Modem Port Açma Kamera Port Yönlendirme

Port Açmak; Modeminize bağlı olan bir cihaz veya servise yerel ağ, internet üzerinden ulaşmanız gerektiği durumlarda ihtiyacınız olan işlemdir. Modemden bir port numarasının yayını gerçekleştirecek olan cihaza yönlendirilmesi ve o cihazında o port üzerinden yayın yapmasının sağlanması işlemidir.

Port Açma işlemi en çok kamera izlemek için, program veritabanına bağlanmak için, IP üzerinden Wamp gibi servisler kullanarak site yayınlamak gibi değişik durumlarda belirli bir İp adresindeki cihaza modem üzerinden ihtiyaç olan portu yönledirme yapılarak gerçekleşirtirilir.

Port Açma, Port Yönlendirme İşlemi Nasıl Yapılır

Bu işlemi başarılı bir şekilde yapmak için 3 şartı yerine getirmeniz gerekmektedir.

  1. Portu Kullanacak Cihaz Ayarları
  2. Erişimi Sağlayacak olan Modem Port Açma ve Yönlendirme Ayarları
  3. Erişim Adresinin Sabitlenmesi (İp Sabitleme)

Ancak 3. şart IP sabitleme olduğu için sistemin çalışmasına doğrudan etki etmez. Aşağıda bu durumları kısaca açıklayalım.

1. Portu Kullancak Cihaz Ayarları;

Öncelikle veri göndermeyi sağlayacak olan cihazınızda belirli bir ip adresi  kullanılması için ip tanımlaması ve belirli bir portu kullanmasını sağlamaktır.

Bir Kamera cihazından örnek verecek olursak; Kamera Kayıt cihazında Ayarlar panelinde bulunan network veya ağ ayarları kısmında ip yapılandırmasını modeminizin yapılandırması ile aynı yapıda olması ve sorunsuz ip almasını sağlamış olmanız gerekmektedir.

Kamera Cihazı İP Adresi: Modeminizin IP havuzu olarak 192.168.1.2 – 192.168.1.100 aralığında cihazlara ip verdiğini düşünürsek cihazınıza 192.168.1.50 gibi bir ip vermeniz sorun oluşturmayacaktır. Modeminizin Arayüzndeki DHCP Sunucusunda belirtilen ip aralığını kullanınız.

Kamera Cihazı Alt Ağ Maskesi: Genellikle 255.255.255.0 olarak ayarlıdır.

Kamera Cihazı DNS Ayarı: modeminizin arayüz girişi olduğundan burayı Varsayılan Ağ Geçidi Numarasını yapabilirsiniz. 192.168.1.1 genelde bu şekilde ayarlıdır.

Kamera Cihazı Port Ayarı: Yine aynı panel içerisinde HTTP veya Media Port gibi ifadeler ile yer alan genelde 80 veya 8080 gibi numaraların yazdığı kısımdır. Bu bölüm kamera cihazının hangi portu kullanacağını gösterir ve modem üzerinde de bu porta yönlendirme yapmalısınız. Eğer 80 portunu kullanacaksanız 81 olarak ayarlayınız. Çünkü modemlerin bazıları 80 portunu kendisi kullanmakta ve profesyonel değilseniz 80 portu kullanmak işinizi karışık hale getirebilir.

Dynamic DNS Dinamik DNS: Bu ayarı eğer bir sabit ip hizmetinden yararlanıyorsanız kullanmanıza gerek yoktur. “Yakında”

2. Modem Port Açma ve Yönlendirme Ayarları;

192.168.1.50 adresinde 81 portunu kullanan cihazımızı yapılandırdığımıza göre modeme de 81 portunu 192.168.1.50 ip adresine yönlendir demeliyiz.

Bunun için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz.

Modeminizin Arayüzüne girmek için Varsayılan Ağ Geçidi numarasını tarayıcıya giriniz.

Modem Arayüzüne girme ile alakalı bilginiz yoksa yazıyı okumak için tıklayın (Yakında).

Nat Üzerinden Port Açmak veya Yönledirme Yapmak

HG658 V2 Huawei Modemi üzerinden anlatacak olursak. Modemimizin arayüzünde bulunan İnternet sekmesine girelim.

Sol bölümde bulunan Port Yönlendirmeye girelim.

Port yönlendirme modem ayarı

Bağlantı noktası adresleme kısmında solundaki ok işaretine basın ve Yeni Bağlantı Noktası Adresleme seçeneğine girelim.

81 portu için örnek verecek olursak;

Türü: Özel

Arayüz: WAN_INTERNET_VD (Bu kısım internete bağlandığınız arayüz adına göre olacak. Adsl için WAN_INTERNET_AD vb. detaylı bilgi için tıklayın. “Yakında” )

Modem Port Arayüzü Ayarları

Uzak Kullanıcı: Boş (Uzaktan bağlantı yapılacak olan ip adresine filtreleme adına kullanılıyor. Yani tek bir ip adresinden giriş yapılabilsin diye belirtebileceğiniz kısım)

Dış Başlangıç Portu: 81 Açmak istediğimiz port numarasını girelim.

