Minecraft Oynarken Bilgisyar Isınma Sorunu Çözüm

Minecraft oyununu oynayan arkadaşların başına gelmiştir kasma sorunu, bilgisayarın veya laptobun aşırı ısınma problemi, minecraft’ı oynarken kapanma sorunu gibi olaylar aşağıda hepsiyle alakalı olarak sizlere ekran görüntülerini vereceğim bu sorunu nasıl aşabilirsiniz bir kaç fikir edinmeniz amacıyla yazacağım.

Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki bir aralar kullandığım laptop’ta (ara ara sadece oyun oynamak için kullandığım) aşırı derece bu problemi yaşamış biriyim. Minecraft’ın son sürümünde sorun ortadan komple kalkmıştır diye düşünmeme rağmen daha da ağırlaşmış bir şekilde devam etmekte.
Notebook’un özelliklerinden bahsetmem gerekirken gerçekten aşırı ısınan defalarca termal macunlar yenilememe rağmen bir türlü minecraft oynamayı başaramadığım bir bilgisayar; 
Özellikleri İçerisinde aşırı ısınan işlemci AMD Turion 64 X2 Mobile Technology TL-64 2.20 GHz
Ram 4 gb ondan yana bir sıkıntım yok.
Ekran kartında ATI HD 3400 serisi. 250 MB sistemle paylaşılan ise 1791 MB toplam 2 GB paylaşımlı bir ekran kartı var.
Neyse konuya dönelim Öncelikle Minecraft için bazı ek ayarları açmanıza yarayan Optifine paketini internetten edinmeniz gerekecek. Hangi minecraft versiyonunu kullanıyorsanız onu edinmeniz gerekmekte.
Neyse ardından bu paketi başarılı bir şekilde Çalıştır’a   %appdata% komutunu vererek .minecraft paketine kopyalıyoruz. Bu kurulum işlemini anlatmayacağım internet üzerinde bir çok yazı var zaten bunların kurulmasıyla ilgili.
Neyse oyunda da bir kaç ufak ayarlama yaptıktan sonra Isınma problemi ortadan kalkacaktır bende kalktı.
Düşünün aşırı şekilde ısınıyor bilgisayara el değmiyordu. Hatta bir ara laptobun içini termal macunla boca ettim. Core temp programıyla 92 C dereceyi görmüşlüğüm var. (Tabi o kadar olduğunu düşünmüyorum belki donanımsal bir problem var bilgisayarda bilemiyorum. O şekilde bayadır oynuyorum oyunu sabahlara kadar başından kalkmadığım oluyor hatta bu yazıyı da o makine ile yazıyorum nazar değmesin. ) Sonuç: Şu anda 1.6.4 mü çıktı 20.09.2013 tarihinde o paket yayınlandıktan 1 gün sonra da saatlerce oynadım herhangi bir problem yok.  

Minecraft Isınma Problemi ile igili Video Ayarları

Aşağıda vereceğim ayarları Optifine ile gördükten sonra resimdeki gibi ayarlamanız gerekmektedir.
Hem İngilizce hem Türkçe olarak bakıp ayarlayın bazı ayarları daha tam olarak düşürmediğim halde sorunsuz çalışmakta. 
Resim 1
Minecraft Kasma ve Isınma Problemi Video Ayarları

Ayrıca bir de ingilizce olarak kullanan arkadaşlar içinde aşağıdaki resimden yararlanabilirler.

Resim 2
Minecraft İngilizce Video Ayarları

Yukarıdaki şekilde ayar ekranına sahip olabilmeniz için Optifine eklentisini minecraft versiyonunuza göre kurmanız gerekmekte olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Ayrıca Minecraft’ta yağmur yağmaya başladığında ve aşırı şekilde akarsuların yollarını veya akış yönlerini değiştirdiğinizde ani olarak kapanma problemi yaşayabilirsiniz.

Minecraft’ta Yağmuru kapatmak, durdurmak için oyun esnasında T tuşuna basarak /toggledownfall off veya off yerine stop yada sadece /toggledownfall komutu ile durdurabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim ayarlar ile ısınma, kasma, donma gibi herhangi bir problem olmadan oyunu rahatlıkla oynayabileceğinizi düşünüyorum. Kolay gelsin.