Kablosuz Ağ Üzerinde Sarı Ünlem İşareti Var, İnternet Erişimi Kısıtlı Sorunu Çözüm

Sık sık karşılaşılan internete bağlanmama, kablosuz ağ üzerinde ünlem işareti olması, Proxy komut dosyayı sorunu, internet erişimi kısıtlı, sınırlı ağ, internet erişimi yok ile ilgili olarak sizlere bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

İnternet servis sağlayıcınızın size verdiği kullanıcı adı ve şifreyi doğru olarak girdiniz ve  internet, adsl ışıklarınız düzgün yanıyor ancak kablosuz ağ üzerinden bir türlü internet bağlantısı alamıyorsanız. Aşağıda detaylı olarak İnternet erişimi yok sorunu ele alınmıştır.

Bu problemin temeli modeme bağlantı sağladıktan sonra Proxy komut dosyasının daha modemden alınmamış olmasıdır. Bu sebepten dolayı bilgisayarınız modemden internet bağlantısını sağlayamamaktadır. Bu problemi öncelikle basit bir şekilde gidermek için tarayıcınız açık ise kapatıp tekrardan açarak herhangi bir internet sitesine bağlanmayı denemektir Bağlantı sırasında sol alt köşede özellikle Google Chrome kullanıyorsanız Proxy Komut Dosyası Alınıyor diye bir uyarı görürsünüz. Bu komut dosyasını aldıktan 20 saniye kadar sonra Ünlem işareti ortadan kalkacaktır.

Eğer sorun halen devam etmekte ise, Modeminizin Adsl veya İnternet ışıklarının yandığından yani internet bağlantısını aldığından emin olmanız gerekmekte.

Bunu ve diğer ayarları da kontrol edebileceğiniz ikinci bir yol ise modeminizin Varsayılan Ağ Geçidi numarası ile ayarlar ekranına ulaşarak İnternet Durumu=Bağlı diye yazdığını kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca Bu arayüz kontrol paneli içerisinde bulunan Kablosuz Ağ ayarları bölümünden Şifreleme türünüzü değiştirerek (WPA2/WEP)  kontrol etmeniz gerekmekte. Ancak unutmayın bu şifreleme türünü değiştirdiğiniz taktirde bilgisayarınızda kayıtlı olan eski şifreleme türünden bağlantı kurmaya sağlayacağı için modeme bağlanamazsınız. Bu sebepten daha önceki modeminizi Ağ bağlantıların sağ tıklayıp özelliklere girerek açılan ekranda Kablosuz Ağları Yönet bölümüne girerek Kendi modem isminizi Kaldırmanız yani silmeniz gerekmektedir. Ardından tekrar kablosuz ağınıza bağlanarak sorunun düzelip düzelmediğini anlayabilirsiniz.
Örn:208.67.222.222 –  208.67.220.220 olarak ayarlayın. Otomatik Ip adresi ve Dns’de sorun oluşabilmekte.
Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz taktirde sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum. Eğer sorun ortadan kalkmaz ise aynı modeme değişik cihazlardan bağlanarak modemde bir arıza olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca hergün modeminizi 1 kez olsun kapatıp açarak sisteminin yenilenmesini sağlayarak bu problemle karşılaşmayı önleyebilirsiniz.