Pc – Laptop Ekran Parlaklığı Artmıyor Karardı Simgeler Az Gözüküyor

Laptop – Dizüstü bilgisayarınızda karşılaşacağınız Ekran Işığının Sönmesi, Ekran Işığı Açılmıyor, Monitör Işığı Açılmıyor, Simgeler Az Gözüküyor gibi söylenebilir. Bunu tam olarak açıklamak gerekirse; Bilgisayarı açtığınızda normal Bios veya Windows başlatılıyor ekranlarındaki yazılarda problem yoktur.

Ancak bilgisayarınızın fare veya şifre girme – masaüstü kısmı gelmesi gerektiği yerde ekran ışığının yanmaması sonucu siyah ekranda bilgisayar çalışmasına rağmen ekranı görmemektesiniz.

Ancak Masaüstünüz ekrana dikkatlice baktığınızda gözükmektedir.

Bu sorunun çözümü için yapılması gereken bilgisayarınızda yüklü olan veya yeni yüklediğiniz ekran kartınızın sürücüsünün yanlış veya ekran kartınız eski ise yeni bir ekran kartı sürücüsü yüklemiş olmanızdır ve bu sürücüyü kaldırıp daha düşük versiyon sürücü yüklemeniz veya doğru olanı yüklemeniz gerekmektedir.

Kararma Ekran Işık Artmıyor Probleminin Çözümü

Tabi bunu başarabilmeniz için ekranı görebilmeniz gerekmektedir.

Ekranı görebileceğiniz için 3 yöntem bulunmaktadır;

  1. Ekrana telefon feneri ile yakından ışık tutarak Masaüstünü görmek fareyi tespit ederek işlemlere devam etmek.
  2. Bilgisayarınızı yeniden başlatarak F6 F9 F10 gibi tuşlar ile güvenli kipte başlatmak.
  3. Hdmi kablosu yardımı ile ekranı başka bir monitöre veya televizyona yansıtmak.

Ardından Bilgisayar veya Bu Bilgisayara girip sağ tıklayın ve aygıt yöneticisine girin.

Görüntü bağdaştırıcıları altında görünen ekran kartı sürücülerini kaldırmanız ve kaldırırken sürücü yazılımını da kaldırın işaretlemeyi unutmayın ki kendi kendine tekrar sorunlu sürücüyü yükleyip yine aynı problemi size yaşatmasın.

Bilgisayarınıza yeni veya farklı sürücüler yükleyerek ekran kartınızın bir daha Ekran Işığını Yakmaması veya Ekranın Kararması sorununu çözünceye kadar denemeniz gerekmektedir.

Bu Problemin ilerisinde bulunan hata ise ekran kartının veya Laptop Florasasının bozulmuş olmasıdır. Eğer problemi çözemezseniz bir teknik elemandan yardım alınız.