden Lan veya VLAN istemcilerini kontrol etmeniz ve sizin bilginiz dışında herhangi fazla bir istemci var ise bunlara önlem amaçlı mac filtreleme ve modem Wifi şifresini yeniden oluşturmanızda fayda var.

Ayrıca Modeminizin Ara Yüze’e giriş şifresi genelde admin admin veya admin ttnet olarak fabrikasyon şifresi ile gelir bunu da Modem yönetim sayfasında bulunan Kullanıcı Adı ve Şifre değişikliği yaparak wifi şifrenizi öğrenip ağınıza ulaşsalar dahi modem bilgilerine erişerek ağınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarına engel olabilirsiniz.