İnternet Sayfaları Çok Büyük Görünüyor – Küçültme

Sayfalar Neden büyük Çıkıyor,

İnternet sayfaları içerisinde dolaşırken karşılaşılan sorunlardan biridir büyük çıkan siteler. Alttaki sürükleme çubuğu ile sürekli olarak uğraşmak bazen insanı çileden çıkarabilir. Bu sorunun kaynaklanmasındaki sebepler başlıca;
İnternet sitesinin tasarımının ya gerçekten çok büyük olması.
Ekran kartınızı tam olarak yüklemediğinden kaynaklana bilmektedir.
Çözünürlük ayarlarınızı yanlış yapmanızdan.

Bunu gidermenin yolları arasında ilk önce yapmanız gereken ekran kartınızın sürücüsünün yüklü olup olmadığını kontrol etmek ve çözünürlüğünüzü yüksek seviyeye ayarlamaktır.

Çözünürlüğü Kontrol Etmek;

Bu çözünürlük ayarlarını neredeyse bilmeyeniniz yoktur. Ancak bilmeyenler için tekrardan bu ayarlara ulaşabileceğiniz adres aşağıda belirtilmiştir.

Bu ayarları yapabilmek için izlemeniz gereken yol Başlat>Denetim Masası>Görüntü ardından Çözünürlüğü ayarlara basıyoruz açılan ekranda Çözünürlük: diye belirtilen kısımda bulunan önerilen çözünürlük en yüksek olacak şekilde yani önerilen çözünürlüğe ayarlamanız gerekmekte. Ancak Zaten çözünürlüğünüz en yüksekte yine de çoğu web sayfasında büyük bir görüntü ile karşılaşıyorsanız. Ekran kartınızın Sürücüsü yüklenmemiş olabilir.

Ekran Kartının Sürücüsünü Yüklemek;

Bunu için öncelikle bilgisayarınızda ekran kartınızın yüklü olup olmadığını anlamanız gerekmektedir. Bunun için Denetim Masası içerisinde bulunan Aygıt yöneticisi ekranına ulaşmanız gerekmektedir. Görüntü Bağdaştırıcıları sekmesini açtığınızda içerisinde Standart Vga gibi ibareler varsa büyük ihtimalle Windows’un kendisinin yüklediği sürücüyü kullanıyorsunuz.
Bu kısımda yüklü olduğunu bir marka veya model ismi geçiyorsa anlarız.

Ayrıca listenin tümüne baktığınızda Diğer aygıtlar veya Bilinmeyen aygıt diye ibareler varsa da ekran kartınız yüklü değildir. Ekran Kartınızı nasıl yükleyebileceğinizi öğrenmek için tıklayın.

Ancak bu türde bir sorununuz yok ve ekran sorununuz çözülmüyor ise ekran kartınızın çözünürlüğü web sitenin çözünürlüğüne uygun değildir.

Ayrıca tarayıcınızdan direkt olarak eksi zoom yapmak isterseniz Görünüm ayarlarından zoom’u düşürebilir veya yükseltebilirsiniz yada CTRL basarken faremizin topunu aşağı doğru çevirerek sayfanın görünümünü küçültebilirsiniz.