İnternet Çok Yavaş Hızlandırma İçin Neler Yapılabilir?

Çoğu internet kullanıcısının başına gelmiştir bir türlü istenilen hız da olmayan internet, defalarca aranan müşteri hizmetleri video izlerken internet yavaş olduğu için videoyu yavaş yükleme takılma gibi problemlerden girilen sinir krizleri…

Bende şehir merkezinde oturmadığım için bir çokkez bu sorunları yaşamış bir vatandaş olarak sizlere böyle bir durumda izlemeniz gereken bir yol haritası hazırlamak istedim.

Öncelikle sizden kaynaklanan problemler için bilgisayarınızda dikkat etmeniz gereken bir kaç adımdan bahsedeceğim.

Önemli: Aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmeden önce çevrenizde başka bir modemden bağlantı sağlayan aynı hizmet sağlayıcısının hattını kullanan kişilerdede aynı sorun varmı diye kontrol ediniz.
Çünkü Genel bir bakım veya yavaşlama mevcut olabilir.

İnternetin Yavaşlamasındaki Başlıca Sebepler;

Öncelikle bu soruna sebep olan faktörler Bilgisayar, Modem, Kablosuz Ağ Sinyal Gücü Düşük Olması Hizmet sağlıyıcımız veya kablolama hataları olduğunu bilmenizde fayda var ancak yaznının sonunda bunlara ek olarak bir kaç tane daha faktörden bahsedeceğim. Öncelikle ayarlar yaptıktan sonra değişimi anlayabilmek için internet hız testi yaparak şu anki internet hızınızı ölçün.

Müşteri Hizmetlerini Ara;

İnternetiniz yavaş ve şu anda görünürde bilgisayar yani donanım olarak herhangi bir probleminizin olmadığını düşünüyorsunuz. İlk yapmanız gereken bilgisayaırnızın ve modeminizin yanında müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. TTNET için müşteri hizmetleri numarası 444 0 375 ‘dir

Teknik departmana bağlandıktan sonra sizden yapmanız gerekenleri isteyecekler ve hattınızın güncellenmesini sağlayacaklardır. Ardından size yavaşlama ile ilgili olarak internete hızlı bağlantı sağlayabilmeniz için DNS numarası  vereceklerdir (195.175.39.39 ve 195.175.39.40).

Müşteri Hizmetlerinin hız ile ilgili olarak size sağlayabilecekleri bundan ibarettir. Yavaş diye daha faha fazla zorlasanızda herhangi bir sonuç elde edebileceğinizi sanmıyorum.

Ardından bağlantınızın hızında değişim olup olmadığını tekrar kontrol edin.

Sorununuz düzeldiyse veya düzelmediyse aşağıdaki adımlarıda kontrol etmenizde fayda var.

Hizmet sağlayıcınızla ilgili sorunlarımızı ortadan kaldırdığımıza göre internet bağlantımızı kontrol edelim, eğer sorun devam ediyor ise Modem ile ilgili ayarlarımızı kontrol edelim;

Kablolu Bağlantılar İçin;

Bilgisayarınızla modeminizi bir kablo yardımı ile bağlıyorsanız arasında oluşabilecek sorunlar ile ilgili olarak başlıca sebepler;

