Kablosuz Ağ Şifremi Unuttum – Wifi Şifresini Değiştirme

Modeminize kablosuz bağlantı yaparken şifre ile karşılaşıyor iseniz ve Adsl Kablosuz Modeminizin Wifi Şifrenizi unttunuysanız yapmanız gerekenleri anlatacağım. Kendinize eziyet etmeden önce modemin altında şifreniz yazılımı diye kontrol edin.

Çünkü Tp link modemlerin çoğunda altında içersin de tanımlı olan W lan şifresi yazılıdır modeminize reset attığınız zamanda tanımladığınız eski şifre silinerek bu tanımlanır.

Ayrıca modemin isim ve şifre değilde sadece şifre değiştirdiğinizde, bilgisayarınızda eski şifre kaldığı için kablosuz ağları yönet seçeneğinden bilgisayarınızda bulunan eski şifrenizle tanımlı modem ismini silip yeniden yeni şifrenizi girmeniz gerekmektedir.
Sadece kablosuz olarak bağlı halde bulunduğunuz Kablosuz Adsl Wifi modeminin şifresini – parolasını öğrenmek istiyor iseniz yazının sonundaki Mavi renkli kısmı gözden geçirerek kayıtlı şifreyi de görebilirsiniz.

Ethernet Kablosu Yardımı ile Kablosuz Modem Şifresi Parolasını Öğrenme:

Kablosuz yayın yapabilen modeminize eter net kablosu ile bağlanarak kablosuz şifresini yani wifi şifresini öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler öncelikle modeminizin ve bilgisayarınızın bağlantısını kablo üzerinden sağlayarak modem ayar sayfasına ulaşmanız gerekmektedir.

Modem ayar sayfasına ulaşabilmek için 2 yöntem vardır birincisi modeminizin vermiş olduğu CD’deki programı kurarak veya internet tarayıcı programı yardımı ile varsayılan ağ geçidi numarasını kullanarak ayar sayfasına girmek. (Önerilen Tarayıcı ile giriştir..)
Cd ile yapılan ayarları anlatmayacağım çünkü size verilen modem cd içerisinde ki yönergeleri kontrol edebilirsiniz.***Bilgisayarımız ile modemimizi bağladıktan sonra (Kablo Yardımı ile) denetim masası veya control panel üzerinden Ağ ve İnternet-Ağ Paylaşım Merkezine giriyoruz ve buradan bağdaştırıcı ayarlarını değiştir seçeneğini takip ediyoruz.

Açılan ekrandaki bağlı olan yerel ağ bağlantısı (Yani üzerinde Çarpı olmayan ağ) üzerine 2 defa tıklıyoruz ve Ayrıntılar kısmına giriyoruz ve burada IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi karşısında bulunan “Örnek: 192.168.2.1” bulunan numarayı alıyoruz ve bir internet tarayıcısı açıyoruz. (İnternet Explorer olur Google Chrome olur.) Ardından bu numarayı adres çubuğununa giriyoruz ve enter diyoruz.

Ardından açılan ekranda sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Bu bölümü siz daha önceden değiştirmemiş iseniz kullanıcı adınız admin şifreniz boş olabilir ancak bu durum tüm modem marka ve modeller için aynı değildir bunu kullanıcı adını ve şifrenizi bulamazsanız google üzerinden modem marka modeline göre aratırsanız şifre ve kullanıcı adını bulabilirsiniz. (Ttnet’ten satın alınan modemlerin kullanıcı adı admin şifresi ttnet olur genelde bilginiz olsun. Bazı Modemlerinde Altında bu tür bilgiler verilmektedir “Etiket Kısmında”)

Ardından açılan arayüz penceresinde bulunan güvenlik veya kablosuz seçenekleri içersin de bulunan kablosuz ağ güvenliği (Wlan – Wifi)bölümlerinden Password Security kısımlarında modeminizin wifi şifresini görebilirsiniz ve değiştirebilirsiniz.

Modeminizin arayüzüne girmek için gerekli olan şifrenizi değiştirdiniz ve unuttuysanız reset atmanız gerekmektedir. Yalnız reset işlemi modemde ki internet kullanıcı adını silecektir Ttnet müşteri hizmetlerini arayarak bu bilgileri alabilirsiniz. Aşağıdaki başlıkta bu konuya gireceğim.

Modeme Reset Atarak Yeni Kablosuz Ağ Wifi Şifresini Belirleme: 

Eğer elinizde ethernet kablosu yoksa ve şifrenizi bilmiyorsanız veya unuttuysanız modemin altında fabrikadan tanımlı şifre var mı diye kontrol edin. Eğer burada da Wlan şifreniz yok ise modeminizin şifresini kaldırmak için modeminize reset atmanız gerekebilir.

Ancak bu işlemi gerçekleştirmeden önce TTnet vb. kullanıcı adı ve şifrenizi yani hat üzerinizdeki kullanıcı adından bahsediyorum bilmeniz gerekir çünkü bu şifre silinecektir. Eğer bununla ilgili şifrenizi bilmiyor iseniz. TTnet müşteri hizmetlerini arayarak internet kullanıcı adı ve şifrenizi isteyiniz bu kullanıcı adını ve şifrenizi girmezseniz internet Bağlantınız gerçekleşmeyecektir. Modeminizi resetledikten sonra ağ şifreniz kalkacaktır.

Sonrasında yukarıdaki başlık olan ethernet kablosu ile şifrenizi öğrenme kısmında da bahsettiğim gibi şifresiz ağınıza bağlanarak ve varsayılan ağ geçidi numaranızı kullanarak yeniden bir şifre tanımlayabilirsiniz.

Reset attınız ama modem internet ayarlarını ve kablosuz ağ ayarlarını yapamazsanız şu yazımı inceleyin.

Bilgisayarda Kayıtlı Wifi Şifresini Öğrenme:

Kablosuz bağlantınızı bilgisayarınız otomatik yapıyor ve şifrenizi bilmiyor iseniz bunun için Denetim masasında bulunan AĞ ve PAYLAŞIM MERKEZİNE girin ve ekran sol üst tarafında bulunan bağdaştırıcı ayarlarını değiştire tıklayın.

Wi – Fi olarak Bağlı olan simgeye çift tıklayın ve  üzerine iki kez tıkladığınızda gelen ekranda Kablosuz Özellikleri butonuna tıklayın. Güvenlik Sekmesine girerek Karakterleri Göster kutucuğunu doldurduğunuzda şifre bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Yalnız unutmayın bu anlatım Windows 10’a göre yapılmıştır ve kısıtlamadan dolayı sadece bağlı olduğunuz ağın şifresini görebilirsiniz.