Laptop (Dizüstü) Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Laptop Dizüstü aldıktan sonra veya bilgisayar aldıktan sonra pişman olmamak için bilinmesi gerekenlerden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle bir bilgisayar almaya karar verdiniz ancak özellikler olarak nerelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız size yol gösterici olacak bir yazı olmasını diliyorum.
Bilgisayar kullanım şeklinizi belirlemeniz ve buna göre bir bütçe ayırarak size uygun olan bilgisayarı arama işine başlayabilirsiniz.
Bilgisayarı Seçerken bir çok teknik terim ile karşılaşacağınız için bunlar hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Öncelikle ortalama bir bilgisayar kullanıcı için bir bilgisayarda olması gereken özelliklerden bahsedelim.

İşlemci (Cpu): 

Bir bilgisayarda en çok dikkat edilmesi gereken ürünlerin başında gelmektedir. Alacağınız bilgisayarın sahip olması gereken özelliklerin başında bulunan bu bu donanım artık oldukça teknolojisi ilerlemiş artık sorunsuz diyebileceğimiz dönemlerine başlamış bulunmakta. Nadiren de olsa ısınma problemleri ile karşılaşılsa da genelde piyasa değeri 1.000 ila 1.200 TL’den başlayan bir Laptop kullanıcısının başını ağrıtmayan tarzda sunulmaktadır. L2-L3 Cache (İşlemci Ön bellek) yüksek olan işlemcilere sahip laptopları tercih etmeniz gerekmekte.

Ram (Ön Bellek): 

Bilgisayar performansınızı ve aynı anda bir çok işlem yapma kapasitenizi doğrudan etkileyen bu donanım ise ne kadar yüksek frekanslara ve kapasiteye sahip ise size o kadar yüksek performans sağlayan bir etkendir. Ne kadar Geniş ise aynı anda o kadar çok işlemi hiç donma veya kasma sorunu ile karşılaşmadan yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Özellikle DDR’ına ve Çalışma Frekansına (MHZ), Bit-inin yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

Ekran Kartı (VGA): 

Laptoplarda en çok kafa ağrıtan donanımlardan biridir diyebiliriz. Özellikle Paylaşımlımı paylaşımsız mı olarak almanız gerektiği konusunda tereddütte kalabilirsiniz. Bilgisayarda Grafik özellikleri yüksek oyunlar veya programlar kullanıyor ve kaliteli bir görüntü almak istiyorsanız bu donanımın özelliklerini oldukça dikkatli olarak seçmelisiniz. VGA chipsetin özelliklerini Değişik test videoları izleyerek anlamanızda fayda var ve Laptop’da bulunan Ekran kartının özelliklerini daha detaylı olarak üretici firmasının web sitesinden edinebilirsiniz. Paylaşımlı demesi ise Değişik oyunlarda ekran kartından istenilen Bellek yeterli gelmez ise Ram üzerinden paylaşım yapacağı anlamına gelmektedir. Bu sebeple Ekran kartı belleğini yüksek performanslı almak için Paylaşımsız ve yüksek bir bellek kapasitesinde olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Ekran Monitör;

Ekranınızda en fazla çözünürlük ve Aydınlatma olarak sorun yaşayacağınız bir donanımdır. Yeni ürünlerde Full Hd gibi tabirlerin yanında Piksel yani çözünürlük yüksekliğine Led aydınlatma gibi özelliklerin bulunmasına dikkat edin. Ancak ortalama bir kullanım sağlamak istiyorsanız Parlaklık olarak size Gün ışığında anlaşılır bir görüntü sağlayacak mı diye araştırmanızda fayda var.

Hardisk: 

Kapasitesinin yanında Sata olmasına ve RPM hızına ve Ön belleğinin yüksekliğine önem vermeniz gerekmektedir. Genelde bilgisayarınızda veri depolama ve yüklü programları çok kullanıyorsanız (Oyun, İş programları gibi) Bunlarından yüksek hızlı bir çalışma istiyorsanız Ön bellek ve Rpm’lerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kasa: 

Özellikle Daha çok tasarım programları veya oyunlar gibi işlemciye asılan programlar kullanıyorsanız bunların bilgisayarınızda ısınma problemi doğuracağını unutmayın. Metal kasa gibi seçenekleri ön planda tutmaya çalışın hem dayanıklılık hemde ısıyı daha çok yayma gibi özellikleri olduğu için gayet sağlam ve soğuk bir bilgisayar sahibi olmuş olursunuz.

Klavyeniz içinde size tavsiyede bulunmak gerekirse Sol tarafında Capslock Shift gibi tuşlar ile başlayıp hemen sağında harflere geçen klavyeleri tercih etmenizde fayda var. Birde CTRL tuşu en sol altta olması kullanım açısından sizi zorlamayacaktır. Çünkü bazı modellerde en sol altta FN tuşu kullanılması kullanım sırasında zorlanmanız anlamına gelecektir. Masaüstü klavyelere benzer klavye dizilişine sahip Keyboardlara sahip olması sizin yararınıza.
Ayrıca Alt kısmını da kontrol ettiğinizde diz üstünde veya düz bir zeminde kullanırken hava giriş kısımlarının kapanmayacak şekilde veya alt kısmında düz zeminde yükseklikleri sayesinde hava alabilecek tarzda bulunan kasalara sahip laptoplar sizin için iyi olacaktır. Usb çıkışlarından Sağ sol al kısımlarda değilde daha ekrana yakın girişler olursa dar alanda hem şarj girişi hemde kablolu veya kablosuz fare ayrıca diğer donanımları aynı anda kullanmaya kalktığınızda sizi matematik problemi çözer gibi zorlamayacaktır.
Şarj girişleri kullanım sırasında kablo kırılması veya adaptör girişlerinin hemen bozulmayacak cinsten olmasına özen gösterin.
Batarya ömrü gibi faktörleri de sorarak size uygun olacağını düşündüğünüz kapasitede ki batarlara sahip laptopları seçebilirsiniz. 
İlerde Fan temizleme işlemlerini kendiniz yapmak isterseniz karar kıldığınız modelin söküm açısından gayet kolay yani daha basit ulaşılabilecek fana sahip mi diye internet üzerinden fan sökme videolarını izlemenizde fayda var. 
İleride sorun çıktığında da almış olduğunuz ülkede servis bakımından kaliteli olan markalara yönelmenizde büyük fayda var. 
Ayrıca Bluetooth ve Camera özellikleri olması da sizin yararınıza
Yukarıda bahsettiğim unsurlara dikkat ederek fiyat araştırmanızı gerçekleştirdiğinizde size uygun laptobu üç aşağı beş yukarı fiyatlara bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.