İş Yerinde Teknolojiyi Etkin Kullanma Hızlı ve Verimli Çalışma

Ofis veya İş yerinizde teknolojiyi etkin kullanmanız adına yazacağım bu makalede işinize yarayacak bir çok program ve yöntem bulacaksınız. Bu programları etkin bir şekilde kullandıkça işlerinizin eskisine nazaran daha hızlı ve verimli ilerlediğini göreceksiniz.

Aşağıda bahsetmiş olduğum programlar ve bazı önerileri sitemde daha önceden yayınladığım yazıların bir özeti olarak düşünebilir ve detaylı bilgi almak için başlık altında bulunan linklerden o konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Detaylı bilgi sahibi olmak istediğiniz ancak linki bulunmayan başlıkların eklenmesini yorumlardan talep edebilirsiniz.

İş Dosyalarınızı Bilgisayarlar ve Mobil Cihazlar Arasında Paylaşımlı Olmasını Sağlama

İş yerinizdeki bilgisayarlar arasında bir iletişim kurmak ve sürekli olarak yenilenen arşivinizin içerisine ulaşmak veya yedekleme yapmak için 3 farklı yöntemden bahsedeceğim. Bu sayede flash bellekler veya harici diskler ile işinizi bitirebilirsiniz.

Resilio Sync Kullanın

İş bilgisayarlarınız arasında sürekli yapılan değişikliklerin senkronize olduğu bir yöntem arıyorsanız bu program işinizi fazlası ile görecektir.

Programın özelliğinden kısaca bahsedecek olursak; İş yerinizde 3 adet bilgisayar veya iki farklı noktada işletmeniz var ve bir bilgisayar üzerinde oluşturduğunuz dosyanın en azından küçük boyutlular için hemen diğer iş yerindeki bilgisayara da ulaşmasını veya diğer bilgisayarlarınızda da belirlediğiniz klasörün içerisinde oluşmasını istiyorsanız ihtiyacınız olan Resilio Sync ve internete bağlı olmak veya internet yoksa aynı modeme bağlı olmak. Ancak Bu yöntem ile senkronizasyonun çalışması için iki bilgisayarda o zaman diliminde internete bağlı ve Resilio Sync Programı çalışıyor durumda bulunması gerekmektedir ve unutmayın iki kişi aynı dosya üzerinde çalışamaz. Mobil cihazlarda da çalışmaktadır.

Resilio Sync Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Google Drive One Drive G Suite Bulut Hizmetleri Kullanın

Google veya Microsoft’un insanlara tanımış olduğu bu servisler sayesinde Online olarak dosyalarınız çalışır ve her türlü internete erişimi olan cihaz üzerinden Senkron ettiğiniz dosyalara ulaşabilirsiniz. İstediğiniz kadar cihazı birbirine bağlayabilir ve sürekli olarak senkron olmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken belli bir boyuta geldiğinizde dosyalarınızın artık yedeklenebilmesi için ücret ödemeniz gerecektir.  Etkili bir biçimde bilgi almak için tıklayın.

Google Drive için Tıklayın!

One Drive İçin Tıklayın!

G Suite için Tıklayın! (Daha profesyonel özellikler ile Google’ın iş yerlerine özel sunmuş olduğu hizmettir ve ücretlidir.)

Bu servisleri Kullanma açısından detaylı bilgi almak için tıklayın.!

Yerel Ağ veya FTP Hizmetleri Kullanma (Sabit İp Üzerinden Paylaşım)

Bu Yöntem diğer yöntemlere göre biraz daha basit kalabilir ancak işiniz çok yoğun değil ise işinizi görecektir.

Yerel Ağda paylaşımlı bir klasör oluşturun veya modeminiz destekliyorsa veyahut bilgisayarınıza bağlı bir diski Ağ sürücüsüne çevirerek yerel depolamayı kullanabilirsiniz. Ancak Windows’un ağ hizmetleri illaki paylaşımda sorunlar çıkartabilmektedir veya aynı sürüm windows işletim sistemine sahip olmanız gerekme durumu olabilmektedir. Ayrıca Online hizmetleride kullanabilir ve FTP hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ancak bunlarda da güvenlik problemi çıkabilmektedir.

İş Yerinin Olmazsa Olmaz Programları

E-Posta, Not tutma, İş takibi, Ajanda, Kartvizitler, Mobil-İmza, E-imza gibi iş hayatının olmazsa olmazlarını oluşturan bazı konulara değinmek istiyorum.