  1. Ethernet kablosunda zedelenme.
  2. Ethernet kartının sürücüsünü güncellemeniz gerebilir. Bir donanımın sürücüsünü nedir, nasıl bulunur nasıl güncellenir detaylı bilgi için tıklayın.
  3. Eğer arada Router gibi çoklayıcı dağıtıcı ek bir aparat kullanıyor iseniz bunu devre dışı bırakarak doğrudan modem ve bilgisayar bağlantısını sağlayın.
  4. Dns ayarlarını kontrol edin eğer bulunduğunuz yerde Server Client(istemci) tarzında bir sisteminiz yok ise yani Dns ayarları El ile yapılandırılması gerekmiyorsa otomatik yapın.
  5. Modeminizden başka bağlantı sağlayan bilgisayarlar var ise bunlarda virüs veya indirme gibi interneti meşgul edebilecek şeyler olabilir. Bu sebeple diğerlerini devre dışı bırakarak bağlantı hızınızı kontrol edin.
  6. Ethernet jacklarının portlara tam oturduğundan emin olun.
  7. Herhangi bir İnternet Security (Güvenlik) programı kullanıyorsanız devre dışı bırakarak hızınıza etkisini anlamaya çalışın.
  8. Tarayıcınızdaki eklentiler arasında internet hızınıza etki eden bazı uygulamalar olabilir. Bunları devre dışı bırakarak veya kaldırarak bağlantıyı kontrol edin.
  9. Son olarak Modeminizin yazılımında bir problem oluşmuş olabilir. Eğer tam olarak bilgi sahibi değilseniz modem güncelleme işlemini bilen bir arkadaşınız ile gerçekleştirin. Ancak bu işlemi yaparsanız yapılandırılmış internet ayarlarınız ve Kablosuz Ağ ayarlarınız gidecektir.
 1. Testinizi bir internet sayfasında gerçekleştirmeyin. Değişik sayfalarda gezinme yaparak durumu gözlemleyin. Çünkü girdiğiniz sayfanın Hostunda yani yayıncısında bir yavaşalama veya internet sayfasının içeriğinde yüklenmesini geciktiren kod hataları veya eklentiler bulunabilir.

Kablosuz Ağ Bağlantısı ve İnternet Yavaşlaması:

Evet kablosuz bağlantıların tek derdi bu biraz uzak bir mesafe yada bulunulan bölgede çok fazla yayıncı olduğu için sinyal kalitesinde düşme gibi bir problem oluşmakta bunun tek çözümü modem ile aranızdaki mesafeyi düşürmek veya daha güçlü alıcılar kullanmak çok nadir de olsa kablosuz modeminizin yayın yaptığı kanalı değiştirerek bir olumlu bir sonuç elde edebilirsiniz. Kanal değiştirme işlemini Modeminizin Varsayılan Ağ Geçit Numarasını (192.168.2.1 benzeri) tarayıcınıza sanki bir internet sayfasına girer gibi yazmanız lazım. Açılan modem arayüzü ayarlarından Wlan veya Wifi Kablosuz Modeminizin yayın yaptığı kanalı değiştirebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki paragrafta bahsettiğim sorunun çözümü içinde Modem arayüz sayfasını kullanarak şifreleme türünüzü değiştirebilirsiniz.

Kablosuz modeminizin eğer Web ile kullanıyorsanız bunu WPA2 olarak değiştirmenizde fayda var. Web ile kullanmayı sürdürme taraftarı iseniz sıksık şifrenizi Kablosuz ağ şifrenizi değiştirin. Çünkü Web şifreleri çok kolay çözülebilmekte ve siz sadece kendiniz kullandığınızı zannederken başkalarınında internet bağlantınıza ortak olmasına sebep olabilirsiniz.

Ayrıca diğer sebep olabilecek sorunları gidermek için yukarıdaki Bahsetmiş olduğum Kablolu Bağlantılar için başlığının altındaki maddelerden 4, 5, 7, 8, 9, 10, numaralı adımları gerçekleştiriniz.

Bu adımları yaptınız ancak herhangi bir sonuç elde edemezseniz ve genel bir sorun olmadığından eminseniz;

Evet İnternetin yavaşlaması ile ilgili olarak oluşabilecek tüm problemler hakkında detaylı bir anlatım olduğunu düşünüyorum umarım internetiniz istediğiniz hızına kavuşmuştur. Ayrıca fiber internet gelse artık çok iyi olur. Büyük şehirlerde Apartmanlar imza toplayarak edinebiliyor fiber interneti bilginiz olsun.
Kolay gelsin.