Kablosuz Ağ WiFi İnternet Çok Yavaş Geç Bağlanıyor Az Çekiyor Çekmiyor Güçlendirme Sorunları

Kablosuz Ağ Wi-Fi ağınız az çekiyor veya çok yavaş ve  daha hızlı yapmak istiyorsanız özellikle ağınızın belirli süre aralıklarıyla daha gözle görülür performans yavaşlamaları veya yükselmeleri oluyor ve dengeli bir bağlantı alamıyorsanız Kablosuz Ağınızın ve İntenetinizi Güçlendirmek veya Hızlandırmak için tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

Kablosuz ağınız değişik kanallar arasında yayın yapar ve bu yayınlar arasında Frekans farkları bulunmaktadır ve bu frekans ayarını Wifi yayını yapan Modem Ap veya Router‘larınızın o yayını aldığınız noktaya göre en iyi şekilde ulaşmasını sağlayacak olan kanalı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz Ağ bağdaştırıcı veya yayımlayıcının kullanmış olduğu teknolojide sinyalin kalitesini veya aldığınız internet hızını ve veriyi etkilemektedir.

Bu kanal ayarlarını yapabilmeniz için Modem ayarları menülerine ulaşmanız gerekmektedir. Bu modem ayarlarını yapabileceğiniz sayfaya modeminize kablolu veya kablosuz olarak bağlı iken Varsayılan ağ geçidi numarası olarak adlandırılan ve modem ayarlarınızı yapabileceğiniz sayfaya ulaşmanızı sağlayan adresi bilmeniz gerekmektedir. Bu adres her modemde farklılık gösterebilir.

Bu sebeple 192.168.2.1 benzeri bir adrese benzer bir modem varsayılan ağ geçidiniz olduğunu ve bunun sizin modemde nasıl olduğunu öğrenebileceğiniz şu yazımı inceleyebilirsiniz. Yazının ikinci başlığında bulunan yazılar içerisinde nasıl öğrenebileceğiniz dair bilgiler bulunmaktadır. Ancak modeme Kablosuz bir ağ bağdaştırıcı ile bağlı iseniz Varsayılan Ağ Geçidini bu bağlı olarak gösterilen ağ bağdaştırıcısı üzerinden öğrenirsiniz. (Zorlanmadan yapacağınızı düşünüyorum.)

Ayrıca modeminizin ayarlarını değiştirebilmeniz için modeminizin fabrika çıkışlı bir kullanıcı adı ve şifresi bulunmaktadır bunu daha önce değiştirmediyseniz admin admin veya admin 1234 gibi basit bir şifre olarak oluşturulmuştur. Modeminizin altında Login Username Password gibi bilgilerle ayarlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Daha sonra WLAN veya Kablosuz Ağ Yada Wireless gibi ibareler Altında Bu kanal yapılandırmanızı yapabileceğiniz menülere ulaşabilirsiniz. Kanal veya CH Channel gibi ibarelerle belirtilen kısıma ulaşmanız ve Auto gibi bir şekilde görünen ayarınız veya düzgün çekmeyen bir kanala daha önce yapılandırıldı ise buradaki ayarları değiştirerek Ayarları uygulamanız gerekmektedir. Accept Uygula Save gibi ibarelerle yaptığınız değişiklikleri modeme kaydedebilirsiniz. Unutmayın bu Kaydet düğmelerinden sonra Wi-fi sinyaliniz kesilir ve kısa süre içerisinde tekrardan ayarladığınız kanalda yayına başlar.

Her farklı kanala geçtiğiniz de ise hız testi sayfasından hızınızı test ederek ağınızın sağlığı konusunda bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Kesintisiz ve Güzel bir Bağlantı için en alt bana göre 2.5 MBPS üzeri bir indirme hızına sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca bundan ötesi Ping sürenizin de oldukça düşük olması gerekmektedir. Örneğin; 35 ms gibi bir ping’e sahipseniz size yetecek tarda bir bağlantıya sahipsiniz demektir. Türkiye’de 8 MBPS ile verilen internet bağlantıları bağlantıyı satın aldığınız ISP firmanızın tarifelerine bağlı olarak dahada yükselebilmektedir. Ancak unutmayın Modeminizden Kablolu bir bağlantı ile aldığınız internet hızı ile Kablosuz ağınızda çokta uzak olmayan mesafeler de kablosuz olarak aldığınız internet bağlantısı hızı arasında büyük farklar var ise Kanal Yapılandırmasına gitmenizde fayda vardır.

Ayrıca Android Telefonunuzdan Kablosuz Ağınızın Kalitesini ve Kanalını Görebilmeniz için şu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayardan bu kanallar ile detaylı bilgi alabilmek veya ağ sinyallerini kontrol edebilmek için Şu programdan yararlanmanız size daha detaylı bir analiz sağlayacaktır.

Özellikle 1, 6, 9, 11 veya uzak mesafelerde 3. ve 5. kanallardan oldukça iyi bir internet bağlantısı alabilirsiniz.

Ayrıca Araya bir Bridge moda sahi polan router veya Repreater Kullanabilirsiniz. Bu şekilde Kablosuz ağınız oldukça verimli olabilir. Umarım verdiğim bilgiler Kablosuz ağınızla ilgili sorunlarınızı çözmenizde bir yol gösterici olacaktır.

Bir Altın bilgi daha özellikle kullandığınız Modem Repreater gibi cihazlar sürekli açık kalıyor ve hiç kapatmıyorsanız 1 veya 2 günde bir ağınızın bağlatılarını sağlayan cihazları kapatıp açmanız veya yeniden başlatmanızda ağınızın kendini toparlaması ve veri aktarımının artması ile daha hızlı bir internete kavuşmanız açısından açısından oldukça önemlidir.