Pageview
afo
yeryüzüne düşen bilgi tanesi

Modem DNS Değiştirme – VPN’siz Erişim

Modem Üzerinden DNS Değiştirme, Dot ve DoH ayarları, Vpn ile DNS Farkı

Ülkemizde VPN servisleri genellikle erişim kısıtlamalarında kulanılmaktadır. VPN’e bağlanıp erişime kapalı sitelere ulaşabilirsiniz ancak internetinizin hızı özellikle ücretsiz VPN servislerine bağlandığınızda oldukça düşmektedir.

Bu sebeple bu türde bağlantı yapmaktansa İnternet Servis Sağlayıcınızın size tanımladığı DNS servisi yerine diğer DNS servislerini kullanmak daha hızlı bir erişim yapmanızı sağlayacaktır.

Modem Üzerinden Dns Değiştirme Nasıl Yapılır?

192.168.1.1’i adres çubuğuna yazıp modem arayüzümüze giriş ekrenını açalım ve daha önce değiştirmediyseniz modem üzerinde yazan kullanıcı adı ve şifreyi girelim.

Kullanıcı Adı: admin

Şifre: admin ttnet turktelekom gibi şeyler olabilir.

Lan menüsü içerisinde DHCP kısmında bulunan DNS Sunucusu 1 ve Dns Sunucusu 2’yi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca İnternet Servis Sağlayıcısının DNS tanımlaması yaptığı ayarları değiştirebileceğiniz kısımda WAN yapılandırması kısmındadır. PPPOE yapılandırmalarının yanında DNS varsa DHCP kısmından değil buradan DNS’i değiştiririn.

Burada ISS tarafından tanımlanan DNS’i yoksaydırabilirsiniz. (Bu sayede DNS için İnternet Servis Sağlayıcınıza sen zahmet etme dersiniz.)

Modem Üzerinden DNS Değiştirme

En popüler olan DNS sunucusu 1.1.1.1 ve 1.0.0.1‘dir.

DHCP kısmından değiştirirseniz;

Modem Üzerinden DHCP ile DNS Değiştirme

2 tane Dns girmeniz biri çalışmadığında diğerinden veri alması içindir.

DNS sunucunuz değişti ancak trafiğinizin İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından izlenilebilir olduğunu unutmayın. İzlenmemesi için aşağıdaki DoT ve DOH Kurulumu yapmanız gereklidir.

Modeminiz destekliyor ise DNS değiştirmek yerine doğrudan Doh ve Dot Yapılandırmanızı Yapabilirsiniz. (Sadece Tarayıcı üzerine de kurulabilir. Ona konuyu buraya yazmayacağım.)

DoT için yapılandırma (Cloudflare)

Dns Sunucu Adresi: 1.1.1.1

Dns TLS Domain adı olarak: cloudflare-dns.com

DoH için yapılandırma (Cloudflare)

Dns Sunucu URL’si: https://cloudflare-dns.com/dns-query

Test Etme Adresleri

https://www.cloudflare.com/ssl/encrypted-sni/ “Check My Browser”‘a basın.

Secure Dns, DNSSEC, TLS 1.3 üzerinde okey işareti varsa bağlantınız Doh veya Dot Kurulumu Başarılıdır.

https://cloudflare-dns.com/help adresinden bakarsanız.

Debug Information kısmında DoT DoH hangisine Yes diyorsa onu kullanıyorsunuzdur.

Unutmayın Her DNS sağlayıcısının kendi test sayfası vardır. Başka yerden Check Ettiremezsiniz.

Cloudflare Tarayıcı Test

 

Cloudflare Tarayıcı Test

DNS ve VPN Farkı

Kısaca DNS’i ve VPN’i kısıtlamalar açısından tanımlamak gerekirse olay tam olarak şöyle gerçekleşmektedir.

Erişimi kısıtlandırılan bir siteye girmeye çalıştığınızda siz aslında bir ip adresindeki sitenin verilerine erişmek istemektesiniz. Girmeye çalıştığınız alan adı siteadı.com’un hangi hosting ip sinden veri çektiği DNS sunucusunda tanımlıdır. Siz o alan adına tanımlı olan Ip adresine ulaşamaya çalışırken internet servis sağlayıcıya yetkili kurumlar tarafından getirilen kısıtlamadan dolayı gitmek istediğiniz adres yerine yetkili kurumun sayfasına ve uyarı mesajına yönlendirilirsiniz veya yönlendirilmez hiç bir şey göremezsiniz.

VPN Kullandığınızda

VPN kullandığınızda ise DNS sunucusunuz dolaylı yönden yetkili kurumların müdahale edemediği bir yerdeki DNS sunucu ile değişir. Çünkü VPN tüneli ile size internet verisi sağlayan bir sunucuya şifreli olarak ve yeni anonim denilebilecek bir ip ile bağlanır ve verileriniz gizli şekilde buradan size getirilir. Aynı zamanda İnternet Hızınız bu VPN servisinin size verebildiği kadardır. O sebeple hız düşümleri olasıdır. Ancak internet bağlantınız gizlidir.

DNS Değiştirdiğinizde

DNS değiştirme ile internet servis sağlayıcınızın size tanımladığını değilde yurt dışı bir DNS servisine değiştirirseniz otomatik olarak yetkili kurumların müdehale yaptığı yerden kurtulmuş olur normal bir şekilde kısıtlı siteye erişebilirsiniz. Dezavantajı ise bağlantınız izlenebilir ancak avantajı hızlı erişime devam edebilirsiniz. Tabii kısıtlı sitenin sunucusu hızlı çalışıyor olması gereklidir. Ancak gizlilik sorununu da Doh ve Dot yöntemi ile çözebilirsiniz.

logs
--> Tüm Konuları Görmek için Tıkla