Android Telefondan veya Turkcell-im Yedekten iPhone’a Rehber Aktarma

iPhone 6 veya daha düşük modelli iPhone telefonlarınıza Nokia’dan, Android Telefondan Rehber veya Turkcell-im Yedeğindeki Rehber’i iPhone’a nasıl aktarabileceğinize dair konulara değineceğim.

Öncelikle belirtmek isterim ki tüm başlıklarda oluşturulan dosyaları icloud.com üzerinden senkronizasyon ile sağlanacaktır. Nokia Android İPhone’dan iPhone’a rehber aktarma işlemlerini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Nokia Telefonunuzun Rehberini İphone’a Aktarma:

Daha öncede şu konuda belirtmiş olduğum gibi Nokia telefonunuzda ki rehberi bilgisayara aktarmayı göstermiştim..
Bilgisayara aktarma yöntemini gerçekleştirdiyseniz. Yazının son kısmındaki Gmail Üzerine Yükleme ve iCloud’a aktarma Kısmına geçebilirsiniz.

Turkcell-im Rehber Yedeğini Bilgisayara Aktarma;

iPhone 6 veya iPhone 6 Plus’da Turkcell Yedeklerini direk olarak telefona yükleyemeyen arkadaşlar öncelikle Turkcell’de bulunan yedek dosyalarını bilgisayara aktarmaları ve Gmail üzerine yükleyerek buradan vcard şeklinde almaları ve iCloud üzerinden telefonlarına senkronizasyon etmeleri gerekmektedir.
Bunu aşağıdaki adımlardan yapabilirler. Ancak 1 adet Gmail ve AppleStore kimliğine ihtiyaçları bulunmaktadır.

Bu gereksinimleri karşıladıktan sonra yapmanız gereken adımları aşağıdan gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle telefonumuzdan SIFRE yazıp 2222’ye gönderelim.
Daha sonra şu sayfaya girelim.
Bu sayfada Turkcell numaranızı ve Mesajda gelen Şifrenizi girin.
Açılan sayfadan Üst kısımda bulunan Adres Defterime Basalım.
Açılan Sayfada sol alt tarafta bulunan Ayarlar bölümüne giril yapalım.
Aktarılan Kayıtlara basalım.
Microsoft Ourlook (format csv)
Sıradaki diyelim.
Kısa bir süre bekleyelim ve isimler ekrana gelecektir.
Buradan Hepsini seçelim ve Kaydet diyelim.
Bilgisayara my contacts isimli bir dosya inecektir.
Daha sonra aşağıdaki başlıkta Gmail ve iCloud’a Rehber Yedeğini Aktarma bölümüne geçin.

 

Nokia veya Turkcell-im yedeklerini Gmail ve İcloud’a aktarma;

