İmei Nedir Nasıl Bulunur IMEI Öğrenme ve Sorgulama

İmei Kodu Nedir

İmei her telefona özel olan benzersiz bir koddur. Bu kod o cihaza aittir ve bu imei numarasından tek bir hat işlem görebilir. Yani iki farklı hat tek imei kullanamaz Operatör sistemi buna izin vermez. Tabi imei klonlama yapılmamışsa. IMEI klonlama yapılmış ise yinede telefonunuz kapanacaktır. İmei Kelimesinin Açılımı Nedir diye merak ediyorsanız; International Mobile Equipment Identity, Türkçesi: Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği denilebilir.

İmei öğrenme, sorgulama işlemi nasıl yapılır?

İmei Numaranız için Android ve iOS Apple İphone Telefonlarındaki yöntemlerden bahsedeceğim. Aslında her ikisi içinde geçerli olan imei sorgulama Kısa Kodu Arama yapar gibi Arama ekranında *#06# (YıldızKareSıfırAltıKare) tuşlarının tuşlanmasıdır. Cep Telefonu Kısa kodları ile alakalı yazıdan daha fazla kısa kod öğrenebilirsiniz.

Android İmei Numarası Bulma Sorgulama Öğrenme

Telefonumuzdan Ayarlar Ekranına Girelim.

Ayarlar Ekranında Alt Kısımda Bulunan Telefon hakkında kısmına girelim. Burada İmei bilgileriniz yazmaktadır.

Telefonumuzdan ayarlar kısmına girelim.

İmei kodunu öğrenmek Ayarlardan Telefon Hakkında Kısmına girelim. İmei orada yazar.

iPhone IMEI Bulma Sorgulama

Ayarlar > Genel > Hakkında kısmına giriş yapalım.

IMEI kısmına kodunuzu bulabilirsiniz.

IMEI Kodu Sorgulama

İmei Sorgulama Sayfası

Yukarıdaki linkten açılan sayfadan yukarıda tespit ettiğiniz imei numaranızı girdiğinizde IMEI numarası Kayıtlı mesajını aldığınız taktirde herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Ancak telefonunuza başka marka veya modelin imei numarası atılmadığından kısmende olsa bu şekilde emin olabilirsiniz.

Çünkü IMEI kodu başka telefondan kopyalandığında elinizdeki telefonunu marka veya modelinden çok farklı bir telefonun IMEI ile servis alıyor olabilirsiniz.

Yada Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir. uyarısı alıyorsanız. İnternet üzerinde bu süreç ile akalı bilgileri kontrol ediniz.

IMEI Sorgulama işlemi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İmei Kodu ile Neler Yapılabilir

İmei kodundan ile hırsızlık veya diğer hukuki süreçler ile alakalı ihtiyacınız olacak bilgilere yetkili kurumlar ulaşabilmektedir. Bu bilgiler arasında yer bilgileri, o imei numarasından hangi kişinin telefon hattı hizmet almakta gibi durumlar kontrol edilebilmektedir. Bu sebeple, başınıza gelebilecek hırsızlık, çalıntı gibi durumlarda şikayetinizi gerçekleştirebilmeniz için İmei numaranızı bir yere kaydetmeniz gerekli olacaktır. İmei numaranızı telefonunuz üzerinden *#06# kodu ile sorgulayabilirsiniz.