Afolog

Java JNLP “Unable to launch the application” Hatası

Java JNLP Unable to Launch The Application Hatası Nasıl Çözülür

Javada kullanılan Web üzerinden çalışan uygulamaları açarken (Uyap, Milli Eğitim MEB, Ekap E-İmza) yani JNLP uzantılı dosyayı açarken karşılaşacağınız Unable to launch the application Hatası nedeniyle Java Ayarlarında değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Sorun jnlp dosyayı içerisinde bulunan codebase adresinin artık çalışmıyor veya yeni bir güncelleme ile başka bir dizinden çekmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

JNLP uzantılı Web Start Uygulama Başlatıcının yeni sürümünü jnlp’nin hangi kurum veya şirket ile alakalı ise onun sitesinden yeniden indirmeniz gerekmektedir.

Özellikle Gelir İdaresi’nin E-Fatura Görüntüleyicide (E-Belge Görüntüleyici) bu problem ile karşılaşabilirsiniz. (http://www.efatura.gov.tr/ sitesinin en altında Faydalı Bağlantılar altında bulabilirsiniz.)

Yapmanız gereken E-Fatura Görüntüleyicinin Yeni sürümünü indirmektir.

Nadirende olsa Java sürümünden dolayı hata alabilirsiniz ancak sürüm güncelleme sıkıntısı varsa sürümünüz düşük hatası almaktasınız.

Ardından JNLP uzantılı dosyayı açabilirsiniz. Ancak Açma sırasında tik işareti koyabileceğiniz bir uyarı ekranı açar buna işaret koyup OK diyerek açın. Artık Unable to launch the application hatasını almazsınız.

Diğer bir çözüm ise Security  Ayarları ve Advanced Gelişmiş Ayarlar kısmında bulunan Sertifika Ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

Bu Ayarlara ulaşabilmek için Denetim Masası->Java’ya tıklayın. Açılan Configure Java (Java Control Panel) penceresinde bulunan Security Level’i High veya daha düşüğü varsa buna geçirin. Very High Çok yüksetir.

Edit Site List butonuna tıklayalım ve Add a basalım aktif olan kutucuğa JNLP sayesinde bağlandığınız Host ismini giriniz. Ok Dediğinizda Uyarı Gelir Continue diyelim.

Ayrıca Advanced kısmı altında bulunan sertifika ve diğer ayarları da şu şekilde ayarlayalım.

Resimdekileri yazı ile de kontrol edebilirsiniz.

olacak şekilde ayarlıyoruz. Apply – OK diyelim.

Ardından yeni güncel JNLP dosyasını açalım. Açılış kısmında uyarı alabilirsiniz buna sol kısmında bulunan kutucuğu işaretleyin ve Ok diyerek açın. Artık Unable to launch the application hatasını almazsınız.

Kategoriler
Ana Sayfa