iPhone Yazılım Güncelleme Sunucusuna Erişiliyor’da Sorunu

iPhone yazılım güncelleme sunucusuna erişiliyor’da kalıyor veya Yazılım Güncelleme Sunucusuna Erişilemiyor gibi sorunlar alıyor veya iPhone Üzerinden Telefonunuzun Yazılımını İndirirken Hata Yazılım İndirilemedi Yazılım Güncelleme hatası gibi değişik hata alan arkadaşlara yardımcı olacağını düşündüğüm bu yazıyı eksiksiz yerine getirdikleri taktirde Güncelleme veya Yazılım indirme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebileceklerdir.

Özellikle iPhone’na Geri yükle Ekranında veya iTunes üzerinden yazılım güncelleme veya Sıfırlama sırasında bu problem ortaya çıkabilmektedir.

Bazen bilgisayarlarındaki Host dosyasından veya DNS’lerinden kaynaklanan bu problemi en garanti çözüm yolu VPN kullanmaktır. Vpn ağlarını fazla kullanmanızıda tavsiye etmem çünkü güvenlik sıkıntısı oluşturabilirler. Bu uyarıyı göz önünde bulundurunuz.

Bu yazı özellikle iPhone’u iTunes aracılığı ile güncelleme veya yazılım geri yükleme yapmak isten arkadaşlar  Yazılım Güncelleme Sunucusuna Erişiliyor gibi bir uyarıda takılıp kalmamaları için geçerlidir.

Ayrıca Wifi üzerinden direk telefondan güncelleme yapacaklar ise yazının devamında vermiş olduğum linklerde anlatılmış olan iPhone’a Vpn kurulumu veya bilgisayara VPN kurulumu ile bu güncelleme problemini atlayabileceklerdir.

Öncelikle Bilgisayarınızda Vpn kurulumu yapabilmek için VPN sunucularının Adreslerini alabileceğiniz şu yazımdan faydalanmanız ve Vpn bağlantısı için belirtmiş olduğum yazı içerisinden Vpnbook sayfasına girerek güncellenmiş şifreyi almanız gerekmektedir.
;
Ardınan iTunes üzerinden Güncelleme veya Sıfırlama yapmak için Bilgisayarınıza Vpn Kurulumunu şu yazımdan faydalanarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir.Vpn bağlantısını yaptıktan sonra iTunes’i yeniden açıp Geri Yükleme veya Güncelleme Yapmaya giriş yapınız. (Giriş Yaptığınızda Sunucu erişme ekranında anında atlar ve indirme boyunca Vpn bağlantısını kesmeyiniz.)

Neden Vpn diyorum çünkü iPhone sunucusuna ulaşmamanızın nedeni Turktelekom veya Türkiye çıkışlarında iPhone sunucusuna izin verilmemesidir.

Ayrıca iPhone telefon üzerinden bu işlemi gerçekleştirmedim (yani deneyemedim) ancak aynı şekilde indirme hatası güncelleme hatası alan arkadaşlar ise şu yazımdaki iPhone’a Vpn kurma yöntemini öğrenip Telefon üzerinden kurulumu yapıp bağlandıktan sonra Güncelleme işlemini yapabilirler. Ancak Yukarıda vermiş olduğum Vpn sunucu linkinden bilgileri kullanacaksınız.

Tüm bu vpn kurma sırasında Download Sunucularını tercih ediniz.

Nadirde olsa başka bir sebepten dolayı böyle bir problem ile karşılaşmış olabilirsiniz. Ama genelde bu yöntem sorununuzu ortadan kaldıracaktır. İşlemler bittikten sonra VPN bağlantınısını kesmeyi unutmayın.