Laptop Çok Isınıyor – Aşırı Isınmanın Nedenleri Çözüm

Laptop Çok Isınıyor ve bir türlü bu sorunun önüne geçemiyorsanız yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Bazı durumlara göre değişen sıcaklık durumlarını sıralayacak olursak;

Oyun oynarken ısınma

Düz zeminde kullanmama sonucu hava kanallarının vazifesini yerine getiremeyecek kadar kapatılması (Örn: Yumuşak yastık örtü yorgan battaniye gibi yerlerin üzerine koyarak laptobu çalıştırmak.)

İşlemci veya ekran kartını yorucu özellikleri olan programlar çalıştırmak.

Laptop’da Isınmayı Önleme:

Macunlarınızı değiştirmek; İşlemci ve Ekran çipinin üzerinde bulunan ve bakır levhaya ısı salınımına yarayan ısı iletken macunun artık vazifesini yerine getirememesinden dolayı bilgisayarınız ısıyı atamamaktadır.

Ayrıca Fan ve hava kanallarının temizliğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Fan ve Hava kanalı kısımlarının yüzeylerinde toz veya yapışmış şekilde tozların bulunması ısıyı atmayı güçleştirir ve aşırı ısınmaya sebebiyet verir.

Artı kullandığınız termal macunun kesinlikle kaliteli olmasına özen gösteriniz.

Kullanacağınız en kötü macun Arctic Mx-4 gibi olsun.

Arctic MX-4

Ayrıca Fan’ınızın dönüş hızını kontrol ediniz. Bunu sağlamak için fan dönüş hızını maksimuma alın ve elinizi fan hava çıkışı bölümüne tuttuğunuzda hava akışını hissetmeniz olacaktır. (Tabi bilgisayarınızda fan hızını kontrol etme yoksa bunu yapabileceğiniz Speedfan kullanın veya Isınmaya sebep veren Oyun ve benzeri programları çalıştırarak Bilgisayarınızın ısınmasını sağlayın ve fan hızının arttığını göreceksiniz.)

Eğer fanın yeterince hava sirkülasyonu yapmadığından şüpheleniyorsanız, Temizlik vakti gelmiştir temizlemenize rağmen aynı ise Fan’da donanımsal bir problem olabilir.