Dış Bitiş Port: 81 Açmak istediğimiz port numarasını girelim.

Yerel Kullanıcı: Modem cihazınıza bağlı olan ve sürekli olarak yayın yapacak olan cihazın ip adresi girilmelidir. Örneğin: 192.168.1.5

Yerel Kullanıcı Portu: Veri üretimi ve yayınlaması ile alakalı olan cihaz Örn:Kamera, Wamp Server, Server hangi port üzerinden yayınlamaya ayarlandı ise bu kısıma o port numarasını giriyoruz. Ben dış port ile aynı portu girdim 81.

Adresleme Adı: Yaptığınız Port yapılandırmasına bir isim verebilirsiniz.

Port açma ekleme modem ayarı

DMZ Kullarak Yönlendirme Yapmak

Aslına bakarsanız DMZ kullanmak en mantıklısıdır diyebilirim. Sadece tek bir cihaz üzerinden veri paylaşımı yani bir cihaz internete veri aktaracak ise DMZ’de direkt olarak ağınızda IP adresi almış olan cihaza doğrudan aktarabilirsiniz. 192.168.1.5 gibi. Etkin hale getirip kullanmaya başlayabilirsiniz. DMZ diğer ağ cihazlarına istek ulaşmasını engeller olası bir güvenlik sorunu oluşmasına engel olur. Vermiş olduğunuz IP adresinde açık olan ve veri akışı olan tüm Portları internete açar. Ek kural tanımlamanıza veya yayın yapan cihazda IP adresi değiştirmeden port değiştirme yapmanız durumlarında da anında modem üzerinden yeni bir ayar veya port açma işlemi yapmadan doğrudan yeni port üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Modemlerde Güvenlik veya yine Nat ayarları kısmında bulabilirsiniz.

Adımları gerçekleştirdiğinize göre artık kontrol edebilirsiniz.

3. Port Kontrolü Yapmak Sabit İp ve Dinamik DNS

IP adresinizi sabitlemek ve açtığınız portları kontrol etmek için aşağıdaki adımları sırası ile uygulayınız. Eğer şimdiye kadar olan adımları gerçekleştirmişseniz.

IP Adresi Sabitleme ve Sabitleme Kontrolü

Modeminiz internete bir ip üzerinden çıkar. Bu İp Adresi Sabit İp değilse Modem her bağlantı kaybedişinde yani elektrik kesintisi, kapatıp açma, Dsl sinyal gidip gelmesi, Modemi yeniden başlatma gibi durumlarda IP adresi değişecektir.

Bu yüzden hattınıza sabit ip hizmeti tanımlatmanız veya dinamik dns kullanmanız gerekecektir. Dinamik DNS ücretsizdir. Sabit İP Hizmeti Aylık 10 15 tl civarındadır. Sabir IP için; İnternet müşteri hizmetlerinizi arayıp sabitleme talebinde bulunmalısınız.

Modeminizi sabitlettiğiniz taktirde ip adresiniz artık hiç değişmeyecek ve sürekli o ip adresi üzerinden Porttaki cihaza ulaşabileceksiniz.

Size sabitleme süresini söyleyeceklerdir ancak genelde daha kısa süre tutmaktadır. (Bazen sorun yaşanabilmekte ve IP sabitletme gerçekten akıl almaz derece zorlaşabilmektedir.) Modeminizin ip adresini aşağıdaki link üzerinden öğrendikten sonra modeminizi bir kez kapatıp açın.

Modem açıldıktan sonra tekrar aşağıdaki link üzerinden ip adresinizi sorgulatın eğer modem kapanmadan önceki adresten farklı bir adres çıkarsa IP adresiniz sabitlenmemiştir.

IP Adresinizi Öğrenmek için Tıklayın.

Port Açma İşleminin Doğru olduğunu kontrol etmek için şu yazımdan faydalanın.

Örnek Port Kontrol Yapısı: 88.99.77.666:81

: > (iki noktadan önce ip adresidir. sonrası 81 olarak yazan port numarasıdır.)

Port Açma bazı detaylar;

Artık IP adresimizi sorgulama ve port kontrolünü sağladığımıza göre. Daha önce örnek olarak vermiş olduğum kamera izlemeyi gerçekleştirebilirsiniz, ancak unutmayın kamera cihazlarının bir çoğu Active X kullandığı için İnternet Explorer üzerinden kontrol etmeniz gerekecektir.

Kamera İzleme Paneli Yüklenmede Sorun Yaşıyorsanız İnternet Explorer Güvenlik Ayarlarını Yapmak için tıklayın. (Yakında)

IP adresinizi  örn:88.75.32.223:81 İnternet Explorere girin kamera cihazınızın kullanıcı adı ve şifresini soran panel gelecektir. Cihazınızın bilgilerini girdiğiniz taktirde artık Explorer Üzerinden izleme gerçekleştirebilirsiniz. Bazı cihazlar buradan izleme yerine size bir Program linki verebilir bu programı indirip ip adresini girdiğinizde izleyebiliyorsanız yapılandırma tamamdır. Ancak IP’lere port numarası ekleyip eklemeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. IP adresinden sonra : işareti ve port numarası olarak denemeniz gereklidir.