Bilgilere Ne Kadar Hakimsiniz

Not Almak gündelik hayatımızın da olmazsa olmazları arasında olması gereklidir. Çünkü insanlar bir yere giriş yaparken veya bir bilgiyi hatırlamaya çalışırken illaki bir yerlere yazdıkları bilgilere ulaşamaya çalışmaktadırlar. Herşeyi not olarak kaydetmek değildir not tutmak önemli olan acil olarak işinizi çözecek bilgiler topluluğudur not bu şekilde kullandığınız taktirde verimli olacaktır. Dosyaları daha çok bilgisayar üzerinde ana kategoriler halinde dosya olarak saklamak bence daha mantıklı ve kolay bir sistemdir ilk başlıktaki programlar ve yöntemler işinizi fazlası ile görür.

Evernote ile Herşeyi Hatırlayın

Evernote Hem Masaüstü hemde Mobil uygulama hemde Web Browser üzerinde oldukça kullanımı kolay bir Note tutma programı olmasının yanında notlarınıza biraz daha çeki düzen verebileceğiniz bir uygulamadır. Web Clipper özelliği ile web sitelerini kaydedebilir veya diğer uygulamalar ile IFTT gibi ek özellikleri arttırılabilir ve daha verimli bir kullanım sağlanabilir.

One Drive ile Esnek Çalışın

One Drive Microsoft’un bir hizmetidir ve biraz daha Evernote’a benzer ancak Notlara şifreler koyabilme ekstra özellikleri bulunmaktadır. Daha çok internet ortamında bulunan bir Masaüstünü andıran sayfaları düzenli çalışmanıza engel olabilir bilgierin sayfaların içerisinde öylece saçılmasına sebep olabilir. Esnek bir yapıya sahip olması bazı kullanıcılar için avataj sayılabilir ama benim için değil. Mobil Web ve Masaüstü seçenekleri bulunmaktadır.

Google Keep Hızlı ve Basit

Google Keep basit ancak bir o kadarda özelleştirilebilir ve ücretsiz bir Google hizmetidir. Ancak daha çok son eklenen veya güncellenen akış mantığı bulunduğundan notlarınız karışık bir şekilde görünebilir. Etiketleme mantığı ile bu biraz daha düzenli bir hal alsa da arama özelliği sayesinde bulmak istediğinizi hızlı bir biçimde bulabilirsiniz. Eklenen resimlerde bulunan metinleri algılayıp metin halinde de nota dökebilmesi ekstra bir özellik. Ayrıca konuşmanızı da yazıp not haline çevirebilmektedir.

Hatırlatma ve Arşivleme özellikleri ile değişiklik olmayan sürekli ihtiyaç duyulan notları arşivleyip görünmemesini ama asla unutulmamasını ve aradığınızda da bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Bu üç uygulamayı karşılaştırmasını tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Ajanda – Google Takvim

Bu işler için tavsiyem şu iki programdır. Kalıplaşmış şekilde değişmeyen tarihlerde yapılacak işler için Google Takvim Kullanmanız. Örn: Vergi Ödemeleri, Kasko Sigorta tarihleri ve arada sırada Google Takvim Ajandanızı Kontrol etmeniz sizin için ideal olacaktır.

İş Takibi – Wunderlist

Wunderlist bu konuda oldukça başarılı diyebilirim. Kısa vadede yapılacak işlerinizi Wunderlist programında tutmanız ve iş yerinizde bulunan veya eşinizle bile iş paylaşımı yapmanıza olanak tanıyacak paylaşımlı listeler özelliği ile hem haberdar olmanızı hemde hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. Bu sayede işlerinizi biriktirmeden veya unutmadan gerçekleştirebilir ve gününüzü daha planlı programlı hale getirebilirsiniz.

E-Posta – Mozilla ThunderBird

E-Postanızı takip etmek gerçekten zorlaşıyor ve geçekten çözüm sunacak bir programamı ihtiyacınız var Senelerdir kullandığım Thunderbird’i sizede tavsiye ediyorum. En güzel özelliği toplu olarak mail göndermenizi kolaylaştırmasıdır. Telefonda ise Gmail Uygulaması oldukça yararlıdır.

Mobil-İmza

Mobil imza bazen devlet kurumlarına imzalı bir şekilde dosya göndermeniz gerektiği anlarda işinizi kolaylaştıracak ve kısa sürede işinizi halletmenizi sağlayacaktır. Mobil imza daha çok mobil imza destekleyen servisler tarafından kullanılabilir. Bir Pdf’i imzalayamazsınız ancak Kep adresi üzerinden imzalı E-Posta göndereiblirsiniz.

