Afolog

Kamera Kayıt Cihazı Çalınırsa Görüntülere Nasıl Ulaşılır?

Kamera Kayıt Cihazı Çalınsa Dahi Görüntülere Ulaşmak için Alınması Gereken Önlemler

Güvenlik amaçlı bir çok kişi güvenlik kamerası taktırmaktadır. Ancak çoğu kişi şunu atlamaktadır. Hırsız içeri girdi ama her şeyi çalarken Güvenlik Sisteminin Kayıt Cihazını da çaldı ne olacak?

Bu konuyu biraz incelemek gerekirse aslında alınması gereken önlemler basittir.

Kayıt Cihazı Çalınırsa Görüntülere Nasıl Ulaşılır?

Örneğin iş yerinize güvenlik kamerası sistemi kurdurttunuz ancak hırsızlar içeriye girdiğinde Kayıt Cihazınızı da çaldı. Görüntülere nasıl ulaşacağım diyorsanız bunun mümkünatı bulunmamaktadır. Tabii aşağıdaki önlemleri almışsanız durum farklılaşır.

Öncelikle Kayıt Cihazınızda bir internet bağlantısı bulundurmanız gerekmektedir.

Bulut Depolama Hizmeti

Bazı Kayıt cihazları bulut depolama hizmetlerini kullanıcılarına ücretli veya ücretsiz sağlayabilmektedir. Eğer kayıt cihazınız buluta oluşan görüntüleri anlık olarak upload ediyorsa kayıt cihazınız çalınsa bile çalınıncaya kadar oluşan görüntülere bulut hizmeti üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ancak bunu kurulumu yapan güvenlik firmasına sormanız gerekmektedir.

Bulut Hizmetiniz yok ise bir çok kayıt cihazının desteklediği FTP Hizmetini Denemenizde Fayda olacaktır.

FTP Hizmeti

Kendinize ait bir Hosting almanız gerekmektedir. en azından 10GB-50GB’lık bir hosting satın alabilirsiniz.

Hosting firmanızdan FTP bilgilerinizi alıp bu bilgileri Kayıt Cihazınızın arayüzünde bulunan FTP veya FTP’ye yükleme seçeneklerini kullanarak girmeniz gereklidir.

Ardından Hosting Web sitesi üzerinden Dosya yöneticisini kullanarak yüklenen dosyaları kontrol edebilirsiniz.

Ani bir şekilde kayıt cihazınızın kapanmasını senaryo edip en son hangi ana kadar Ftp’de verilerinizin oluştuğunu kontrol edebilirsiniz.

Çünkü bir çok cihazın yükleme upload periyodları farklılık göstereceğinden son yüklenen dosya çalışıyor mu diye kontrol edebilirsiniz.

Bu FTP yükleme özelliğine hareket algılama eklerseniz sadece hareket algılama anındaki görüntünün Ftp’ye yüklenmesini sağlayıp FTP veri alanının da gereksiz yüklenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Hareket Algılayıcı ile E-Posta Hizmeti SMTP

Gene aynı şekilde piyasadaki bir çok kayıt cihazı hareket algılayıcı özelliğine sahiptir.

Bu özellik ile kameranın algıladığı görüntünün tamamında veya bir kısmında hareket oluşması ile kayıt başlatabilir bu kayıdı e-posta ile göndertebilir veya bildirim alabilirsiniz.

ANcak SMTP’yi biliyor ve E-posta ayarlarından anlamanız gereklidir.

İkinci Bir Lokasyonda Kayıt Yaptırma

Güvenlik sisteminize farklı bir noktadan internet aracılığı ile ulaşabiliyor olmanız gereklidir. Bunun için bazı sistemlerde Statik IP hizmetinden yararlanıyor olmanız gereklidir.

Statik IP’ye gerek olmadan bazı uygulamalar ile Kayıt şirketinin Servis hizmeti var ise Kayıt Cihazı Seri Numarasını uygulama aracılığı ile girip farklı noktada da bir bilgisayara kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun için ayrı cihaz üreten firmalar var mı açıkçası araştırmadım ama para kazanmak isteyen firmalar buna da bir çözüm getirmiş olabilirler.

Kategoriler
Ana Sayfa