Şimdi Bu dosyaları Gmail üzerine aktarıp daha sonra İcloud veya iPhone telefonunuza uygun hale getirmeyi göstereceğim.
Bilgisayarımıza oluşturduğumuz bu Vcf(Nokia) veya Csv(Turkcell yedek) dosyalarını Gmail’e yükleyip daha sonra Vcard yani Apple’ın desteklediği dosya türüne dönüştüreceğiz ve daha sonra iCloud’a atıp Telefonumuzdan iCloud senkronizasyonundan Kişilerin Senkronizasyon olmasını açarak telefonumuza getireceğiz.
Bunu yapabilmek için www.gmail.com adresine giriş yapalım. Sol üst köşede bulunan Google Yazısının altındaki Gmail’e basalım ve açılan menüden Rehber’e basalım. (Eposta yaz seçeneğinin üzerindedir. Bulamayan arkadaşlar Google Contacts‘a girebilir.)
Ekranın üst kısmındaki Daha Fazla seçeneğinden İçe Aktar’ı seçelim. Dosya Seç diyelim ve elde etmiş olduğumuz dosyaları vcf veya csv dosyalarınından hangisi sizde varsa onu bulup seçelim ve içe aktar diyelim.
Biraz bekleyelim ve kişilerin Gmail üzerindeki rehbere yüklenmesi tamamlandıktan sonra kişilerin ekrana yansıdığını göreceksiniz.
Daha sonra Dışa aktar diyelim ve Hangi kişileri Dışa aktarmak istiyorsunuz diye sorulan kısımda daha önce herhangi bir grup oluşturmadıysanız Tüm Kişiler diyelim zaten Kaç kişi olduğu sayı ile belirtilmiştir. Unutmadan kişileri yükledikten sonra aynı isimden oluşan birden fazla kişiyi birleştirme işlemine tabi tutabilirsiniz.
Her neyse Hangi Dışa Aktarma Biçimi? kısmına ise Vcard’ı seçelim Apple Adres Defterine olanı yani. Dışa Aktar diyelim ve Apple için hazır olan rehberi bilgisayarımıza indirelim.
Daha sonra bu inen dosyayı bulabileceğimiz bir dizine koyalım.
icloud.com‘a giriş yapalım. Apple Store Kimliğimizde kullandığımız Mail adresini ve Şifresini girerek bu sisteme giriş yapalım. Kişiler İşaretine basalım Vcard’ı İçe Aktar diyelim
Daha sonra Gmail’den elde etmiş olduğumuz dosyayı buradan icloud sistemine yükleyelim. (Bazı arkadaşlar Nokiadan aldığım Vcard’dı niye Gmail oluşturdum diyenlere söylüyorum Nokia’nın oluşturduğu yedeği Apple desteklemiyor bizde bu yüzden Gmail’e aktarıp Apple’ın desteklediği şekle getirdik.)
Daha sonra telefonumuzdan Ayarlar kısmında iCloud bölümüne girelim ve Kişiler Senkronizasyonunu açalım. Eğer Tüm işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirmişseniz ve Telefonunuzda da internet açık ve Senkronizasyonu açtıysanız kısa bir süre içerisinde Kişileriniz yani rehberiniz telefonunuza gelmeye başlayacaktır.

Senkronizasyonu açık tuttuğunuz sürece de telefonunuzun başına herhangi birşey gelse dahi rehberinize tekrar buradan ulaşabilirsiniz.

Android Telefondan iPhone’a Rehber Aktarma Nasıl Yapılır;

Android Telefonunuzdan Rehber bölümünde Seçenekler içerisinde bulunan İçe/Dışa Aktar bölümlerinden Google hesabınıza aktarma işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bazı telefonlarda Google Rehber bölümünde Google İle Birleştir Seçeneği seçildikten sonra Hangi kayıtları (Sim Telefon Sd Kart) Google hesabınıza birleştirmek istediğinizin uyarısı gelir. Bunu isteğinize göre gerçekleştirin ve telefonunuzdan Senkronizasyonu açın. Ardından yukarıdaki anlatımda belirttiğim Gmail’e yükleme pencerelerine girerek (İçe aktarma yapmayacaksınız) Burada Sol menüde oluşturulan Android Grubuna yüklenecektir.

Daha sonra buradan yukarıdaki adımlarda dışa aktarma ve icloud hesabına yükleme işlemlerini yaptığınız taktirde rehberiniz başarılı bir şekilde iPhone Telefonunuza aktarılacaktır.

 

iPhone’dan iPhone’a Rehber Aktarma Nasıl Yapılır;

Öncelikle her iki telefonunuzada aynı Apple Store kimliği girmiş olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde iCloud sitesine girerek rehberinizin bulunduğu hesaptaki kişileri Dışa Aktarıp Tekrardan Yeni Hesabınızla iCloud’a giriş yaparak İçe aktarma işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

;

Herneyse aynı hesabı kullandığınızı varsayıyorum. iPhone Telefonunuzdan Ayarlara girelim ve iCloud bölümünden Kişilerin Senkronizasyonu yok ise açalım ve iCloud serverine Rehber bilgilerinizin senkronizasyonunu sağlayalım.
Ardından Yeni telefonunuzdan da bu işlemi tekrarlayalım ve gelen uyarılara izin verelim.
Her iki telefonda da internet bağlantınız var ise sorunsuz bir şekilde iki telefonda da kişileriniz görünecektir. (Kişilerin icloud’a aktarılması veya yeni telefonunuzun icloud’dan kişilerinizi alması biraz vakit alabilir.) Ancak unutmayın eski telefonunuzdan kişileri silmek isterseniz ilk önce icloud hesabını telefonunuzdan kaldırarak hesabınızdan çıkış yapın ve temizlik işlemlerini bu şekilde gerçekleştirin aksi halde kişileri silme yöntemi ile silme yaparsanız iCloud hesabındaki verilerinizde silinebilir.