Turkcell Mobil İmza Hakkında bilgiler almak için Tıklayınız.

E-imza

E-imza size verilen bir usb bellek ile çalışan ve PDF tarafından da desteklenen bir tür kimlik doğrulama sistemidir. Mobil imzaya istinaden kullanım alanı daha resmi işler için uygundur diyebiliriz.

Rehber – Kartvizit

Belkide iş hayatına işinize yaracak en önemli faktör Kartvizitleri düzgün tutabilmek istediğiniz kişiye istediğiniz zaman ulaşabilmektir…

Bu sebeple size Rehberinizi düzgün tutabilmeniz için bir sistemden ve bununla birlikte kullanabileceğiniz eklentiden bahsedeceğim.

Google Rehber – Kişilerinizi Güncel Tutun

Google Rehber belkide en faydalı Google servislerinden biridir diyebilirim. Çünkü iletişim dünyasında yaşıyoruz ve her an bir kişinin numarası gerekli olabilir ve onu bulmak bazen güçleşebilir. Google Rehber güzel güzel rehber dökümü oluşturmanızı veya iş yerinize ait bir google hesabı açarak içerisine şirketleri iş ile akalı bağlantılarınızı veya direk gruplara e-posta atmanızı sağlayacak bir veritabanıdır diyebilirim.

Callnotes Pro:

Telefonunuza yükleyeceğiniz bu uygulama ile gün içerisinde bilmediğiniz numaralardan gelen aramalara küçük notlar ekleyebilir ve daha sonra bu notları uygulama içerisinden arayıp bularak kişi ile son görüşmeniz hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. En güzel yanı ise Evernote gibi bir uygulamaya entegre edilerek notlarınızı Evernote içerisinde tanımladığınız bir not defterine kaydettirerek bulut üzerinde de tutulmasını sağlayabilirsiniz.

Belge Fotoğraf İşleri

Camscanner ve Snapseed – Tarama ve Fotoğraf Düzenleme

Acil bir dosya taramanız gerekti ve bunu hızlı bir şekilde göndermeniz gerekiyor Camscanner tam size göre belgelerinizi hızlı bir biçimde tarayıp paylaş butonundan pdf veya görüntü olarak paylaşmanızı sağlar.

Snapseed ise yine Google’ın sunmuş olduğu bir uygulamadır ve içerisinde fotoğraflarınızı düzenlemeyi tutunda kamera ile çekilmiş belgelerin kararmalarını alma veya bazı evrak işlerinizde işe yarayacaktır.

Cam Scanner indirmek için tıklayın.

Snapseed indirmek için tıklayın.

Lightshot -Ekran Yakalama

Bilgisayarınıza şu siteden yükleyebileceğiniz bu uygulama ile ekranınızdan birilerine birşey göstererek yapmak istediğiniz işlemi gerçekleştirmeniz de sizlere kolaylık sağlayacak müthiş bir uygulamadır. Ekranda dilediğiniz yeri belli bir kısayol kombinasyonuna atadığınız tuşlara bastıktan sonra dilediğiniz bölgeyi seçip üzerinde öne çıkarmak istediğiniz alanları belirgin hale getirerek CTRL+C (Kopyala) ve CTRL+V (Yapıştır) tuşlarını kullanarak hızlı bir şekilde istediğiniz görüntüleri paylaşabilirsiniz.

Ekran Görütüsü Alma Progrmaı Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayın…

İletişim İşleri

Whatsapp

Günümüzde Whatsapp kullanmayan kalmadı en hızlı iletişim programlarından diyebiliriz. Ancak bu iletişiminizi dahada hızlı hale getirmeniz için Tavsiyem Bilgisayar bşaında iken özellikle Win 10 bilgisayarlar Whatsapp uygulamasını bilgisayar üzerinden kullanmanızdır. Microsoft Storedan indirebilir veya https://web.whatsapp.com/ adresini kullanabilirsiniz. Girdiğiniz sayfada nasıl kullanabileceğinize dair video var ayrıca şu yazımdan faydalanabilirsiniz. Whatsapp Web Kullanma

Slack

Bazen işletmenizde veya organizasyonunuzda bulunan kişileri çok olmasından dolayı Whatsapp’ın yeterli gelmediği zamanlarda yardımınıza koşacak uygulama Slack’dir diyebilirim. Eski IRC kültürüne sahip olan Slack daha gelişmiş bir ekim iletişim platformudur. Ayrıca kısayol kodları ile dahada kullanışlı bir hale gelebiliyor.

Slack Hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.